Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 25. únor 2021 | Svátek má Liliana
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Telemedicína se rozjíždí pomalu, chybí zákony i zabezpečení

Telemedicína se rozjíždí pomalu, chybí zákony i zabezpečení

06.01.2021 17:09
Zdroj: Komerční sdělení
Pandemie způsobila boom vyšetřování na dálku. Zatím se ale lékaři nemohou na tento typ služeb pojistit, protože nemá oporu v zákoně. „To se musí změnit, stejně jako vývoj bezpečnějších platforem pro komunikaci,“ říká předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.
  • Mnozí lékaři byli vůči elektronizaci zdravotnictví spíše skeptičtí, mění se dnes jejich názory?

Určitě se mění, pandemie nás donutila. I přes některé porodní bolesti se nástroje jako eNeschopenka a eRecept skvěle osvědčily. Přizpůsobit se dokázali i starší lékaři, kteří předtím neměli vybavení a neuměli s počítačem tolik pracovat.

  • Telemedicína se stala součástí každodenní práce lékařů. Vy sám jste ale v minulosti upozorňoval na některá rizika, můžete je zmínit?

Největším rizikem je, že telemedicína není zakotvena v české legislativě. Není o ní ani zmínka v zákoně o zdravotních službách, to znamená, že se na ni nelze pojistit. I když má lékař profesní pojištění, na tento typ péče se nevztahuje, což je obrovský problém. To je třeba změnit. Pak je možné, aby došlo k rozvoji telemedicíny i mimo krizovou dobu. S tím souvisí i jednotné zavedení úhradových mechanismů.

  • Máte problémy s vykazováním distanční péče?

My jsme na konci prvního nouzového stavu oslovili zdravotní pojišťovny s tím, aby zafixovaly podmínky, které platily v březnu. Druhou vlnu jsme očekávali. Ale pojišťovny to odmítly a dnes je vykazování poněkud roztříštěné.

  • Jaké aplikace dnes lékaři využívají? Jsou tyto platformy zabezpečené?

Vím, že hodně lékařů si volá s pacienty přes skype, což ale není dostatečně zabezpečená platforma. Pokud vím, tak lékaři ve valné většině nepřešli na žádný zabezpečený systém, ani já osobně jsem zatím žádný nezkoušel, ani o žádném takovém nevím. Ale určitě by bylo třeba využívat bezpečnější prostředí. A to nejen při komunikaci lékař a pacient, ale také v rámci předávání zpráv elektronicky mezi lékaři samotnými. Pokud chceme, aby se elektronizace zdravotnictví rozšířila, je nutné na tom pracovat. Třeba pro lékaře z alergologie, psychiatrie nebo logopedie může systém dálkové komunikace s pacienty sloužit velmi dobře i v době mimo pandemii. V některých oborech ale osobní kontakt nic nenahradí. Na nateklé koleno si lékař sáhnout musí nebo kardiolog se většinou neobejde bez fyzikálního vyšetření pacienta, EKG, či echokardiografie.

  • Existují firmy, jako například Plus4U Medical, které vyvíjejí online ordinaci - zabezpečené prostředí pro vyšetřování na dálku. Jak takovou možnost vnímáte?

Otevření možnosti komunikovat s pacientem na dálku vítám, ale beru to v každém případě jako doplňkovou záležitost, respektive dobrou možnost, jak v rámci péče o pacienta překlenout období, kdy je třeba se o něj postarat, ale přímý kontakt není možný - jako je třeba současná pandemie. Může jít ale například i o dočasnou imobilitu pacienta po úraze a podobně. Důležité budou také podmínky pro lékaře a cena. Ve smlouvě musí být v každém případě ošetřeno to, že komunikační cesta mezi lékařem a pacientem nesmí mít žádné odbočky a že nikde mimo ordinaci lékaře, respektive jím určené místo, nesmí docházet k ukládání dat vzniklých komunikací s pacientem a souvisejícími činnostmi. Nikdo také nesmí jakkoli monitorovat kontakty, s nimiž se lékař komunikuje.

  • Dnes lidé využívají hodně i služby virtuálních lékařů, u kterých nejsou zaregistrováni. Kontaktují ho s konkrétním problémem a příště už ho nikdy nevidí. Jak tyto služby vnímáte?

Upřímně řečeno, pokud pacienta neznáte, nemáte ho dříve vyšetřeného, nevíte, jaké bere léky, neumím si představit, že by tato služba mohla být kvalitní. Je to obecná konzultace, která musí skončit doporučením o návštěvě svého lékaře.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky