Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 28. říjen 2020 | Dnes je Státní svátek
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nobelova cena za chemii má výraznou českou stopu

Foto: Shutterstock

Nobelova cena za chemii má výraznou českou stopu

Medical Tribune 19/2020
12.10.2020 13:16
Zdroj: MT
Autor: Zpracováno na základě textů, které vyšly v Deníku N, se souhlasem autorky Lenky Vrtíškové Nejezchlebové
Letošní Nobelova cena za chemii by klidně mohla být udělena i za medicínu. Rovným dílem ji získaly dvě vědkyně – biochemička Jennifer A. Doudnová spolu s genetičkou a mikrobioložkou Emmanuelle Charpentierovou, a to za metodu umožňující editaci genu označovanou jako CRISPR.

Velký podíl na tomto objevu má i rodák z Třince Martin Jínek.


Metodě CRISPR se začalo říkat „molekulární nůžky“, protože umožňuje editaci genomů in vivo s vysokou přesností, přitom relativně snadno a levně. Mimořádně rychle pronikla do laboratoří celého světa. „Tento nástroj přináší nejen revoluci v základní vědě, ale vyústil také v inovaci zemědělských plodin a povede k zásadním novým medicínským terapiím,“ odůvodnil předseda komise Nobelovy ceny pro chemii Claes Gustafsson, proč toto nejprestižnější vědecké ocenění bylo letos uděleno právě takto. Velmi blízko k této práci má i český vědec Martin Jínek. Od roku 2013 působí na univerzitě v Curychu, ale dříve pracoval právě v týmu Jennifer Doudnové v Berkeley. „Myslím, že mohu bez rozpaků říct, že jsem na spoluobjevitelském místě. Původní tým nebyl tak velký, u zásadní publikace v časopise Science z roku 2012 je nás šest autorů, z nich jsem já jako sdílený první autor s kolegou Krzysztofem Chylinským,“ uvedl v rozhovoru pro Deník N. Jak zde sám říká, je zcela srozuměn s tím, že Nobelovu cenu získaly pouze jeho dvě kolegyně. „V biomedicínských oborech jsou konečné objevy záležitostí velkých týmů, ale cena musí být předána do něčích rukou, zde logicky do rukou Jennifer Doudnové a Emanuelle Charpentierové. Ale jsem opravdu velice šťastný, že jsem toho součástí a že jsem na projektu svou stopu zanechal. Je to pro mě výzva do budoucna snažit se dělat dobrou vědu a pokračovat v tom, co jsem dokázal. Snažit se věci posunout dál.“ Rozhodnutí komise pro něj tedy znamená čistou radost.

„Snažím se to zatím nějak vstřebat. Díval jsem se na živé vyhlášení ve 13.45, a jakmile uvedli, že letošní cena za chemii je za úpravu DNA, začala se mi třást kolena. S Jennifer (Doudnovou) jsem mluvil asi deset minut poté, co byla cena vyhlášena. Zástupcům akademie se s ní prý dosud nepodařilo spojit, takže jsem byl druhý člověk, který jí to volal, ještě předtím, než jí to sdělili oficiálně z komise ze Švédska. Byla totálně v šoku.“

V tuto chvíli je obtížné domyslet, jaký význam v medicíně metoda CRISPR bude mít. „Nás až šokovalo, jak rychle se metoda rozšířila, s jakým entuziasmem ji převzali kolegové z jiných oborů. Nejvíce mě těší její potenciál v léčbě dědičných chorob. Už běží i několik klinických studií, které mají prokázat bezpečnost genetické opravy nemocných buněk a účinnost terapie. Postupně se bude zvětšovat vzorek pacientů a některé testy vypadají velmi slibně,“ uvedl M. Jínek.


Crispr‑Cas9

Při analýze genomu hodně jednoduchých organismů, zejména bakterií, se objevily speciální sekvence nazvané CRISPR, v podstatě součást imunitního systému. V kombinaci s enzymem zvaným Cas9 se dají použít jako nůžky na DNA. Systém Crispr‑Cas9 se dá uměle naprogramovat, aby přerušil molekulu DNA libovolného organismu přesně v místě, které předepíše experimentátor. Rozstříhaná DNA se dá opět „slepit“. Tak lze do DNA cíleně zasahovat: vyřazovat geny z provozu (a tím zkoumat jejich funkci) nebo je kontrolovaně upravovat, a tím buď napodobovat přirozené mutace, nebo vytvářet genetické varianty, které se přirozeně nevyskytují. Hlavními objevitelkami tohoto principu jsou – zpočátku nezávisle na sobě, později ve vzájemné spolupráci – Američanka Jennifer Doudnová a Francouzka Emmanuelle Charpentierová.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky