Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 28. únor 2020 | Svátek má Lumír
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Prof. Feltl: Dohoda s VZP je významný posun

Prof. Feltl: Dohoda s VZP je významný posun

Medical Tribune 16/2019
12.08.2019 09:01
Zdroj: MT
Autor: ač
„Unikátní superspeciální výkony pod žádné DRG nenacpete,“ tvrdí prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Za operaci apendixu nám zdravotní pojišťovny zaplatí stejně jako nemocnici v Pelhřimově, ale pro vrozené vývojové vady močového ústrojí dětí potřebujeme individuální vzorec,“ vysvětluje prof. Feltl.  • Pokud jde o avizované navýšení úhrad v segmentech, které byly podhodnocené, řeší to dohoda s VZP dostatečně?

Poskytování zdravotních služeb připomíná tekuté písky. Situace se permanentně vyvíjí. My jsme nyní v určitém bodě řešili konkrétní situaci, víme ale, že do budoucna mohou přijít nové problémy. Nenarovnáme všechno za sedm dní, je to ale významný posun. Například mimotělní oběh a mechanická srdeční podpora. Všeobecná fakultní nemocnice je jednou z mála nemocnic v České republice, které tuto péči poskytují, a je dramaticky největší její poskytovatel co do rozsahu. Vždy byly spory, jaký objem této péče jsme poskytli a za jaké náklady, jestli se poskytnutá péče uhradí. Domluvili jsme se, že za definovaných podmínek tato péče jednoznačně bude hrazená. Pro nás to znamená úlevu, protože náklady na tuto péči se pohybují v desítkách milionů korun.

Dále jsme přichystali rozvojové programy pro některé unikátní výkony, které jsou ale špatně ohodnocené. Například operace vrozených vad močového ústrojí u dětí. To je velmi důležitá oblast, hrazená ale na úrovni zhruba poloviny reálných nákladů. Na VZP jsme přednesli precizní kalkulaci a po diskusi jsme se dohodli na novém způsobu hrazení, který se uplatní úhradovým dodatkem už zpětně za letošní rok.

  • Kolik takových rozvojových projektů jste ve vaší nemocnici s VZP popsali?

Aktuálně jsme se domluvili na prvních několika balíčcích, ale s kolegy to vnímáme jen jako začátek. Principem je, že naše nemocnice garantuje kvalitu a racionální nákupy materiálu. Ceny necháváme zdravotní pojišťovnu kontrolovat. VZP vyjádřila ochotu za těchto podmínek potřebnou péči poskytovanou kvalitně a za rozumnou cenu adekvátně platit.

  • Neřeší dohody s VZP na podhodnocené výkony vlastně totéž, k čemu měl směřovat DRG Restart?

DRG systém z podstaty řeší více či méně homogenní péči. Unikátní superspeciální výkony pod žádné DRG nenacpete. A Všeobecná fakultní nemocnice má takové péče zhruba 20 procent. Máme namodelováno, že ze 75 procent se do DRG Restart dokážeme dostat. Za operaci apendixu nám zdravotní pojišťovny zaplatí stejně jako nemocnici v Pelhřimově, ale pro vrozené vývojové vady močového ústrojí dětí potřebujeme individuální vzorec.

Čtěte také:


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky