Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pondělí 03. srpen 2020 | Svátek má Miluše
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

VZP zvažuje nabídku balíčků od Protonového centra

foto: archív PTC

VZP zvažuje nabídku balíčků od Protonového centra

09.07.2020 12:26
Zdroj: MT
Autor: ač
Správní rada VZP na svém červnovém zasedání řešila i úhradu protonové radioterapie v Protonovém centru.

Předsedkyni správní rady prof. Věře Adámkové si pacienti prostřednictvím advokáta stěžovali na postup pojišťovny při neschválení protonové terapie. Správní rada také probrala nárůst počtu žádostí i schválených úhrad služeb. „Proton, je to dlouhodobě problémová otázka. V roce 2019 bylo podáno 371 žádostí o protonovou léčbu, z toho 92 jich bylo zamítnuto. Jen za letošní první čtvrtletí máme 122 žádostí, to je nárůst o 25 procent proti předcházejícímu roku,“ uvedl místopředseda správní rady doc. Bohuslav Svoboda.

VZP dostala nabídku Protonového centra na hrazení léčby prostřednictvím balíčků. Pojišťovna bude důkladně analyzovat, jestli je to ekonomicky výhodné. „Zároveň musejí být jasné indikace, prospěch pacienta je zásadní,“ poznamenal Svoboda.

Ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek ujistil, že postupy při schvalování léčby jsou jasně stanoveny. „Protonovou léčbu schvaluje pojišťovna standardně podle vymezených indikací, podle doporučení multidisciplinárního týmu komplexního onkologického centra. Pokud se jedná o prostatu, musí být uveden důvod, proč má být použita protonová léčba místo fotonové, což posoudí revizní lékař,“ uvedl Kabátek. Vzestup počtu žádostí podle něj souvisí s marketingovými aktivitami poskytovatele. „Bezesporu má vliv i to, že se Protonové centrum stalo součástí Komplexního onkologického centra Motol, povědomí o možnostech této léčby zesiluje,“ dodal Kabátek.

Z celkového počtu 371 žádostí v loňském roce jich 289 přišlo z Motola, tedy více než tři čtvrtiny. V letošním prvním čtvrtletí indikovalo KOC Motol 118 případů z celkových 122, tedy 97 procent.

KOC Motol se o Protonové centrum rozrostlo při letošním obnovení statutu centra vysoce specializované onkologické péče. Už dříve ale chodilo do Protonového centra významně více pacientů z Motola než odjinud a pacienti popisovali, že je v jiném KOC k protonové terapii neindikovali a v Motole pak ano. Poslanci apelovali na to, aby onkologové sladili postupy, aby se léčba mezi jednotlivými centry tolik nelišila.

Nejčastější lokalizací nádoru v žádostech o úhradu protonové terapie je v letošním roce urogenitální systém, který tvoří 38 procent všech žádostí.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky