Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Pátek 18. červen 2021 | Svátek má Milan
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Spojení krevních destiček a kmenových buněk zlepšuje hojení ran

Spojení krevních destiček a kmenových buněk zlepšuje hojení ran

Medical Tribune 10/2021
17.05.2021 12:55
Zdroj: MT
Autor: tz

Krevní destičky zvyšují léčebný potenciál mezenchymálních kmenových buněk. Jak to dělají, odhalil mezinárodní tým vědců z ČR a Francie. Při spojení si předávají mitochondrie, a tím posilují tvorbu látek, které urychlují hojení ran. Výsledek tohoto výzkumu nedávno publikoval prestižní časopis Cell Metabolism.


Trombocyty zvyšují aktivitu mezenchymálních kmenových buněk (MSC), jež mají schopnost se přetvořit v buňky jiné. Mechanismus, kterým zlepšují jejich terapeutický potenciál, však dosud nebyl objasněn. Vědcům z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR se ve spolupráci s francouzskou Université Paris‑Sud podařilo zjistit, že mezi krevními destičkami a mezenchymálními kmenovými buňkami dochází k přenosu mitochondrií. Tento proces mění vlastnosti MSC tak, že posiluje procesy vedoucí k tvorbě látek, které zvyšují jejich vliv na hojení ran.

„Vnesení krevních destiček spolu s mezenchymálními kmenovými buňkami do rány na povrchu pokusného zvířete – myši – vede ke zrychlenému hojení rány, což souvisí s revitalizačními vlastnostmi MSC a jejich zjevným posílením mitochondriálním přenosem,“ vysvětluje prof. Ing. Jiří Neužil, CSc., vedoucí Laboratoře molekulární terapie Biotechnologického ústavu AV ČR, a dodává: „Součástí naší práce je i zjištění, že k uvedenému přenosu mitochondrií dochází prostřednictvím jejich endocytózy, kdy jsou ve formě mikroveziklů uvolňovány krevními destičkami. Domníváme se, že tento objev přispěje nejen k našemu chápání buněčných procesů, ale i revitalizačních schopností MSC a jejich potenciálního využití.“

Vědci prokázali, že mitochondrie z krevních destiček podporují změny v MSC, jež vedou k jejich revitalizačním vlastnostem. Výsledky odhalují nový mechanismus, kterým destičky zesilují schopnosti MSC, a zdůrazňují význam testování kvality mitochondrií trombocytů před jejich klinickým použitím. Spolupráce obou pracovišť bude nadále pokračovat při hledání cest k pochopení molekulárního mechanismu přenosu mitochondrií z krevních destiček do MSC, aby bylo možné aplikovat nové poznatky do praxe.

Prof. Neužil se na výzkum mitochondrií soustředí dlouhodobě, a to i při léčbě nádorových onemocnění. Podařilo se mu vyvinout protinádorovou látku MitoTam, která se v současné době připravuje na druhou fázi klinických testů.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky