Přeskočit na obsah

Vojtěcha na postu ministra střídá Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil 21. září svou rezignaci. Zdůvodnil ji tím, že chce vytvořit prostor pro „nové řešení epidemie koronaviru“, která nás bude dál provázet.

„Přišel jsem na ministerstvo zdravotnictví s úkolem, abych prosadil systémové změny, nicméně epidemie koronaviru mi je již neumožňuje dokončit. Snažil jsem se udělat vše, aby se české zdravotnictví posunulo dopředu a práci ministra jsem vykonával srdcem a ze všech sil,“ řekl Adam Vojtěch.

Vojtěch také řekl, že se nemá zač stydět a že se mu podařila řada změn, některé jsou dokončené, jiné nastartované. Mezi svými úspěchy jmenoval práce na reformě psychiatrické péče, reformě primární péče, navýšení kapacit lékařských fakult, reformu úhrad zdravotnických prostředků, budování sítě urgentních příjmů v nemocnicích, a také dva zákony, které jsou ve schvalovacím procesu. Jednak zákon o elektronizaci zdravotnictví, a jednak velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má mimo jiné ošetřit úhrady léků na vzácná onemocnění. Zmínil také, že se pod jeho vedením vrátil význam dohodovacího řízení o úhradách za zdravotní služby. Za velký zlom označil, že nová úhradová vyhláška, která je napsaná a poslaná do připomínkového řízení, zavádí do velké míry do úhrad akutní péče v nemocnicích nové CZ-DRG.

Mezi kontroverzní kroky Vojtěcha v čele úřadu byla některá odvolání ředitelů fakultních nemocnic a dalších institucí. Během prvního roku ve funkci odešlo nebo bylo odvoláno sedm ředitelů přímo řízených organizací.

K rezignaci Vojtěcha opakovaně vyzývaly zdravotnické i lékařské odbory a prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka fungoval Adam Vojtěch jako ministr dobře. „Po dlouhé době to byl ministr, který se ke všem segmentům choval stejně,“ řekl Jojko. Zmínil sice výjimky, kdy byly před časem dotovány platy sester pouze v nemocnicích, nebo kdy byly rozděleny odměny za práci při epidemii nového koronaviru ze státních dotací jen pro zdravotníky v nemocnicích, celkově ale podle Jojka z řady předchozích ministrů vyčníval v pozitivním smyslu. Ambulantní specialisté teď budou sledovat, jak přistoupí Vojtěchův nástupce k úhradové vyhlášce na příští rok, novele sazebníku výkonů, reformě primární péče a dalším tématům. Některé jednotlivé body v úhradové vyhlášce by podle Jojka měly ještě doznat změn, celkově je ale s její podobou spokojený a doufá, že nové vedení ministerstva zdravotnictví nezmění příliš směr, kterým zdravotní politika aktuálně směřuje. „Obávám se, aby se nedostal ke kormidlu někdo, kdo ho opět otočí v naprostou preferenci nemocnic. Úhradová vyhláška počítá se změnou seznamu výkonů. Pokud tato změna nenastane, znamenalo by to propad v příjmech prakticky všech poskytovatelů. S nárůsty počtu nakažených novým koronavirem se obáváme, že se změní chování pacientů a bude potřeba znovu vyjednávat o nějakých opatřeních jako byla kompenzační úhradová vyhláška v pololetí,“ jmenoval Jojko některé klíčové problémy k řešení v příštím období.

Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové se dala změna na postu ministra zdravotnictví očekávat. „Je to logické vyústění toho, že ministr Vojtěch dlouhodobě nezvládal některé problémy. Měli jsme velmi rozdílné názory na řešení personální krize nebo také aktuálně na připravovanou úhradovou vyhlášku pro rok 2021,“ uvedla Žitníková. Připravovaná vyhláška, která v nemocnicích mohutně zavádí úhrady podle CZ-DRG, bude první téma, o kterém odbory budou chtít jednat s Vojtěchovým nástupcem. „Výměna na postu ministra je na jednu stranu příležitost ke změnám, na druhou stranu to ale také může být problém. Úhradová vyhláška musí být vydaná do konce října a času na změnu není moc. Předpokládáme, že po panu Vojtěchovi převezme resort někdo, kdo bude alespoň základním způsobem orientovaný v problematice úhrad za zdravotní služby,“ řekla Žitníková. Aktuální návrh úhradové vyhlášky nepočítá s vůbec žádným nárůstem platových tabulek. Tvůrci vyhlášky předpokládají, že čisté příjmy zaměstnanců vzrostou v návaznosti na plánované zrušení superhrubé mzdy. Některé nemocnice si zavedením CZ-DRG do úhrad významně polepší, a ty by také mohly zvyšovat svým zaměstnancům odměny. Jiné ale mají podle autorů vyhlášky zůstat na nárůstu úhrad jen o dvě procenta. Ty by na navyšování platů neměly. Podle Žitníkové by návrh vyhlášky způsobil některým nemocnicím pokles příjmů.

Parlamentní opozice tvrdí, že odpovědnost za řešení koronavirové krize má i premiér Andrej Babiš. „Ten často do práce ministra zasahoval a takový stav není nikdy dlouhodobě udržitelný,“ řekl ČTK Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL. „Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér, který 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil,“ uvedla na twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka potřeboval premiér najít viníka a „oběť vlastní neschopnosti řešit koncepčně krizové situace“. Podle předsedy ODS Petra Fialy měl ale Vojtěch rezignovat už před osmi měsíci. „V otázce pandemie se zkompromitoval už v lednu, kdy se vysmíval upozorněním,“ míní Fiala.

Novým ministrem zdravotnictví byl jmenován dosavadní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví vakcinolog prof. Roman Prymula. Jeho jmenování má premiér už předjednané s prezidentem republiky Milošem Zemanem. Prymula byl od roku 2017 (kdy byl ministrem Miloslav Ludvík) do letošního května náměstkem ministra, chyběla mu ale pro toto místo potřebná prověrka. V letech 2009 až 2016 řídil Fakultní nemocnici Hradec Králové. Z této pozice prosazoval zřízení kliniky čínské medicíny ve spolupráci s čínskou firmou CEFC, projekt byl zastaven v roce 2019. V čele hradecké fakultní nemocnice skončil z rozhodnutí tehdejšího ministra Svatopluka Němečka, který jej podezříval ze střetu zájmů v souvislosti s firmou, kterou vedla jeho dcera, a ve které Prymula působil jako prokura. V roce 2014 chtěl kandidovat za Stranu práv občanů - Zemanovce do Senátu, kandidaturu ale nakonec stáhl.Adam Vojtěch zůstává poslancem za hnutí ANO. Pokud premiér jeho rezignaci neprodleně přijme, stane se po dvou letech a devíti měsících ve funkci jedním z nejdéle sloužících ministrů zdravotnictví po rekordmanovi doc. Leoši Hegerovi (dva roky a jedenáct měsíců ve funkci) a po druhém Svatoplukovi Němečkovi (dva roky a deset měsíců ve funkci).

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené