Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 22. duben 2021 | Svátek má Evžénie

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Maďarská cesta do pekel

Maďarská cesta do pekel

08.02.2021 08:54
Zdroj: MT
Autor: Lucie Ondřichová
Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.

Ruská vakcína Sputnik V může být dobrá - a s velkou pravděpodobností také je dobrá, data publikovaná v časopisu Lancet jsou skutečně nadějná. A ano, odpor k této očkovací látce může být iracionální. Správně přečíst článek v Lancetu umí málokdo, představit si, co vše za těmito informacemi je, skoro nikdo. Kromě orientace ve vakcinologii a epidemiologii je k tomu potřeba zkušenost s klinickými studiemi a také vhled do zvláštností ruského prostředí. Takový skillset není úplně obvyklý.

Na individuální úrovni asi není velké riziko si nechat Sputnik vpravit do těla. Přesto ze závěrů maďarské mise premiéra Babiše jde strach. Hlavně z lehkosti, s jakou se Andrej Babiš vzdává všech standardních postupů pro regulaci léčiv. Sondování, jestli by Sputnik do oběhu nemohlo pustit ministerstvo zdravotnictví bez ohledu nejen na EMA, ale i SÚKL, podle serveru Seznam zprávy přitom začalo ještě dříve, než česká delegace do Maďarska odjela.

Podobný postup je těžkou ranou do pracně budované důvěry v očkování. Zklamáni mohou být všichni (ne - vláda ani ministerstvo zdravotnictví to nebyly), kteří trpělivě vysvětlovali, jak probíhá schvalovací řízení a jak náročné (byť nebývale rychlé) v případě vakcín proti COVID-19 je. Důvěra veřejnosti je v konečném důsledku jediným limitem úspěchu vakcinačního programu. Vakcín nakonec bude dost, systém si také sedne, ale lidé musí přijít. A to, že vakcíně Sputnik V otevírá dveře prof. Prymula, zárukou není, ten v tomto ohledu není úplně důvěryhodný od chvíle, kdy otevíral dveře čínské medicíně.

Přísloví, že lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše tu neplatí. Ruská vakcína není dostupnější. Vydat se „maďarskou“ cestou neznamená, že do měsíce sem začnou proudit statisícíce dávek. Rusko stejně dodá jen symbolické množství – a v tom, kam zásilka pojede, bude hrát roli ideologie. Premiér Babiš řekl, že z vakcíny by se neměla dělat politika. Neměla. Rusko z toho ale nepochybně politiku dělat bude a vakcínu použije v souladu se svými zájmy.

Bez schválení EMA je také sporné, co vakcinace přinese jedinci z hlediska regulace setkávání a cestování. Je dost možné, že právě doklad o očkování bude povinnou součástí palubní vstupenky do letadla nebo vůbec povolenkou k přechodu hranic. A asi nebude akceptována jakákoli vakcinace jakoukoli vakcínou.

Jasně, jde o čas. A v tomto směru ale nikam nespěchá ani Rusko. O schválení EMA ještě nepožádalo – alespoň ne tak, aby to agentura považovala za oficiální. Dá se předpokládat, že řízení v tomto případě poběží pomaleji, než tomu bylo u již schválených vakcín. Jiná cesta ale není. Až vakcínu Sputnik V EMA schválí, může být s výhodou použita pro specifickou skupinu těch, kteří tuto očkovací látku preferují – jsou lidé, kteří si na ni chtějí počkat a jiné vakcíny odmítají. Proč jim v tom nevyhovět, každý očkovaný se počítá.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky