Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 28. březen 2020 | Svátek má Soňa
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Místo vánočního přání

foto: PhDr. Mgr. Robert Huneš

Místo vánočního přání

Medical Tribune 26/2019
16.12.2019 12:16
Zdroj: MT
Autor: PhDr. Mgr. Robert Huneš, MBA
Vánoční svátky se z povahy intenzivního režimu péče v hospicích nemohou příliš lišit od ostatních dní. Ostatně v těchto domech je vše tak trochu jinak.

Stonají zde pacienti na konci své životní cesty, několik málo posledních dnů či týdnů života ve finálních fázích (nejčastěji) onkologických onemocnění. Na konci pozemského času je vnímání hodnot těžce nevyléčitelně nemocnými poněkud jiné než vnímání naše, nás relativně zdravých lidí v produktivním věku, s prognózou v čase v řádu let, u někoho i desítek. Vánoce jsou obvykle výjimečným časem, kdy se lidé snaží být laskavějšími a milejšími na blízké, kdy se snaží poznat, jaký dárek by jim mohl udělat radost, a kdy je jím obdarovávají. V hospicích se snažíme, aby takovým byl každý den. Nevíme totiž, není‑li ten dnešní pro pacienta posledním. Proto Vánoce tvoříme našim pacientům v podobě laskavosti, něhy a obdarováváním drobnostmi každý den. Dalších Vánoc se téměř nikdo v hospicích nedožije…

Nadto o Štědrém dni se u nás v prachatickém hospici stalo milým zvykem „nošení Jezulátka“. S malými jesličkami a v nich s miminkem (vyřezávaným) navštěvujeme pacienty, zpíváme koledy a připomínáme si betlémské události. Pacienti při tom dostanou dárky, které pro ně, dnes již tradičně, vyrábějí děti a rodiče okolních spřízněných škol. Stromeček, kapr a salát rovněž nechybějí. Byť pro někoho jen malé sousto na chuť, či pouze do PEGu. Ale to vše je jen málo důležité. Krmě, byť dobrá, neodpoví pacientovi na otázku, jaký měl jeho končící život smysl. Může snad zpříjemnit chvilku a přispět k oživení milých vzpomínek. Ale neodpoví. Na významu u pacientů nabývá otázka po smyslu života. Po otázkách „co dělat s natropenými škodami během života, které již nemám možnost napravit?“. Po otázkách „co mne čeká?“, „co přijde?“ atp. V takových chvílích kapr mnoho nepřináší. Na rozdíl od lidské blízkosti. Umírající je v tyto chvíle vnímavější. Ale jinak než my – citlivější k věcem, které v životě přehlížel a opomíjel. Jsou to momenty, kdy do ticha obav, strachu nebo tápání novým a přitom stále stejným významem vstupuje betlémské Gloria. Tam někde je hospic a jeho každodenní Vánoce.

Přeji nám všem prožití opravdových vánočních chvil nejen o Vánocích.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky