Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 28. únor 2021 | Svátek má Lumír
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nadměrný příjem cukru souvisí s nezdravým ukládáním tuku

foto: shutterstock.com

Nadměrný příjem cukru souvisí s nezdravým ukládáním tuku

Medical Tribune 19/2020
12.10.2020 10:09
Zdroj: MT
Autor: kol
Spotřeba cukru je spojena s větším ukládáním tuků v oblasti srdce a břicha, tedy v oblastech, které jsou pro zdraví rizikové. Tak zní zjištění studie zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology.

Nadměrná spotřeba cukru je celosvětovým problémem. K šesti zemím s nejvyšším prodejem sladkých nápojů na obyvatele patří Chile, Mexiko, Argentina, Peru, USA a Saúdská Arábie. Očekává se, že poptávka po cukru vzroste i v Asii, Africe a Rusku. Jak vysvětluje jedna z autorek studie So Yun Yi, studentka doktorského studia na University of Minnesota School of Public Health, při nadměrné konzumaci cukru se jeho přebytek přemění na tuk a ukládá se. Tato tuková tkáň umístěná kolem srdce a v břiše uvolňuje do těla působky, které mohou být zdraví škodlivé. Výsledky studie významně podporují omezení příjmu přidaného cukru.

Tato observační studie zkoumala jak cukrem slazené nápoje (jako jsou nealkoholické nápoje, ovocné nápoje, energetické nápoje), tak i cukr přidávaný do potravin a nápojů pro sladkost (například při vaření nebo ve zpracovaných potravinách). Vědci analyzovali souvislost mezi dlouhodobou spotřebou cukru a zásobami tuku v oblasti srdce a dalších orgánů.

Data byla získána z Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA), pokračující kohortové studie v USA, která zahrnuje centra v Alabamě, Kalifornii, Illinois a Minnesotě. Do této studie bylo zařazeno celkem 3 070 zdravých účastníků ve věku 18 až 30 let. Třikrát během dvaceti let (1985 až 2005) u nich byl měřen příjem potravin a nápojů. Po 25 letech (v roce 2010) byly pak provedeny výpočetní tomografie (CT), skenování hrudníku a břicha pro měření objemů tuku v oblasti břicha a kolem srdce.

Vědci zjistili, že příjem cukru v průběhu 20 let souvisel s objemem tuku později v životě. Vyšší příjem nápojů slazených cukrem i přidaného cukru souvisel s větším postupným ukládáním tuků v okolí důležitých orgánů. Podle další autorky studie Dr. Lyn Steffen z University of Minnesota School of Public Health je důležité číst štítky na potravinách a kontrolovat množství přidaného cukru v tom, co kupujeme. Při hledání je třeba se zaměřit na ingredience, jako jsou sirupy, glukóza, fruktóza, sacharóza a maltóza. Je přesvědčena, že lepší informovanost o skrytém cukru pomůže snížit jeho spotřebu.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky