Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 07. březen 2021 | Svátek má Tomáš
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Vůle praktiků očkovat je silná

Vůle praktiků očkovat je silná

08.02.2021 08:37
Zdroj: MT
Autor: lon
Právě ti pacienti, které teď potřebujeme očkovat ze všech nejvíc, by využili, aby je očkoval praktický lékař. Cestovat do velkého města do očkovacího centra? To je pro ně často problém.
  • S jakými pocity sledujete organizaci vakcinace proti covidu-19, kdy se podle posledních informací odkládá náběh očkování přímo v ordinacích praktických lékařů?

Pokud by to tak dopadlo, byl by to velký problém. Stále vedeme jednání, abychom to změnili. Jsme přesvědčeni, že pro naše pacienty je ideální nechat se očkovat v ordinacích praktických lékařů, zejména pro ty starší a chronicky nemocné. Také nám to pacienti sami zřetelně dávají najevo. Aktivně se ptají, kdy bude možné se proti covidu-19 v našich ordinacích. Ukazují na to i průzkumy veřejného mínění. Praktik zná pacienta nejlépe a pacient je zvyklí k nám chodit a očkovat se u nás. Je důležité si uvědomit, že zrovna tuto skupinu lidí držíme už rok doma, přesvědčujeme je, ať nikam nechodí, a teď bychom po nich chtěli, aby cestovali do velkého města do očkovacího centra? To je pro ně často problém. Navíc je zjevné, že v těchto centrech bude docházet ke koncentraci lidí, a tedy k většímu riziku nákazy. Mluvil jsem s kolegyní, která se byla nechat očkovat v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, po termínu objednání čekala hodinu, než přišla na řadu, a chodby byly plné pacientů. Kolegyně říkala, že by tam svého pacienta v důchodovém věku posílala jedině premedikovaného Neurolem. Právě ta skupina pacientů, kterou teď nejvíc potřebujeme očkovat, by využila, aby ji očkoval praktický lékař. Byla by chyba to nezvládnout.

  • V metodickém pokynu k očkování se popisuje použití vakcíny firmy Astra-Zeneca u praktiků. Ukazuje se ale, že při dobré logistice lze v ordinacích praktiků aplikovat i vakcínu firem Pfizer a BioNTech…

Kde nám umožnili očkovat vakcínou Pfizer, tam se ukázalo že to vcelku dobře jde. Například v Praze 7 se během jednoho týdne v ordinacích praktiků naočkovalo asi 1100 seniorů a proběhlo to hladce. Vakcína od společnosti Pfizer je na logistiku nejnáročnější. Přesto to i s ní umíme. To znamená, že s ostatními to bude jen jednodušší, jsme schopni očkovat vakcínou od Moderny. Dá se předpokládat, že vakcína od Astra-Zeneca se bude používat u praktiků nejvíce. Bylo to tak naplánováno i ve strategii. Jenže jí přichází méně, než se dříve plánovalo, a bude k dispozici i očkovacím centrům.

Praktici jsou připraveni. Jsme takříkajíc na značkách. Vůle očkovat je silná. Když jsme si dělali průzkum, kdo by byl ochoten zajistit očkování vakcínou Pfizer, což není jednoduché, projevila v každém kraji zájem více než polovina praktických lékařů. Praktici mohou očkovat 50 tisíc lidí denně, to znamená milion lidí za měsíc, aniž by to zásadně ovlivnilo chod jejich praxí. V každé ordinaci to znamená podat vakcínu deseti lidem denně. V sezóně očkování proti chřipce očkujeme i víc a dá se to skloubit.

  • Není problém datová roztříštěnost projektu?

Pro praktiky je povinné reportování naočkovaných pacientů do systému ISIN, bez toho to nejde. O každém očkování je potřeba udělat do ISIN záznam, aby byl přehled a kontrola. Se systémem ISIN už všichni pracujeme, jsme na něj napojeni, protože přes něj zadáváme elektronické žádanky na PCR testy a zadáváme do něj také výsledky antigenních testů, které provádíme v našich ordinacích. Všechny ordinace s tím umí pracovat. Je třeba říct, že by mohl být záznam trochu jednodušší a rychlejší, ale i na tom se pracuje. Dáváme k tomu průběžně připomínky a je snaha s nimi pracovat. Druhý informační systém, který je potřeba, je náš ambulantní software, se kterým běžně pracujeme. ISIN by měl v brzké době spolupracovat s ambulantním softwarem tak, aby se co nejvíc informací jako jméno, adresa, číslo pojištěnce vytáhlo do ISIN rovnou z ambulantního softwaru a nemuselo se zadávat ručně.

Centrální registrace pacienta a centrální rezervace termínu se praktických lékařů netýkají. Předpokládá se, že by si praktici objednávali svoje pacienty tak, jak jsou zvyklí. V tuto chvíli se zvažuje, že nějaká registrace bude muset být a že to je v době nedostatku vakcín podmínka vlády, než dovolí poslat nám do ordinací vakcíny. Vyjednáváme o tom.

  • Má praktický lékař online informaci, který pacient byl očkován?

Když se chystám očkovat svého pacienta a zadám ho do systému, tak se mi objeví informace, že pacient už byl očkován. Není to tak, že bych si mohl vyjet seznam svých pacientů, kteří už jsou očkováni nebo registrováni v centrálním systému. To by systému pomohlo. Ze skupiny 80+ jsou k očkování v tuto chvíli zaregistrováno zhruba polovina, druhá se neregistrovala. O mnohých z nich víme. Říkají: Pane doktore, nikam nepojedu, počkám, až to budete mít v ordinaci. O dalších vůbec nevíme, jak se k očkování staví. Bylo by prospěšné tyto lidi obvolat a pokusit se je přesvědčit k očkování. Řeší se technický postup, jak se k těmto informacím dostat a zároveň při tom neporušit pravidla nakládání s citlivými daty.

  • Jak pokračuje očkování praktických lékařů? Mají k vakcínám přístup bez problémů?

V tuto chvíli to úplně bezproblémové není. Ve většině krajů praktičtí lékaři byli očkováni před spuštěním registru. Krajským koordinátorům očkování jsme poskytli seznamy praktických lékařů, kteří mají o očkování zájem. Jsou kraje, kde to již proběhlo a všichni jsou naočkovaní, jako v Jihomoravském nebo Zlínském kraji. Jsou také kraje, kde se to nestihlo a kde jsme odkázáni na registrační systém. Tam jsou lékaři v pořadí po lidech, kteří dostávají druhou dávku, a po lidem nad 80 let. V rámci centrálních rezervací nejsou upřednostněny žádné odbornosti, lékaři jsou řazeni podle věku. Bylo by dobré, kdyby ti, kdo budou očkovat, už byli sami naočkováni.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky