Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 03. březen 2021 | Svátek má Kamil
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

V Agelu testují na covid ze slin

dr. Lenka Kulíšková, foto: Agel

V Agelu testují na covid ze slin

11.02.2021 12:01
Zdroj: MT
Autor: Martin Ježek
Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě testují pacienty s podezřením na covid-19 ze slin. Odběrovým týmům odpadá nutnost přítomnosti odběrové sestry, postačí zaučený zdravotnický personál.

Podle garantky provozu klinických laboratoří Lenky Kulíškové zabere doba stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 ve vzorcích slin přímo v laboratoři stejný časový interval jako při odběru z nosohltanu.

„Citlivost stanovení je asi o 10 procent vyšší než ze stěru, přesnost výsledku je odrazem celkového nastavení testu. Nezaznamenali jsme žádnou falešnou negativitu při vyšetřování ze slin,“ říká doktorka Kulíšková. Odběr vzorku slin je pro pacienta výrazně příjemnější. Stačí, aby několikrát zakašlal do roušky a poté vyplivl sliny do malé zkumavky za pomocí trychtýře. Podmínkou odběru je, že pacient nesmí alespoň deset minut před odběrem slin kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku.

V zahraničí se už podobná forma testů uskutečňuje, proč se k ní u nás přistupuje s časovým odstupem? „K provádění tzv. RT PCR vyšetření na stanovení onemocnění covid-19 ze vzorků slin jsme nejprve museli ostravskou mikrobiologickou laboratoř společnosti Laboratoře AGEL a. s dovybavit potřebnými přístroji. Nový způsob testování pro odběr slin ve spojitosti s navazující diagnostickou soupravou plně vyvinula česká start-upová společnost Diana Biotechnologies s. r. o., s níž naše laboratoře spolupracují již od začátku druhé vlny pandemie. Protože se jedná o čistě českou firmu, můžeme se spolehnout na to, že veškerý materiál potřebný k testování bude včas k dispozici a zajistíme tak vysokou spolehlivost v kapacitě testování,“ pokračuje Lenka Kulíšková.

Ušetří personál

Krom většího komfortu pro pacienta znamená RT PCR vyšetření úsporu personálu. Mobilním odběrovým týmům odpadá nutnost přítomnosti odběrové sestry, postačí zaučený zdravotnický personál. Odebrané vzorky slin se pak odvážejí do laboratoře za pokojové teploty a zde se stanovují standardními postupy pro vyšetřování pomocí RT PCR. Vzorky slin jsou stabilní, v odběrové zkumavce vydrží několik dní. „Odběry vzorku slin aktuálně provádí covid - 19 -odběrové místo v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice a odběrové místo v Nemocnici a Poliklinice AGEL v Novém Jičíně. Od 8. února testujeme také ve Zlínském kraji ve valašskomeziříčské nemocnici. Postupně ale chceme vyšetřování rozšiřovat i na další odběrová místa v rámci skupiny i spolupracujících subjektů a nabídneme tento způsob i firmám,“ líčí doktorka Kulíšková.

Vyberou si sami

Na vyšetření může přijít podle mluvčí AGELU Radky Miloševské kdokoliv. Může to být samoplátce (nejčastěji lidé, kteří chtějí vycestovat do zahraničí), nebo má pacient indikaci k vyšetření od praktického lékaře nebo hygieny a vyšetření hradí zdravotní pojišťovny. „Indikovaní pacienti se mohou od 1. února v Moravskoslezském kraji objednávat k vyšetření sami, a to online prostřednictvím systému Reservatic. Sami si vyberou odběrové místo a zaregistrují se. Do konce ledna jim bylo místo a termín přidělen lékařem,“ říká mluvčí Miloševská. Jestliže zájemce indikaci nemá a je tedy samoplátcem, také si může svobodně zvolit místo odběru. Částka, kterou platí samoplátci je stejná, ať už si nechají udělat výtěr z nosohltanu, nebo odevzdají vzorek slin Náklady na vyšetření jsou rovněž srovnatelné s náklady při zpracování vzorků z nosohltanu.

Nenahrazuje screening test

Stanovení onemocnění COVID-19 ze slin nenahrazuje antigenní testování (screening test) pro širokou veřejnost, kdy se zájemce doví výsledek testu do dvaceti minut po odběru. Stanovení viru SARS-CoV-2 ve slinách pomocí RT PCR je plně hodnotným testem s nyní používaným způsobem odběru a vyšetřování.

Laboratoře AGELLAB patří mezi nejvýkonnější testovací laboratoře v Česku.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky