Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. červen 2021 | Svátek má Milan
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Nedostatek vakcín ve světě vedl k debatě o patentech

Foto: shutterstock.com

Nedostatek vakcín ve světě vedl k debatě o patentech

Medical Tribune 10/2021
17.05.2021 10:49
Zdroj: MT
Autor: ač
Prolomení patentů na vakcíny proti SARS‑CoV‑2 je jedním ze zvažovaných kroků, jak pomoci chudším zemím zajistit dostatek očkovacích látek. Firmy varují, že bez jistoty patentové ochrany bude ohrožen příští výzkum a vývoj.

Více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO) podporuje pozastavení platnosti patentů na vakcíny proti COVID‑19. Iniciativu podpořil i prezident Spojených států amerických Joe Biden. Cílem je dostat vakcíny proti COVID‑19 v podstatně větší míře než dnes také do chudších zemí. Vakcíny se totiž zatím dodávají převážně do bohatých států, které je vyvinuly.

Evropská unie prolomení patentů nepodpořila, i když názory jednotlivých představitelů států Evropské unie se liší. Po jednání prezidentů a premiérů členských zemí 7. května předseda Evropské rady Charles Michel prohlásil, že Evropská unie nepovažuje uvolnění patentů za potřebné rychlé řešení nedostatku vakcín v méně hospodářsky vyspělých zemích světa. Jak uvedla ČTK, lídři se na omezení práv výrobců vakcín zcela neshodli, podle Michela je o něm však blok ochoten dál diskutovat. Zásadní ale pro EU je, aby další západní země začaly více vyvážet vakcíny a aby se mimoevropským státům dostalo technické podpory k jejich výrobě. Bez toho je uvolnění patentů zbytečné a stejně by – na rozdíl od posílení vývozu – chudým zemím nepomohlo.

„Pokud bude zrušen patent a nebude se dál kontrolovat kvalita, rizika podle mě převáží nad přínosem,“ myslí si německá kancléřka Angela Merkelová. Svět podle ní nepotřebuje omezování patentových práv, ale „kreativitu a inovativnost“ firem. V Německu sídlí společnost BioNTech, jeden z úspěšných výrobců vakcín proti COVID‑19.

Několik evropských politiků na druhou stranu vyzvalo Spojené státy, ale také Velkou Británii, aby se více angažovaly ve vývozu vakcín do chudších zemí. Jak připomíná ČTK, Evropská unie vyvezla do světa zhruba polovinu ze 400 milionů vakcín vyprodukovaných na svém území, zatímco zmíněné země export zásadně omezují v zájmu rychlého naočkování vlastních obyvatel.

„Velmi zřetelně vyzývám Spojené státy – zrušte zákaz vývozu nejen vakcín, ale i součástí pro jejich výrobu,“ prohlásil po evropské schůzce francouzský prezident Emmanuel Macron. Západní země podle něj musejí začít chudším státům poskytovat více vakcín, než bude namístě debata o patentech.

K takovému postoji se přiklonil i premiér Česka Andrej Babiš. Uvolnění patentů na vakcíny proti covidu považuje v aktuální situaci za nesmyslné. Zároveň je ale český premiér proti masivnímu exportu vakcín vyrobených v Evropské unii do jiných zemí.

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) za farmaceutické výrobce varuje, že uvolnění patentové ochrany nepovede ke zvýšení dostupnosti vakcín, ale naopak může mít opačné následky.

„Během uplynulých dvanácti měsíců se díky dobrovolné, intenzivní spolupráci mezi výzkumnými centry, malými a středními podniky, start‑upy, farmaceutickými společnostmi i akademickými centry, obrovským finančním investicím i lidskému nasazení podařilo víceméně nemožné – vyvinout, otestovat, vyrobit a dopravit k pacientům po celém světě více než miliardu vakcín proti novému typu koronaviru. Tento neskutečný úspěch byl ve velké míře umožněn stávajícím systémem ochrany duševního vlastnictví, který je esencí a hlavním motorem inovací,“ uvedl výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček. „V případě, že bude ochrana duševního vlastnictví takto bezprecedentně narušena, sníží se v budoucnu nejen ochota spolupracovat, ale také investovat do inovací a rychle reagovat na aktuální krizové situace,“ tvrdí.

Organizace Lékaři bez hranic naopak v předchozích měsících vyzývala Evropskou unii, aby podpořila návrh na pozastavení patentů. „EU nese politickou zodpovědnost za to, aby umožnila jakékoli zemi svobodně vyrábět tyto důležité nástroje – především očkovací látky –, a tím tuto bezprecedentní pandemii zvládnout. Je na čase, aby se Evropská unie a její představitelé zavázali k neomezenému sdílení technologií s výrobci v zemích s nízkými a středně vysokými příjmy,“ apeloval v únoru mezinárodní prezident Lékařů bez hranic Christos Christou. Obranu patentů považují představitelé Lékařů bez hranic za sebestřednou.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky