Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 18. květen 2021 | Svátek má Nataša
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Máte protilátky? Vakcínu zatím nepotřebujete

Foto: shutterstock.com

Máte protilátky? Vakcínu zatím nepotřebujete

Medical Tribune 04/2021
13.03.2021 18:03
Zdroj: MT
Autor: Martin Ježek
Od podzimu se u nás testují dobrovolníci na přítomnost protilátek proti COVID‑19. Ačkoli oficiální výsledky hovoří o cca 1,3 milionu nakažených, výsledky testů naznačují, že se s virem SARS‑CoV‑2 setkal každý třetí obyvatel Česka.

A tito lidé velmi pravděpodobně nepotřebují vakcinaci, již jsou imunní. V současnosti, kdy vakcín není dostatek, by měla být tato informace pro strategii očkování zcela zásadní.

Garantem studie je imunolog profesor Vojtěch Thon z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. „Účastníci studie jsou testováni na přítomnost protilátek virového onemocnění COVID‑19 kvalitními laboratorními testy a ve finále se dozvědí více o tom, zda a jak dlouho jsou svým imunitním systémem chráněni. V rámci protivirové ochrany totiž dochází nejprve k rozvoji imunity buněčné, která následně pomáhá imunitnímu systému i k tvorbě protilátek. Při použití správného imunologického laboratorního testu dokážeme tento vývoj zachytit a můžeme vyhodnotit také jeho dynamiku v čase,“ vysvětluje prof. Thon.

Zatím bylo testováno asi 16 000 lidí, protilátky měla zhruba třetina z nich. Jejich počet se ale zvyšuje, takže je jasné, že se s virem SARS‑CoV‑2 setkalo daleko více lidí, než uvádějí oficiální čísla. „Ta ukazují jenom záchyt antigenu, proto nejsou přesná. Z hlediska infekce je protilátková studie daleko přesnější a přínosnější,“ pokračuje prof. Thon s tím, že vakcinaci patrně nebude v tuto chvíli potřebovat asi třetina obyvatel, protože jsou proti COVID‑19 imunní. „Vakcína se může ušetřit pro ty, kteří jsou ve větším nebezpečí nakažení, protože se s virem ještě nesetkali.“

Dobrovolníci si nechávají odebrat vzorky krve třikrát v roce. Odborníci pak po jejich analýze zjistí, jak se vyvíjí množství protilátek v krvi. Jejich množství u konkrétního člověka totiž může nejen klesat, ale také vzrůstat, když se setká s infekcí opakovaně.

Posledního března bude ukončena první fáze studie, do níž se tedy mohou dobrovolníci ještě hlásit. Další fáze studie jsou naplánovány následně s půlročním odstupem po prvním odběru u jednotlivých lidí. Jedná se o odbornou studii mezinárodního významu, je o ní informována také Světová zdravotnická organizace (WHO), s níž tým prof. Thona odborně úzce spolupracuje, takže se s ní může seznámit i současné vedení ministerstva zdravotnictví a možná také upravit svou vakcinační strategii.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky