Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 02. červen 2020 | Svátek má Jarmil
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Výrokům o zdravotnících sluší opatrnost

Výrokům o zdravotnících sluší opatrnost

02.04.2020 19:19
Zdroj: MT
Autor: ač
Kromě solidarity se vůči zdravotníkům v těchto dnech objevují i necitlivá vyjádření. Zejména vůči nakaženým zdravotníkům. Stigmatizace osob nakažených COVID-19 dopadá na zdravotníky tvrdě.

Moravskoslezská krajská hygienička Pavla Svrčinová se omluvila za své výroky o sestře z novojičínské polikliniky, která je nakažená COVID-19. Uznala, že měla mylné informace. Krajská hygienička prohlásila, že sestra docházela do zaměstnání s příznaky onemocnění a zmínila, že nakazila členy své rodiny. Za sestru se postavil zaměstnavatel, skupina Agel. Uvedla, že jakmile sestra pocítila první symptomy, nastoupila do pracovní neschopnosti.

Nebylo to jediné necitlivé vyjádření o nakaženém zdravotníkovi. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzval politiky, aby lépe vážili svá slova o zdravotnících a neříkali například, že nakazili kolegy a pacienty, nebo že zavlekli nákazu do zařízení.

Také hlavní sestra ČR Alice Strnadová vydala prohlášení, ve kterém vyjadřuje znepokojení a odsouzení necitlivým vyjádřením médií, znevažující práci zdravotníků.

„Vaše práce je velice důležitá za standardních okolností, o to více je důležitější v nynějším krizovém stavu v boji s tímto onemocněním. Bez Vašeho extrémního pracovního nasazení by tuto hrozbu nebylo možné překonat,“ uvedla Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR ve svém poděkování zdravotníkům. „Jsem však hluboce znepokojena a odsuzuji necitlivá vyjádření některých médií, která se i v této náročné době snaží hledat senzace nebo znevažují Vaši práci,“ dodala.

Necitlivá vyjádření se vyskytla mimo jiné kolem případu z jedné stanice oddělení následné péče v Thomayerově nemocnici. Tam byly identifikovány tři sestry s onemocněním COVID-19, které se podle informací nemocnice nakazily mimo svou práci, následně se nákaza potvrdila u 24 ze 27 pacientů stanice, dalších pěti sester a jedné lékařky. Jeden z pacientů zemřel. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval, že podle vedení nemocnice měly sestry ochranné prostředky k dispozici a je tedy otázka, jestli s nimi správně manipulovaly. Na tiskové konferenci předtím použil ministr formulaci, že nákazu na oddělení „zavlekl personál“.

Thomayerova nemocnice v reakci na zprávy o situaci na oddělení následné péče vyjádřila podporu zdravotníkům. „Vedení TN děkuje všem zdravotníkům za týmovou práci v péči o pacienty nejen s COVID-19, kdy za těžkých podmínek ještě dokáží odvádět kvalitní péči a zároveň poskytovat profesionální léčbu,“ píše se v prohlášení nemocnice.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky