Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Středa 20. říjen 2021 | Svátek má Vendelín
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Očkování u praktiků zrychlí, dostanou Modernu

Foto: shuttesrtock.com

Očkování u praktiků zrychlí, dostanou Modernu

Medical Tribune 10/2021
17.05.2021 09:11
Zdroj: MT
Autor: ač
Distributor souhlasil se změnou smlouvy, místo do očkovacích center bude většinu dodávek od společnosti Moderna dodávat k jednotlivým praktickým lékařům.

Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny podepsaly s distributorem Avenier 12. května dodatek k rámcové smlouvě o distribuci vakcíny COVID-19 Vaccine Moderna. Dodatek počítá s přímými dodávkami těchto vakcín přímo k jednotlivým praktickým lékařům podle jejich objednávek. Ministerstvo zdravotnictví přitom bude moci distributorovi určit maximální počet, kolik může dodat jednotlivým očkovacím centrům s ohledem na potřebné druhé dávky. Záměrem je, aby k praktikům mířily všechny dodávky od firmy Moderna s výjimkou druhých dávek potřebných v očkovacích centrech.

Podle nového smluvního ceníku vyjde doručení jednoho balení vakcín přímo k jednotlivým 5 200 praktickým lékařům dráž, než jaká cena platila a bude platit pro doručení objednávek do nanejvýš 200 očkovacích center. Za dodání objednávky se stovkou dávek do vakcinačního centra si Avenier počítá 84,70 korun včetně DPH, za dodání k praktikovi 105,39 korun včetně DPH.

Do konce června má do ordinací praktických lékařů dorazit 454 000 dávek vakcíny proti COVID-19 firmy Moderna. To je srovnatelné množství dávek, kolik dosud praktici použili od zahájení očkování. Kromě toho pokračují dodávky od společnosti Johnson & Johnson i AstraZeneca. S těmi se pro použití u praktických lékařů počítalo od začátku, přichází jich ale málo. Zhruba 80 procent aplikovaných vakcín v Česku připadá na dodávky od společností Pfizer a BioNTech.

V období od 1. května do 12. května bylo v Česku celkem aplikováno 47 431 dávek od firmy Moderna, 45 634 dávek od AstraZeneca a 13 705 dávek od Johnson & Johnson.

90 tisíc seniorů čeká u praktiků na termín

Podle dat ministerstva zdravotnictví, prezentovaných na zdravotním výboru Poslanecké sněmovny, čekalo k 12. květnu na termín očkování u praktických lékařů 211 000 osob, které se již k očkování registrovaly. Z toho 24 428 lidí starších 80 let a dalších 66 989 ve věku od 70 do 79 let. Přislíbených 454 000 dávek od firmy Moderna by tedy pro očkující praktiky a jejich pacienty mohlo znamenat významný posun.

Každý týden mají praktici dostat zhruba 50 000 dávek této látky. „Zvýší to dostatečně počty vakcín. Věřím, že to vyřeší problémy s očkováním u praktických lékařů. Umožní nám to naočkovat pacienty v nejvyšších věkových kategoriích, kteří u nás stále ještě na očkování čekají,“ řekl MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů ČR, na společném brífinku s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Proč nešlo dostat vakcíny společnosti Moderna k praktickým lékařům dřív, to premiér na brífinku neobjasnil. O plošné přímé dodávky od Moderny k praktikům, aby mohlo akcelerovat očkování u praktiků, usilovali zástupci praktiků řadu týdnů.

Za měsíc od 12. 4. do 12. 5. aplikovali praktičtí lékaři celkem 230 828 dávek vakcín proti COVID-19. To je pouhých 7 700 denně. Pokud by měli dostatek vakcín, mohli by praktičtí lékaři očkovat 50 000 lidí denně. Celkem do 12. 5 aplikovali praktičtí lékaři 465 358 dávek.

Společnost všeobecného lékařství se ohradila

Výbor Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP (SVL) se zásadně ohradil proti dřívějším výrokům ministerstva zdravotnictví na adresu praktických lékařů o selhání při očkování proti COVID-19. Praktičtí lékaři nedostali příležitost očkování zajistit, koordinátoři nesplnili sliby, které praktickým lékařům dali, upozornil výbor.

Ministr zdravotnictví prof. Petr Arenberger na začátku května opakovaně uváděl, že u praktických lékařů jsou očkovány přednostně mladší ročníky. Odpovídal tak na kritiku, proč stát nezajistil distribuci vakcín k zájemcům o očkování u praktiků.

Výbor odborné společnosti všeobecného lékařství dále ve svém prohlášení kritizuje, že většina krajských koordinátorů tvrdila, že zajištění vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna k praktikům je nemožné, ačkoli za hranicemi běžně fungovalo. „I další fáze očkování, která Českou republiku čeká, tedy přesvědčování nerozhodnutých, popřípadě odmítajících, tak aby došlo k vytvoření kolektivní imunity, je z velké části v rukách všeobecných praktických lékařů. I zde stát se svojí kampaní zcela selhal, což vidíme denně ve svých ordinacích: nezanedbatelná část populace se ztotožňuje s fake news,“ upozorňuje výbor SVL.

Dvě třetiny lidí nad 80 očkovány

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu dostalo v Česku 75 procent lidí starších 80 let a 74 procent lidí od 70 do 79 let věku. Pokud by se podařilo očkovat i ty, kteří jsou registrováni a zatím vakcínu nedostali, zvýšil by se tento podíl u nejstarší věkové kategorie na 86 procent a u sedmdesátníků na 85 procent. Celkem bylo zatím očkováno alespoň jednou dávkou proti covidu 26,5 procenta lidí v Česku.

V nižších věkových kategoriích zatím představuje součet očkovaných a registrovaných jen menší podíl. U lidí ve věku 65–69 let je to 74 procent populace, u 60 až 64 let 65 procent populace.

Podle ministra zdravotnictví prof. Petra Arenbergera dnes už nejsou v očkování nejvyšších věkových kategorií velké rezervy.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky