Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 09. srpen 2020 | Svátek má Roman
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

NÚKIB pomáhá zdravotnictví s kybernetickou bezpečností

Foto: shutterstock.com

NÚKIB pomáhá zdravotnictví s kybernetickou bezpečností

Medical Tribune 12/2020
09.07.2020 12:51
Zdroj: MT
Autor: Radek Holý
Za jednotlivé informační systémy je vždy zodpovědný jejich provozovatel. Nemocnice, které spadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti, musejí plnit standardy vycházející z mezinárodních norem, ostatní zdravotnická zařízení by se těmito standardy měla co nejvíce inspirovat.

Jaké kroky pro dostatečnou ochranu elektronických zdravotnických systémů před útoky hackerů a zajištění bezpečnosti pacientů dělá NÚKIB? Nejen že napřímo řešil a pomáhal řešit závažné kybernetické incidenty přímo ve zdravotnických zařízeních, ale mimo jiné rozeslal doporučení pro všechny poskytovatele zdravotnických služeb a vydal reaktivní opatření pro nemocnice včetně metodiky. Dále nabídl rozmanitou pomoc pro všechny nemocnice, například dal k dispozici osvědčený e-learningový systém kybernetické bezpečnosti, nabídl odborné provedení skenu (vyhledání) zranitelností v informačních systémech a ve spolupráci s CZ.NIC nabídl technicky vyspělý router Mox pro segmentaci modalit v nemocnicích.

Z prověrek kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví vyplynulo, že řada zdravotnických zařízení podceňuje odpovídající vzdělávání svých zaměstnanců, a to od IT pracovníků přes management, odborné lékaře až po podpůrný personál. Vzdělávání má být periodické, v různých úrovních a určené pro všechny, kteří přicházejí aktivně do styku s informačními technologiemi. Dále je důležité věnovat pozornost správnému nastavení informačních sítí, revidovat vzájemnou propojenost jednotlivých segmentů a citlivé oblasti co nejlépe chránit. Také je nezbytné pravidelně provádět zálohu dat na oddělené zařízení a mít ověřeno, že z těchto dat bude správně fungovat obnova provozu.

Existuje celá řada doporučení, ze kterých se dá vybírat pro konkrétní provozy a události. Řadu doporučení, co dělat a jak postupovat, najdete na našich stránkách https://www.govcert.cz/cs/informacni-servis/doporuceni/.

Radek Holý,

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost – NÚKIBCopyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky