Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Úterý 18. květen 2021 | Svátek má Nataša
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Cvičení je zdravější než práce

foto: Shutterstock.com

Cvičení je zdravější než práce

Medical Tribune 06/2021
12.04.2021 12:39
Zdroj: MT
Autor: kol
Přínosy pro zdraví má volnočasová fyzická aktivita, nikoli pracovní aktivita. Tak zní zjištění první velké studie publikované v dubnu 2021 v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal, která ukazuje, že fyzická aktivita ve volném čase a fyzická aktivita při práci mají protikladné a nezávislé spojení s rizikem kardiovaskulárních onemocnění a dopadem na dlouhověkost.

WHO doporučuje fyzickou aktivitu během rekreace i práce za účelem zlepšení zdraví. Předchozí studie sice naznačují, že pracovní činnost souvisí se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a úmrtnosti, ale jsou příliš malé na to, aby plně vysvětlily, zda toto riziko narůstá kvůli manuální práci, nebo např. proto, že zaměstnanci žili nezdravým životním stylem.

Tato studie zahrnovala 104 046 žen a mužů ve věku 20–100 let z Kodaňské obecné populační studie z let 2003–2014. Ve srovnání s nízkou fyzickou aktivitou ve volném čase byla po úpravě řady parametrů průměrná, vysoká a velmi vysoká aktivita spojena s 26%, 41% a 40% snížením rizika úmrtí. Naproti tomu ve srovnání s nízkou pracovní aktivitou byla vysoká a velmi vysoká aktivita spojena s 13% a 27% zvýšením rizika úmrtí.

„Mnoho manuálně pracujících věří, že se díky fyzické aktivitě v práci dostanou do kondice a zdraví a po návratu domů mohou odpočívat. Naše výsledky bohužel naznačují, že tomu tak není. Na fyzickou aktivitu ve volném čase jsou ale často po sedmi hodinách manuální práce unaveni,“ uvedl autor studie prof. Andreas Holtermann z Národního výzkumného centra pro pracovní prostředí v Kodani, Dánsko.

Jak dodává, např. rychlá 30minutová procházka prospěje zdraví tím, že zvýší srdeční frekvenci a zlepší kardiorespirační zdatnost, zatímco pracovní aktivita často dostatečně nezvyšuje srdeční frekvenci natolik, aby se kondice zlepšila. Kromě toho práce zahrnující např. zvedání po několik hodin denně zvyšuje krevní tlak na mnoho hodin, což souvisí s rizikem srdečních onemocnění, zatímco krátké intervaly intenzivní fyzické volnočasové aktivity zvyšují krevní tlak jen krátkodobě.

Vizí prof. Holtermanna je reorganizace pracovní činnosti tak, aby napodobovala prospěšné aspekty volnočasových cvičení. Testuje se několik přístupů, např. rotace mezi pracovišti na výrobní lince tak, aby zaměstnanci během směny prováděli „zdravou směs“ sezení, stání a zvedání. „Snažíme se obměňovat úkoly, dát čas na zotavení nebo zvýšit srdeční frekvenci, aby to přineslo výhody pro zdraví. Je potřeba, aby při prodlužujícím se důchodovém věku dospělí s dostatečným zdravím a kondicí pracovali déle. Musíme tedy najít způsoby, jak zajistit aktivní práci pro zdraví,“ uzavřel.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky