Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 09. červenec 2020 | Svátek má Drahoslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kaleidoskop

Kaleidoskop

Medical Tribune 24/2019
25.11.2019 13:33
Zdroj: MT
Autor: red

Zástupci HIMSS jednají s ministerstvem a nemocnicemi

Ministerstvo zdravotnictví ČR by považovalo za velmi přínosné zavést do národní praxe model EMRAM (EMR Adoption Model) organizace HIMSS, tedy osmibodovou škálu hodnocení nemocnic podle dosažené úrovně digitalizace. Se zástupci HIMSS proběhlo na úřadu už několik schůzek. „Představitelé vedení mezinárodní organizace HIMSS navštívili od roku 2014 Ministerstvo zdravotnictví ČR již potřetí. Tentokrát byly projednávány možné scénáře uplatnění postupů této organizace v ČR, zejména aplikace modelu EMRAM, ve světle postupu realizace opatření z Národní strategie elektronického zdravotnictví,“ uvedl David Šíma z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. „Vzhledem k tomu, že považujeme potenciální zavedení EMRAM do naší národní praxe za velmi přínosné, budou tato jednání nadále pokračovat,“ dodal. Standard HIMSS EMRAM k měření stupně digitalizace používá přes 9 000 nemocnic na světě, více než 2 500 nemocnic v Evropě. V Evropě získaly zatím nejvyšší známku bezpapírové nemocnice dvě zařízení v Nizozemsku a jedno v Portugalsku. K zavedení modelu EMRAM podnikají první české nemocnice podle informací ministerstva zdravotnictví konkrétní kroky.


Podpora screeningu na sítích pomohla

V rámci projektu britské zdravotní služby NHS se zhruba 350 sester a dalších zdravotnických pracovníků vyškolilo ve využívání sociálních sítí pro podporu zdraví. Už pilotní projekt ukázal, že dopady dobré kampaně na sociálních sítích mohou být znatelné. Tým Centra pro screening karcinomu prsu v anglickém městě Stroke- on-Trent vytvořil na Facebooku stránku, která uživatelům poskytuje informace o vyšetření prsu. Sdílel informace o screeningu na komunitních stránkách a pomocí služby Facebook Messenger umožnil ženám snadno se objednat. Po tomto pilotním projektu podpory screeningu na Facebooku vzrostla účast na screeningu o 12,9 procenta a místní screeningové centrum se z tohoto pohledu přesunulo na britském žebříčku z 58. místa na 11. místo. Informoval o tom magazín Nursing Times. Program NHS na screening karcinomu prsu ve Velké Británii zahrnuje automatické zvaní pacientek ve věku 50 až 70 let na prohlídku každé tři roky. Podíl pozvaných žen, které se screeningu účastní, ovšem klesá ze 73,2 procenta v letech 2007 a 2008 na 70,5 procenta v letech 2017 a 2018.


Mikrojehly k měření koncentrace léků

Ve Velké Británii byla provedena první studie na zdravých dobrovolnících pro využití nositelných senzorů na mikrojehlách k průběžnému monitoringu koncentrace antibiotik. Výsledky zveřejnil časopis Lancet Digital Health. Dobrovolníci senzory dobře tolerovali a ukázalo se, že se mikrojehly dají pro měření koncentrace phenoxymethylpenicilinu využít. To by po dalším výzkumu mohlo vést k lepšímu dávkování antibiotik jako prevenci antibiotické rezistence. Mikrojehly jsou minimálně invazivní a k získání výsledků pomocí senzorů na nich umístěných není potřeba zázemí laboratoře.


Robot pro screening karcinomu prsu

Americká společnost zaměřená na mamografi i Hologic získala povolení FDA pro svůj nový analytický systém 3DQuorum s umělou inteligencí. Ten na snímcích při mamografi ckém screeningu detekuje klinicky zajímavé oblasti. Tím systém výrazně zkracuje čas, který radiolog potřebuje na vyhodnocení snímku. Další produkty, které budou využívat umělou inteligenci, společnost plánuje uvést na trh v příštích letech. Poprvé FDA schválila uvedení na trh zdravotnického prostředku s umělou inteligencí v roce 2014, v posledních dvou letech takových prostředků rychle přibývá. Nejvíce schválených aplikací umělé inteligence ve zdravotnictví je právě v zobrazovacích metodách.


WHO pracuje na doporučení pro etickou digitalizaci

Světová zdravotnická organizace (WHO) založila odborný poradní panel pro podporu digitálních technologií ke zlepšení veřejného zdraví. Bude pracovat na vytvoření globálního rámce pro ověřování, implementaci a rozšiřování digitálních zdravotnických technologií a také připravovat doporučení pro bezpečné a etické využívání digitálních technologií ve zdravotnictví. Už dříve letos WHO založila vlastní oddělení pro digitální zdravotnictví. Bernardo Mariano, ředitel tohoto oddělení, věří, že digitální technologie mohou hrát významnou roli v posilování zdraví lidí ve světě. „Cílem WHO je zajistit, aby byly digitální technologie pro zdraví bezpečné a aby se k prověřeným nástrojům dostal kdokoli a kdekoli,“ uvedl Mariano. „To, čemu dnes říkáme ‚digital health‘, bude v budoucnu vnímáno zkrátka jako způsob poskytování zdravotních služeb v digitální éře,“ dodal.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky