Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 22. září 2021 | Svátek má Darina
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Sdílený lékový záznam odstartoval

foto: shutterstock.com

Sdílený lékový záznam odstartoval

Medical Tribune 10/2020
08.06.2020 12:53
Zdroj: MT
Autor: ač
Nesouhlas s tím, aby měli lékaři přístup ke sdílenému lékovému záznamu léků předepsaných na recept, vyjádřilo zatím zhruba 2 300 lidí. O tři sta lidí víc zakrylo svůj lékový záznam lékárníkům. Uvedl to Státní ústav pro kontrolu léčiv před zahájením sdílení lékových záznamů od 1. června.

Plošný zákaz nahlížení doplnilo 1 600 osob povolením pro konkrétního lékaře, pro konkrétního lékárníka 1 200 lidí.

Přístup k lékovému záznamu pacienta má lékař, který už danému pacientovi předepsal léky a pacient si je vyzvedl. Kromě toho může pacient zpřístupnit lékový záznam poskytnutím čísla občanského průkazu. Lékárník a klinický farmaceut může do lékového záznamu nahlédnout pouze při kontaktu s pacientem při výdeji léku v lékárně nebo při poskytování konzultace.

Lékařům je k dispozici lékový záznam za maximální dobu pěti let, aktuálně jsou ale zaznamenány recepty od 1. 7. 2017. Pro lékárníky a klinické farmaceuty budou viditelné recepty za posledních dvanáct měsíců. Co se týká léků na recept, je lékový záznam pacienta prakticky kompletní. „Už dva a půl roku je vystavování elektronického receptu povinné. Celých 98,5 procenta všech receptů je vystaveno v elektronické podobě, i k ostatním máme v centrálním úložišti záznam,“ uvedl Filip Vrubel, náměstek ministra zdravotnictví.

Podle ministerstva zdravotnictví ročně zemře kvůli nežádoucím lékovým interakcím v Česku až dvě stě lidí. Sdílený lékový záznam přináší data, díky kterým by mělo být možné některým chybám zabránit. „Duplicity bude systém schopen kontrolovat automaticky podle ATC skupin. Co se týká interakcí, budou moci softwary na hlídání interakcí využívat informace z lékového záznamu, pokud lékař takový software má implementovaný,“ uvedl Vrubel. Platí přitom obecné pravidlo, že lékař i lékárník mají při kontaktu s pacientem povinnost zohlednit veškeré dostupné informace, které se vztahují k léčbě pacienta.

Obavy z masivního zneužívání dat podle něj nejsou namístě. „Pacient se může podívat, kdo se do jeho lékového záznamu podíval. Zneužití je trestáno jak správními delikty v řádech mnoha milionů korun za zneužití a neoprávněný náhled, může to být i trestněprávní delikt,“ zopakoval náměstek.

O vytvoření systému sdílení lékových záznamů pacientů usiloval Státní ústav pro kontrolu léčiv už v roce 2008.

Ke stejnému datu jako sdílení lékového záznamu byl umožněn také výdej předepsaných léčivých přípravků na občanský průkaz nebo cestovní pas. Lékárník po načtení čísla dokladu získá seznam všech předepsaných a zároveň platných identifikátorů eReceptů.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky