Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Sobota 23. leden 2021 | Svátek má Zdeněk
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Koronavirové odměny a změna úhrad

Foto: shutterstock

Koronavirové odměny a změna úhrad

Medical Tribune 08/2020
18.05.2020 08:50
Zdroj: MT
Autor: ač
Odbory jednají s ministerstvem zdravotnictví o financích na odměny pro zdravotníky za ztíženou práci při epidemii COVID-19. Ministerstvo zdravotnictví avizuje mimořádnou změnu úhradové vyhlášky.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval začátkem dubna přímo řízené nemocnice, aby vyplatily mimořádné odměny zaměstnancům, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty s novým koronavirem. „Je vysoce žádoucí, aby zaměstnanci, kteří provádějí vysoce náročné činnosti související s řešením pandemie nemoci COVID-19, byli za tyto činnosti mimořádně odměněni,“ uvedl tehdy ministr.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Lékařský odborový klub společně vyzvaly ministra zdravotnictví, aby řešil centrálně odměny i v ostatních nemocnicích. „Odborový svaz a LOK-SČL požadují, aby ministr zdravotnictví Adam Vojtěch neprodleně řešil otázku mimořádných příplatků/odměn pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví, kteří pečovali a pečují o pacienty s COVID-19, ale i pro další zaměstnance ve zdravotnictví, neboť i od nich vyžaduje současná pandemie mimořádné pracovní i osobní nasazení, což se týká jak zdravotníků, tak i nezdravotníků,“ uvedli odboráři.

Objevila se kritika, že se v mnohých nemocnicích odměny rozdělily pouze lidem na takzvaných covidových odděleních, zatímco zaměstnanci na jiných pracovištích naopak o běžné odměny přišli s odkazem na pokles počtu nemocných. A to přesto, že i oni měli podmínky ztížené a museli dodržovat přísnější hygienická opatření. Některým lékařům příjmy dokonce klesly, protože na jejich oddělení ubylo práce a oni odpracovali menší počet hodin.

„Za duben příplatek činí 200 Kč za hodinu za péči na COVID pozitivních či suspektních odděleních. Vzhledem k tomu, že naše nemocnice ošetřovala z důvodu organizace poskytování zdravotnické péče v Olomouckém kraji minimum COVID pozitivních pacientů, netýkají se tyto odměny a příplatky příliš velkého počtu našich zaměstnanců,“ popsal například mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Zejména menší nemocnice podle odborářů uvádějí, že na odměny nemají finance. Zdravotní pojišťovny zafixovaly nemocnicím výši měsíčních paušálních plateb, takže jim ani při omezení plánované péče zatím příjmy neklesly. Jenže o tom, jak bude následně vypadat vyúčtování, se dosud jedná. Ministerstvo zdravotnictví připravuje mimořádnou změnu úhradové vyhlášky. Záměrem je zachovat úhrady na úrovni záloh, a navíc přidat nemocnicím, které pečují o pacienty s COVID-19. Odbory by ale preferovaly, kdyby nemocnice dostaly dotace na pracovní místa.

Zdravotní pojišťovny budou mít letos i příští rok vyšší příjmy od státu, a to díky schválenému zvýšení plateb za státní pojištěnce. Ještě letos stát pošle (podle počtu státních pojištěnců) zhruba o 20 miliard korun více, než s kolika se počítalo, a příští rok o 50 miliard korun. Zároveň se očekává, že pojišťovny vyberou méně na zdravotním pojištění, letos může propad činit až 40 miliard korun. Ovšem zhruba 40 miliard mají pojišťovny na svých účtech z předchozích let, tyto rezervy hodlají letos využít.

Vláda také schválila uvolnění finančních prostředků na odměny pracovníků zdravotnické záchranné služby. Každému ze 7 000 lékařů a nelékařských pracovníků záchranky má být podle ministerstva zdravotnictví za březen, duben a květen 2020 vyplacena jednorázová odměna ve výši 40 000 korun za každý měsíc. Stát pošle na odměny záchrankám o 1,1 miliardy korun více a další náklady s provozem mobilních odběrových týmů 28 milionů korun navíc.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky