Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. leden 2021 | Svátek má Drahoslav
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Očkovací strategie byla aktualizovaná

prof. Widimský, prof. Arenberger foto: Jiří Koťátko

Očkovací strategie byla aktualizovaná

28.12.2020 11:25
Zdroj: MT
Autor: ač
Část zdravotníků z nemocnic spadá do první vlny očkování proti COVID-19, s nimi také ordinace praktických lékařů. Ostatní budou ve druhé vlně očkování.

V Česku začalo očkování proti COVID-19. Mezi prvními dostali vakcíny premiér Andrej Babiš, válečná veteránka Emilie Řepíková, ministr zdravotnictví Jan Blatný, ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba, ředitel VFN David Feltl, ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger, nebo také děkan 3. LF UK Petr Widimský.

Jak bude očkování probíhat dál? Pro zajištění vakcinace byla k 22. prosinci aktualizovaná a upřesněná česká Strategie očkování proti COVID-19. V první týdnech mají být podle ní ze zdravotníků očkováni pouze ti, kteří pracují buď v nemocnicích na vyjmenovaných odděleních, nebo v ordinacích praktických lékařů a dětských praktiků. Konkrétně se v nemocnicích jedná o COVID zóny, ARO, JIP, infekční, plicní, geriatrická oddělení, léčebny dlouhodobě nemocných nebo očkovací a odběrová centra.

Ve stejné skupině jsou také rizikoví chronicky nemocní lidé a lidé v rizikovém věku, kteří jsou aktuálně hospitalizováni v nemocnicích, které jsou zároveň distribučními očkovacími centry. Dále také klienti a zaměstnanci domovů pro seniory.

Do Česka dorazilo prvních 9750 dávek vakcín v sobotu 26. prosince, dodány byly do Prahy a Brna. Další očekávaná dodávka má 19500 kusů. Ty budou rozdělené do regionů. Během února počítá strategie se vznikem sítě praktických lékařů, kteří budou očkovat vakcínou AstraZeneca, jejíž dodávka se očekává v březnu.

Do ordinací praktických lékařů mají být distribuovány pouze vakcíny proti COVID-19 vyvíjené firmami AstraZeneca a Johnson&Johnson. Pro obě platí, že je lze dlouhodobě skladovat v lednici. Látku od AstraZeneca po dobu jednoho roku a látku od Johnson&Johnson po dobu šesti měsíců. AstraZeneca by podle harmonogramu mohla začít do Česka dodávat od února. V jedné lahvičce obsahuje deset dávek a má dvoudávkové očkovací schéma. Johnson&Johnson by mohl s vakcínou přijít na trh v dubnu, obsahuje pět dávek v jedné lahvičce a očkuje se jen jednou dávkou. Strategie také předpokládá, že budou všeobecní praktičtí lékaři i specialisté požádáni o pomoc s oslovováním svých rizikových chronicky nemocných s výzvou k očkování.

Pro evidenci očkování proti onemocnění COVID-19 bude sloužit nový modul Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) – Vakcinace.

Fáze I A – cílené centralizované očkování
leden/únor 2021
30 očkovacích center, vakcína Pfizer/BioNTech a Moderna
- Zdravotničtí pracovníci v nemocnicích pracující na vyjmenovaných odděleních, mj. COVID zóny, ARO, JIP, infekční, plicní, geriatrické oddělení, LDN, očkovací a odběrová centra.
- Praktičtí lékaři a zdravotníci v jejich ordinacích.
- Hospitalizovaní pacienti z rizikové skupiny, tedy ve věku 65+ nebo chronicky nemocní.
- Klienti a zaměstnanci domovů pro seniory.
- Záchranka, policie, hasiči
Ostatní zdravotníci jsou ve strategii zařazeni do očkovací fáze I B

Vakcíny proti COVID-19
Pfizer a BioNTech
- Zatím jediná vakcína registrovaná v Evropské unii
- Skladování v - 70 °C dlouhodobě nebo 10 dnů v původním boxu nebo 5 dnů v lednici
Moderna
- EMA se k podmínečné registraci plánuje vyjádřit 6. ledna
- Skladování v - 20°C dlouhodobě nebo v lednici až 30 dnů
Astra Zeneca
- EMA provádí průběžné hodnocení
- Skladování v lednici


Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky