Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 07. červenec 2020 | Svátek má Bohuslava
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Praktici se chtějí domáhat úhrady za neschopenky soudně

Foto: Archiv MUDr. Šonky

Praktici se chtějí domáhat úhrady za neschopenky soudně

08.01.2020 08:33
Zdroj: MT
Autor: ač
Praktičtí lékaři trvají na zavedení úhrady za posouzení pracovní neschopnosti. Pokud se na úhradě s Českou správou sociálního zabezpečení nedohodnou, budou se jí domáhat soudně. Po jednání krajských zástupců Sdružení praktických lékařů to uvedl předseda sdružení MUDr. Petr Šonka.

Zároveň zástupci praktiků trvají na zrušení papírového formuláře na takzvané lístky na peníze, od konce roku je přestanou v papírové podobě vystavovat. Lístky jsou poslední papír, který od ledna zbyl ze dříve pětidílného papírového formuláře neschopenky.

„Lékaři museli zakoupit speciální moduly ke svému zdravotnickému softwaru a platí za jejich provoz desítky tisíc ročně, stejně tak za práci IT specialistů, bez kterých se eNeschopenka neobejde. To jim, stejně jako jejich práci s vedením neschopenek, nikdo nehradí, vše dělají zadarmo. Pokud se s ČSSZ na úhradě nedohodneme, zažalujeme ji,“ uvádí Šonka.

„Budeme také chtít urychlené zrušení tzv. lístků na peníze, které jsou již zcela nesmyslné a přinášejí jen zbytečnou administrativní zátěž lékařů. Tu jsme ochotní snášet nejdéle do konce roku 2020. Od příštího roku je přestaneme vystavovat,“ prohlásil Šonka.

Zavedení povinných elektronických neschopenek komplikují technické potíže. V pondělí 6. ledna měl systém výpadky, které byly podle státních úředníků již během téhož dne vyřešené. Podle náměstka ministryně práce a sociálních věcí Robina Povšíka se týkaly portálu správy sociálního zabezpečení, který k vystavení eNeschopenky využívají ti lékaři, kteří nemají systém přímo propojený se svým softwarem. Podle Povšíka to byla marginálie, portál podle něj využívají jen desítky lékařů. Potíže se zpracováním eNeschopenek přitom hlásila i Nemocnice Na Bulovce. Jen během pondělí systém přijal přes dvacet tisíc neschopenek.

Podle zkušeností lékařů trvá zpracování nové eNeschopenky systému i několik hodin, v některých případech i desítky hodin. Pacient s takovou neschopenkou se ocitá v nejistotě a například předání vedení neschopenky ke specialistovi nebo naopak je v takovém stavu nemožné.

V případě technických potíží mají lékaři ze zákona možnost využít nové papírové formuláře.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky