Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 11. srpen 2020 | Svátek má Zuzana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Ředitelé čekají s odměnami na jistotu příjmů

Adam Vojtěch, foto: Jiří Koťátko

Ředitelé čekají s odměnami na jistotu příjmů

Medical Tribune 10/2020
08.06.2020 13:13
Zdroj: MT
Autor: red
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče i Lékařský odborový klub trvají na tom, aby vláda poslala mimořádné odměny plošně všem zaměstnancům nemocnic, jinak na ně nebudou některé nemocnice mít finance, to by mohlo zaměstnance demotivovat před případnou další krizí.

Ministerstvo zdravotnictví ale trvá na tom, že o odměnách mají rozhodovat jednotliví ředitelé. Dostatek peněz jim má zajistit kompenzační úhradová vyhláška pro letošní rok.

„Mimořádnou odměnu 45 000 korun pro zdravotníky na COVID jednotkách a infekčních odděleních, 30 000 korun pro ostatní zdravotníky. A pro ostatní zaměstnance v nemocnicích 20 000 korun. To je náš krátkodobý cíl,“ popsala předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Bc. Dagmar Žitníková 4. června. Odbory o tom chtějí jednat s premiérem, s ministrem to podle nich nemá smysl. Pro příští rok budou požadovat růst platů přinejmenším o deset procent, dodala.

Ministr zdravotnictví před časem vydal doporučení o vyplácení odměn zejména těm, kdo pracovali s nakaženými COVID‑19. Podle ankety odborů jen čtyři fakultní nemocnice vyplácejí odměny v nejvyšší výši doporučeného spektra. „V ostatních českých nemocnicích je situace ještě horší. Odpověděla nám zhruba polovina odborových organizací a z té poloviny jen polovina vyplatila nějaké odměny. Ty se pohybovaly mezi deseti a třiceti korunami na hodinu,“ uvedla Žitníková.

Ředitelé čekají na podobu kompenzační vyhlášky. Pokud by nebyla vydána a pojišťovny účtovaly podle původních pravidel, počítají větší nemocnice propady v příjmech kvůli koronaviru ve stovkách milionů korun a mimořádné náklady v desítkách milionů. Například FN v Motole sice vyplatila mimořádné koronavirové odměny, ale odložila obvyklé roční bonusy. „Plánované odměny za rok 2019 budou vzhledem k mimořádné pandemické situaci zaměstnancům FN v Motole vyplaceny pravděpodobně v druhé polovině tohoto roku. Jejich výše se bude odvíjet od toho, co nemocnici umožní připravovaná kompenzační vyhláška,“ uvedla pro ČTK mluvčí Motola Pavlína Danková.

Návrh vyhlášky počítá podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s odměnami pro zdravotníky v péči o COVID pozitivního pacienta na intenzivním lůžku 45 000 korun, pro zdravotníky u COVID pozitivního pacienta na standardním lůžku 18 000 korun za měsíc.

Zároveň se vedou složitá jednání o úhradách na příští rok. K 4. červnu byla uzavřena dohoda mezi pojišťovnami a poskytovateli ve dvanácti segmentech včetně následné péče, praktických lékařů, stomatologů a lékáren. Nemocnice akutní péče a ambulantní specialisté zatím dohodu nenašli.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky