Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 28. říjen 2020 | Dnes je Státní svátek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Aplikace ve smartphonu může předpovídat zhoršení astmatu

Foto: shutterstock.com

Aplikace ve smartphonu může předpovídat zhoršení astmatu

Medical Tribune 16/2020
21.09.2020 13:48
Zdroj: MT
Autor: kol
Vědci ukázali, že noční kašel, měřený pomocí aplikace v chytrých telefonech, může naznačovat zhoršující se astma. Studie představená na mezinárodním virtuálním kongresu Evropské respirační společnosti (ERS) je první svého druhu, která monitoruje kašel pacientů během několika nocí a ukazuje, že se jedná o známku zhoršování onemocnění.

Vědci tvrdí, že aplikace může představovat nový způsob, jak pomoci pacientům a jejich lékařům sledovat astma a upravovat léky tak, aby byly symptomy pod kontrolou. „Až dosud jsme neměli spolehlivý nástroj k měření symptomů astmatu přes noc, takže o nočním kašlání a o tom, co znamená, víme jen velmi málo,“ uvedl autor studie dr. Frank Rassouli z kantonální nemocnice St. Gallen ve Švýcarsku. „Současným zaměřením naší výzkumné skupiny je používání technologie a jednoduchých zásahů ke zlepšení léčby chronických plicních chorob, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc. Chytré telefony mají velký potenciál sledovat různé příznaky a včas odhalit změny, a proto jsme spolupracovali s našimi výzkumnými partnery z University of St. Gallen a ETH Curych na vývoji aplikace pro měření kašle,“ dodává.

Do studie bylo zařazeno 94 pacientů s astmatem léčených na dvou klinikách ve Švýcarsku, každý pacient navštívil kliniku na začátku a na konci studie. Hodnocena byla používaná léčba, symptomy, jako je dušnost, a dopady astmatu na každodenní život pacientů. V rámci sledování spali pacienti po dobu 29 dnů s chytrým telefonem se spuštěnou aplikací, která monitorovala jejich noční kašlání. Tato aplikace také vyzvala pacienty, aby své noční příznaky hlásili lékaři. Vědci zjistili, že míra nočního kašle se mezi jednotlivými pacienty hodně lišila, ale také našli silnou korelaci mezi zvýšením nočního kašle v průběhu týdne a následným zhoršením symptomů astmatu.

„Výsledky naznačují, že noční kašel lze měřit poměrně jednoduše pomocí aplikace pro chytré telefony a že zvýšení kašle v noci je indikátorem toho, že se astma zhoršuje. Sledování astmatu je opravdu důležité, protože pokud včas zjistíme známky toho, že se nemoc zhoršuje, můžeme upravit medikaci tak, abychom zabránili astmatickým záchvatům,“ vysvětlil dr. Rassouli s tím, že nyní se tuto technologii chystají vyzkoušet u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí.

„Astma je běžné onemocnění postihující jen v Evropě miliony lidí. Nelze je vyléčit, ale zajištěním toho, že pacienti užívají léčbu podle pokynů svých lékařů, může přispět ke zlepšení kontroly nemoci. Nekontrolované onemocnění totiž může významně ovlivnit kvalitu života nemocného a vést k závažným astmatickým záchvatům,“ uvedl Thierry Troosters, předseda ERS a profesor rehabilitačních věd v KU Leuven v Belgii. Jak dodal, tato studie nabízí potenciální nový způsob, jak u astmatiků monitorovat vývoj onemocnění. Aplikace by také mohla usnadnit shromažďování dat pro studium nočního kašle při astmatu a jiných respiračních stavech. Kombinace snadno dostupného hardwaru, jako je chytrý telefon, s umělou inteligencí poskytne lékařům další oči a uši, aby mohli posoudit klinický stav pacientů v reálném životě, nikoli pouze ve své ordinaci. I nadále ale zůstává důležité, aby pacienti s astmatem informovali svého lékaře, pokud mají pocit, že se příznaky jejich onemocnění zhoršují.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky