Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 17. leden 2021 | Svátek má Drahoslav
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Z každé lahvičky o jednu dávku více

Foto: Shutterstock.com

Z každé lahvičky o jednu dávku více

29.12.2020 20:59
Zdroj: MT
Autor: red
Vakcínu proti COVID-19 bude možné použít jinak, než je uvedené v SPC. V ampulích zbývalo na dně dost látky pro dalšího očkovaného.

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo použití šesti dávek vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech z jedné ampule namísto pěti. Má se tak zvýšit počet lidí, kteří vakcínu dostanou.

„Za přísného dodržení objemu jednotlivých dávek lze použít obsah jedné vícedávkové injekční lahvičky až pro šest pacientů, a to v případě, kdy objem očkovací látky v jedné lahvičce umožní odebrání nezbytného objemu jednotlivých dávek pro každou z aplikací,“ uvádí rozhodnutí na webu ministerstva. To je platné do konce března.

Mezitím probíhají jednání mezi výrobcem a Evropskou lékovou agenturou EMA o případné změně souhrnu údajů o přípravku SPC.

Společnost Pfizer nemůže zatím do rozhodnutí EMA respektive Evropské komise doporučit dávkovat z jedné ampule šest dávek. „Pravidla pro zacházení s léčivým přípravkem jsou obsažena v tzv. souhrnu údajů o přípravku, zkráceně SPC. Jedná se o závazný dokument pro zdravotníky, kteří s léčivým přípravkem zacházejí, tj. předepisují, aplikují, připravují apod.,“ uvedl Tomáš Sazima, tiskový mluvčí společnosti Pfizer. „Považujeme za důležité také poznamenat, že v tuto chvíli závisí zbývající množství vakcíny v injekční lahvičce po využití stanovených pěti dávek mimo jiné na typu jehel a injekčních stříkaček, které jsou pro přípravu vakcíny použity,“ zdůraznil mluvčí.

Součástí rozhovorů o případné změně SPC vakcíny jsou i podmínky, za jakých případně bude možné dávat více dávek z jedné ampule.Copyright © 2000-2020 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky