Patnáctiletá dívka z ČR podstoupila jako první na světě operaci skoliózy pomocí nového implantátu Ennovate z portfolia německé společnosti B. Braun, který odpovídá nejmodernějším požadavkům na korekci deformity páteře ve 3D. Stalo se tak na Ortopedické klinice LF MU a FN Brno, jejíž přednosta prof. MUDr. Martin Repko, Ph.D., se na vývoji systému podílel spolu s dalšími zahraničními odborníky.
Systém Ennovate disponuje několika výjimečnými vlastnostmi. Za prvé je přizpůsobitelný různým typům operačních výkonů a zahrnuje jednoduché možnosti kombinace implantátů a instrumentária. Na operačním sále je tak potřeba méně nástrojů. Unikátní je také typ šroubu, který nabízí vynikající biomechanický výkon a umožňuje lepší korekci páteře. „Můžeme zafixovat hlavu šroubu přesně v tom postavení, které potřebujeme, což doposud nebylo možné,“ dodává prof. Repko s tím, že šroub lze podle potřeby přeměnit na jiný typ, což v kombinaci s intuitivně navrženými nástroji poskytuje operatérovi možnost všestrannosti a intraoperační flexibility. Všechny části systému Ennovate jsou z titanu a chromkobaltu, tudíž jsou velmi lehké a nedráždí tkáně.
Pokud se týká průběhu výkonu, operatéři nejprve museli odhalit jednotlivé zadní části obratlů a postupně do nich zavedli šrouby po obou stranách páteře. Následně do šroubů připevnili tyče, díky nimž zakřivení páteře narovnali. Na závěr obložili úseky páteře se zavedeným implantátem kostěnými štěpy z uvolněných částí operovaných obratlů, aby daná oblast páteře srostla a nebyla v budoucnu pohyblivá. Pomocí Ennovate bylo možné operovat pouze minimální úsek páteře, přičemž pacientka uvedenou nepohyblivost při běžném pohybu nepozná. Lékaři jsou spokojeni také s kratším časem operace, která trvala dohromady 4,5 hodiny. „Díky Ennovate jsme dokázali pomocí skvěle efektivní korekce zkrátit rozsah instrumentace. Čím je instrumentárium sofistikovanější nebo dokonalejší, tím méně obratlů k sobě musíme spojit a tím lépe se dítě po operaci pohybuje,“ vysvětlil prof. Repko.
Skolióza se vyskytuje u dvou procent dětí v ČR, nejčastěji ve věku 10–12 let, přičemž většinu z nich lékaři pouze sledují a případně využívají konzervativní terapii. Nicméně každé sté dítě trpí závažnou formou deformity páteře a musí podstoupit operaci. Ročně s touto diagnózou odoperují na Ortopedické klinice LF MU a FN Brno zhruba 130 dětí, a to i v předškolním věku. Rekonvalescence malých pacientů je poměrně rychlá, zpravidla není potřeba další fixace korzetem a návrat do školy je zhruba po měsíci od výkonu. Po třech až čtyřech měsících mohou děti začít se základními rekreačními sportovními aktivitami.
Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.