Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 04. srpen 2020 | Svátek má Dominik
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Kaleidoskop

Kaleidoskop

Medical Tribune 26/2019
16.12.2019 12:26
Zdroj: MT
Autor: red

Miliardy na IT ve zdravotnictví

Na IT systémy a kybernetickou bezpečnost ve zdravotnictví přispěla nemocnicím a ústavům v posledních letech Evropská unie (se spoluúčastí státního rozpočtu a rozpočtů zřizovatelů) několik miliard korun. Uvedlo to ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s kybernetickým útokem, kterému čelila Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov a který ji plně ochromil. Na podporu 10. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu Kybernetická bezpečnost šlo bezmála 900 milionů korun. Dále 200 milionů činila podpora klíčových informačních a komunikačních systémů pro hygienické stanice, Národní ústav duševního zdraví a Masarykův onkologický ústav. A 2,2 miliardy korun jsou náklady na projekty ve zdravotnictví podpořené v rámci 26. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu eGovernment I., ze kterého si nemocnice modernizují informační systémy. Z poslední jmenované výzvy je také fi nancováno vytvoření základní infrastruktury eHealth v Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, a to částkou 296 milionů korun. Několik jednotlivých nemocnic v této výzvě dosáhlo na podporu blížící se sto milionům korun. Podpora IT projektům má pokračovat i nadále. „Ministerstvo zdravotnictví se zapojilo do přípravy implementačních plánů programu Digitální Česko a předložilo do něj aktuálně 18 záměrů s alokací přes 6 miliard korun, z toho minimálně 2 miliardy jsou směřovány do kybernetické bezpečnosti,“ uvedlo tiskové oddělení ministerstva.


Stoprocentně elektronická preskripce

Od 1. ledna budou v lékárnách digitalizovány i listinné recepty. Budou tak vstupovat do sdíleného lékového záznamu, který bude přístupný od 1. června. V připomínkách je navíc novela zákona o návykových látkách, která elektronizuje i recepty s modrým pruhem. Ve výsledku pak bude elektronizováno prakticky sto procent receptů. „To není ani v rámci Evropské unie zdaleka běžné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že to považuje za velký úspěch. Dnes je elektronicky zpracováno zhruba 95 procent receptů.


Čtení z glukometru pro nevidomé

Na konci listopadu proběhl v pražském IKEM víkendový Smart Health Hackathon organizovaný společností CEE Hacks. V soutěži 19 studentských týmů zvítězil projekt, který pomocí mobilního telefonu čte koncentraci cukru z glukometru a výsledky ukládá v mobilu, což je praktické řešení pro nevidomé diabetiky. Vítězný tým, který tvořili absolventi Matematicko‑fyzikální fakulty, získal výhru 100 000 korun. „Podle našich odhadů žije v ČR nejméně 10 000 diabetiků, kteří mají poruchu zraku. Běžné typy glukometrů na trhu ale nemají režim s hlasovým odečtem,“ říká Josef Ondřej, člen vítězného týmu. Lékaři IKEM pomáhali účastníkům soutěže jako mentoři. Mezi dalšími porotou oceněnými projekty bylo řešení pro kontrolu a zkvalitnění analýzy mikroskopických vzorků Langerhansových ostrůvků v lékařském systému IsletNet. Samotný IKEM v rámci soutěže také udílel svou cenu, a to projektu, který má kontrolovat kvalitu automatizované analýzy obrazu, a tak bránit chybným analýzám umělé inteligence. Listopadový 48hodinový maraton „bílých hackerů“ byl první v Česku, který probíhal přímo v nemocnici. Soutěž probíhala se záštitou ministerstva zdravotnictví a České lékařské společnosti J. E. Purkyně.


Port na aplikaci léku do mozku

Strojírenská společnost Renishaw v tiskové zprávě informovala, že její zařízení, se kterým je možné přímo do mozku přesně aplikovat lék, má spolu s testovaným lékem nadějné výsledky v předběžné studii. Konkrétně se jedná o přípravek GDNF (Glial Cell Line Derived Neurotrophic Factor), který dává naději na regeneraci dopaminu v mozkových buňkách pacientů s Parkinsonovou chorobou. Během studie byl 41 pacientům implantován do lebky titanový port z 3D tiskárny zvaný neuroinfuse. Skrze něj byl pomocí čtyř mikrokatetrů dopraven lék GDNF do putamenu, klíčové oblasti mozku pro motorické funkce. „Tato studie ukázala, že můžeme bezpečně a opakovaně aplikovat lék přímo do mozku pacienta v průběhu několika měsíců s pomocí malého implantovaného portu, který je umístěn na kůži za uchem,“ vysvětlil neurochirurg Steven Gill. „Jedná se o skutečný průlom, protože většina účinných léků se nedokáže dostat do krevního oběhu mozku kvůli jeho přirozené ochranné bariéře.“ Studie byla fi nancována společností Parkinson’s UK s podporou Cure Parkinson’s Trust a ve spolupráci s asociací North Bristol NHS Trust.


Kyberútoků na ÚVN jsou stovky

Ústřední vojenská nemocnice v Praze měsíčně zaznamená podle své mluvčí Jitky Zinke několik set napadení počítačovými viry. Mluvčí to řekla agentuře ČTK. „V listopadu tohoto roku to bylo 227 útoků. Všechny jsme odfi ltrovali,“ uvedla. Napadení, která se přímo dotkla počítačového systému nemocnice, byla za poslední čtyři roky jen tři. „Nicméně byla díky nastaveným mechanismům podchycena již v zárodku a do dvou hodin byl nastaven běžný režim,“ dodala pro ČTK Zinke. Kromě antivirových programů je prevencí potíží také školení personálu.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky