Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 07. duben 2020 | Svátek má Heřman a Hermína
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ve vybavení pro radiační metody je ČR na špičce

Ve vybavení pro radiační metody je ČR na špičce

Medical Tribune 03/2020
24.02.2020 14:06
Zdroj: MT
Autor: nam
Státní úřad pro jadernou bezpečnost musí schvalovat veškerou techniku, která je v českých nemocnicích. Na zajištění bezpečnosti pacientů jsme se zeptali jeho předsedkyně Ing. Dany Drábové, Ph.D., dr.h.c.mult.
  • Jak je na tom české zdravotnictví s vybavením pro radiační léčbu, jaké musí splnit standardy a dáváte např. pokyny, jak dlouho může nemocnice přístroje používat?

V české legislativě je poměrně striktně a poměrně podrobně stanoveno, co všechno musí přístroj splňovat, než se uvede do provozu, to znamená schválení typu. Každý přístroj také musí v pravidelných intervalech procházet zkouškami, které osvědčí, že ty vlastnosti, které má mít, stále ještě má. Provozovatel daného přístroje je povinen dokládat našemu úřadu, že zkoušky probíhají, že jsou vykonávány osobou, která je k tomu způsobilá, a tím pádem že se lze na výsledky spolehnout. Naši inspektoři si dělají také nezávislé kontroly, takže k dotazu – co se týká radiačních metod v medicíně, myslím si, že jsme na světové špičce.

  • Takže pacienti mohou být bez obav?

Z hlediska toho, co nás zajímá a za co jsme odpovědni, to znamená dozor nad tím, aby ochrana zdraví pacienta před možnými nežádoucími účinky ionizujícího záření byla na patřičné úrovni, ano. Nemůžeme samozřejmě mluvit onkologům a rentgenologům do řemesla, to je něco úplně jiného, tam si netroufám se vyjadřovat. Ale z hlediska přístrojové základny, kvalifikace personálu, radiologických fyziků, radiologických laborantů, tam mohou pacienti bez obav být.



Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky