Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 20. červen 2021 | Svátek má Květa
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

ČAFF: nejlepší prevencí výpadků je konkurence

Foto: shutterstock

ČAFF: nejlepší prevencí výpadků je konkurence

Pharma Tribune 2
07.10.2019 13:52
Zdroj: MT
Autor: ač
Podle analýzy, kterou vypracovala Česká asociace farmaceutických firem ve spolupráci se společností IQVIA, mají největší dopady výpadky v dodávkách těch léků, které na českém trhu nemají konkurenci se stejnou účinnou látkou.

Analýza se zaměřila na 1 978 záznamů o hlášení přerušení dodávek na Státním ústavu pro kontrolu léčiv za dvanáct měsíců. Tato hlášení reprezentovala 1 340 balení. Ne všechna z ohlášených přerušení dodávek se promítla v datech o distribuci. Analytici spočítali, že jednotlivých balení léčivých přípravků, které skutečně nebyly dodávány na území Česka po dobu měsíce nebo déle, bylo 464. Převedeno na léčivé přípravky, tedy na situaci, kdy na trhu chyběly přípravky všech sil a velikostí balení, vyšlo 161 přípravků s reálným výpadkem. Ani toto číslo ale analýza ještě nevzala jako konečný výpočet. Vyřadila z nich ještě ty léčivé přípravky, které v danou dobu měly na trhu náhradu se stejnou účinnou látkou. A tak došla k závěru, že na českém území proběhl v daném období reálný výpadek distribuce celkem 31 účinných látek.

ČAFF předpokládal, že se tyto případy budou týkat zejména těch léků, které nemají na trhu konkurenci. A to se potvrdilo. Ze zmíněných 31 účinných látek, které postihl výpadek, jich 27 má pouze jediného dodavatele do Česka. Tři další měly dva různé dodavatele, a přesto je postihl výpadek, zbývající jedna látka měla tři dodavatele. Přitom ve většině případů z 31 účinných látek ve výpadku nešlo o léky s patentovou ochranou. „Dostatečná generická konkurence brání výpadkům léčiv. Čím více hráčů na trhu, tím lepší prevence proti výpadkům,“ tvrdí výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl. „Aby ale byl dostatečný počet dodavatelů, je potřeba vytvořit podmínky,“ dodal.

Čtěte také:


Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky