Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 07. srpen 2020 | Svátek má Lada
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Průzkum potvrdil nastupující trend telemedicíny

Průzkum potvrdil nastupující trend telemedicíny

Medical Tribune 03/2020
24.02.2020 13:37
Zdroj: MT
Autor: ač
Nejvýznamnější trendy v oboru eHealth, jaké se dají očekávat v příštích třech letech, jsou rozvoj elektronických zdravotních záznamů a telemedicínských služeb.

Odborníci na eHealth v Evropě v současnosti vidí pro poskytovatele zdravotních služeb největší prioritu v oboru v zajištění IT bezpečnosti. Význam tohoto tématu meziročně roste. Ukázal to loňský ročník Evropského výročního průzkumu eHealth, zpracovaného společností HIMSS Analytics ve spolupráci s Mc‑ Kinsey & Company (Annual European eHealth Survey 2019).

Výzvou nebo problémem číslo jedna, se kterým se eHealth v Evropě potýká, pak je podle průzkumu jeho financování. Stejně to respondenti viděli i v roce 2018.

Za největší trend příštích tří let v oblasti eHealth profesionálové považují elektronické zdravotní záznamy. Hned po nich jmenovali nejčastěji poskytování telemedicínských služeb. Význam telemedicíny v průzkumu podstatně vzrostl proti předchozímu ročníku. Mezi lidmi z poradenských firem a softwarových společností je dokonce považovaná za trend číslo jedna, i když mezi lidmi ze zdravotnických zařízení ani mezi úředníky tomu tak není. Pro pracovníky ze zdravotnických zařízení je důležitější než telemedicína téma výměny informací mezi poskytovateli zdravotních služeb.

Vnímání trendů v eHealth je rozdílné v jednotlivých regionech Evropy. V Rakousku je vnímána jako nevýznamnější trend oblasti eHealth personalizovaná medicína. V severských zemích (Norsku, Švédsku, Finsku a Dánsku) zase aktuálně vnímají jako nastupující trend oboru především umělou inteligenci.

Jako lídra regionu z hlediska inovací elektronického zdravotnictví vnímají evropští profesionálové Estonsko. To proti předchozímu roku v žebříčku předstihlo Dánsko, které tentokrát skončilo na druhém místě. Na tom, že jedna z těchto dvou zemí je v evropském eHealth nejdál, se shodnou experti ze všech zemí kromě jedné. Nejvíc oslovených Španělů považuje za lídra sebe samé, tedy Španělsko.

Ve většině zdravotnických zařízení v Evropě používají podle průzkumu sdílené elektronické zdravotní záznamy pacientů pro výměnu klinických dat. Ovšem situace v jednotlivých zemích se významně liší. Tuto otázku autoři výzkumu položili zaměstnancům zdravotnických zařízení, jak zdravotníkům, tak manažerům a dalším. Zatímco v Rakousku používají zdravotnická zařízení elektronické zdravotní záznamy ke sdílení dat s jinými organizacemi v 88 procentech, v Německu, Španělsku a Velké Británii je tomu tak v méně než 45 procentech zdravotnických zařízení.

Průzkum probíhá mezi odborníky na elektronické zdravotnictví, zejména IT pracovníky zdravotnických zařízení, lékaři, manažery, výzkumníky, soft warovými společnostmi a analytiky. V loňském ročníku odpovídalo 537 lidí. Nejvíce respondentů bylo z Německa, mezi dotazovanými byli i experti z Česka.

HIMSS je globální konzultantská společnost, která mimo jiné provádí hodnocení digitální vyspělosti nemocnic a udílí uznávané certifi káty EMRAM podle stupně digitalizace nemocnice a práce s elektronickou zdravotní dokumentací. Na světě je 443 „bezpapírových“ nemocnic v nejvyšší kategorii EMRAM 7, z toho 402 ve Spojených státech. V Evropě jsou takové nemocnice v Nizozemsku a Portugalsku.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky