Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 07. duben 2020 | Svátek má Heřman a Hermína
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Spotřeba konopí s úhradou skokově vzrostla

Spotřeba konopí s úhradou skokově vzrostla

Medical Tribune 03/2020
24.02.2020 10:56
Zdroj: MT
Autor: ač
Od ledna hradí zdravotní pojišťovny 90 procent ceny léčebného konopí, aby se zvýšila jeho dostupnost. První letošní čísla Státní agentury pro konopí pro léčebné použití ukazují, že spotřeba konopí po této změně významně vzrostla.

Počet pacientů, kteří užívají léčebné konopí, roste průběžně. Nárůst mezi prosincem a lednem je ale skokový. Zatímco v prosinci 2019 užívalo léčebné konopí 434 pacientů, v lednu 2020 už si léčebné konopí vyzvedlo 734 pacientů. Vydáno bylo v lednu 3 010 gramů, o 900 gramů víc než loni v listopadu, což byl z tohoto pohledu loňský nejsilnější měsíc.

Úhradu z veřejného zdravotního pojištění pro léčebné konopí prosadilo ministerstvo zdravotnictví formou změny zákona bez toho, že by muselo projít procedurou hodnocení nákladové efektivity jako běžné léky. Při předložení návrhu úřad uvedl, že průměrné měsíční náklady pacienta léčeného konopím jsou 1 134 korun měsíčně při průměrné spotřebě 6,3 gramu měsíčně. Nově je cena individuálně připravovaných přípravků z léčebného konopí regulovaná a díky 90procentní úhradě vydají pacienti řádově méně. Náklady zdravotních pojišťoven se při schvalování úhrady léčebného konopí odhadovaly na 200 milionů korun za rok.

Léčebné konopí je v Česku teoreticky legální od roku 2013, až v roce 2014 byl spuštěn registr receptů na léčebné konopí. Státní ústav pro kontrolu léčiv také v roce 2014 vypsal zakázku na dodání 40 kilogramů léčebného konopí v průběhu 12 měsíců. Nakonec stát odebral mnohem menší množství.

Největší množství léčebného konopí je vydáno na diagnózu chronické neztišitelné bolesti. V roce 2019 na tuto diagnózu šlo 14,1 kilogramu z celkového množství 17 kilogramů vydaného léčebného konopí. Další v pořadí je léčba roztroušené sklerózy, pro kterou bylo v roce 2019 vydáno 1 538 gramů léčebného konopí.

Pro jednoho pacienta platí limit maximálního množství předepsaného léčebného konopí 180 gramů za měsíc, zdravotní pojišťovny standardně hradí nanejvýš 30 gramů za měsíc, vyšší množství jen po schválení revizním lékařem.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky