Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 15. leden 2021 | Svátek má Alice
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Engel: Zachovejme v debatě o diskriminaci žen zdravý rozum

Engel: Zachovejme v debatě o diskriminaci žen zdravý rozum

Medical Tribune 15/2020
07.09.2020 10:51
Zdroj: MT
Autor: ač
Anketa, v níž se anonymně svěřilo přes 160 mediček a lékařek s konkrétními zkušenostmi s diskriminací a obtěžováním kvůli pohlaví (informovali jsme v minulém čísle), vyvolala debatu o tom, nakolik je tento problém v českém zdravotnictví významný.

Podle předsedy Lékařského odborového klubu MUDr. Martina Engela se vedení odborů s podněty ohledně nevhodného chování nebo diskriminace na pracovišti nesetkává. „Zatím jsem se s tím nesetkal. Myslím, že české zdravotnictví má větší problémy,“ řekl pro MT Engel. „Nevylučuji, že se může mladá lékařka setkat s něčím, s čím není komfortní. Pak je na ní, aby to dala najevo. Vím, že to není lehké, ale dnes to není tak, že by se musela bát, že pak nesežene jiné místo. Individuální selhání mohou nastat, ale nemluvil bych o systémovém problému,“ myslí si.

Zmínil, že vůči problému s rozdílnými platy mužů a žen, který je ve společnosti rozšířený, jsou nemocnice s tabulkovými platy poměrně rezistentní. „Tabulkový plat nic o pohlaví neříká. Možná se mohou lišit výše odměn tam, kde jsou smluvní mzdy. Průměrné odměny se mohou lišit, protože mužů je více na funkčních pozicích, kde jsou vyšší platy,“ říká Engel.

Ženy v anketě opakovaně zmiňovaly nerovný přístup zaměstnavatelů vůči uchazečům o práci podle pohlaví. Opakovaly se příběhy, kdy se uchazečka dozvěděla, že na pracoviště přednostně přijmou muže bez ohledu na dovednosti. Že se takové rozdílné chování při pohovorech může v českých nemocnicích vyskytovat, Engel potvrdil. Nevnímá to ale jako problém. „To pro mě není nic nového. V roce 1980, když jsem ze školy nastupoval do praxe, byla situace úplně stejná. Komu dáte přednost, to nemůžu považovat za nic genderově špatného. Průměrně schopný absolvent kluk má na trhu práce větší cenu než dívka. Jako manažer očekáváte, že jeho budete mít v práci pořád, pokud se mu něco nestane, ale žena si musí splnit svoje věci. Je to logické. Nedovedu si představit, že bych jako manažer jednal jinak,“ poznamenal šéf Lékařského odborového klubu.

Volá po tom, aby se debata o diskriminaci kvůli pohlaví vedla v kontextu situace v českém zdravotnictví. Připomíná, že na pracovištích je dnes mnohem více lékařek, než bylo zvykem. „Teď se to valí odevšud, běží kampaň Me too, ale pojďme si zachovat zdravý rozum. Manželka je chirurg. Když v roce 1980 nastupovala, byla na pracovišti jediná žena. Dnes jich je tam 11. Chlapi už tam nejdou, není jich přebytek. Když lidi nejsou, vezmou tam všechno. Je potřeba se na to dívat v kontextu,“ řekl Engel.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky