Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Neděle 26. září 2021 | Svátek má Andrea
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

Čtvrté střídání ministrů za devět měsíců. Prof. Arenberger odchází

Prof. Arenberger, foto: Jiří Koťátko

Čtvrté střídání ministrů za devět měsíců. Prof. Arenberger odchází

25.05.2021 11:33
Zdroj: MT
Autor: ač
Prof. Arenberger oznámil svou rezignaci. Důvodem je tlak médií. Pokud jej vystřídá poslanec Adam Vojtěch, jak oznámil premiér, nemá prof. Arenberger o další řešení pandemie ani strategické kroky resortu obavu.

Po necelých dvou měsících přichází další změna v čele ministerstva zdravotnictví. Prof. Petr Arenberger končí v pozici ministra zdravotnictví, kterou zastával od 7. dubna 2021. Jeho odchod ohlásil nejdříve premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že důvodem rezignace prof. Arenbergera je tlak, kterému ministr čelil.

Novým ministrem zdravotnictví se podle sdělení Babiše má stát poslanec Adam Vojtěch.

Prof. Arenberger musel ve funkci ministra vysvětlovat, proč v jeho majetkovém přiznání chyběly desítky nemovitostí a vedlejší příjem 28 milionů korun ze živnosti – za klinický výzkum, přednášky a konzultace. Ukázalo se také, že vinohradské nemocnici (když byl v jejím vedení) několik let pronajímal svou budovu.

Rezignaci oznámil prof. Arenberger premiérovi 25. května. „Daňová přiznání mám v pořádku. Bohužel jsem nesprávně vyplnil majetkové přiznání a vytvořil tak prostor ke kreativním spekulacím. Za tuto chybu jsem se omluvil. Je to to jediné, co jsem provedl. Co jsem ale zažil poslední týden, připomínalo mediální lynč. Skupina novinářů publikovala nepravdy, manipulovala s kontextem,“ řekl Arenberger na odchodu z ministerstva. „Nemyslím, že je nutné, aby byli moje rodina, přátelé, kolegové a pacienti vystavováni během mé práce pro veřejné zdraví stupňujícímu se tlaku. Proto jsem se po důkladném uvážení rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví České republiky,“ uvedl prof. Arenberger. „Jsem přesvědčen, že změna v této fázi nebude mít vliv na další úspěšné řešení pandemie, ani na strategické kroky resortu. Jsem o tom přesvědčen o to víc, že by mým nástupcem měl být zkušený zdravotnický matador pan magistr Adam Vojtěch,“ dodal prof. Arenberger.

Adam Vojtěch byl v čele resortu od prosince roku 2017 do září 2020. Byl tedy odpovědný za nákupy ochranných osobních pomůcek, kterých byl na začátku epidemie COVID-19 nedostatek a jejichž nákup později kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Podle závěrů úřadu nákupy provázel chaos. „Nákupy ministerstva zdravotnictví i ministerstva vnitra poznamenala nejen časová tíseň a nedostatek OOP a ZP na domácím i globálním trhu, ale také existence dvou samostatných týmů, které navzájem nespolupracovaly. To vedlo k oslabení pozice státu při vyjednávání o cenách a k nižší transparentnosti nákupů,“ doplnila.

Vojtěch odcházel v září 2020 z čela ministerstva v situaci, kdy odborníci varovali před druhou vlnou epidemie covidu a Vojtěch neměl podporu premiéra ve znovuzavádění protiepidemických opatření. „Dal na názor odborníků, jen měl někdy problém prosadit to na vládě,“ uvedl tehdy například epidemiolog doc. Rastislav Maďar, který v srpnu ukončil spolupráci s ministerstvem.

Ministři zdravotnictví ve vládě Andreje Babiše
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch 13. 12. 2017 – 21. 9. 2020
prof. Roman Prymula 21. 9. 2020 – 29. 10. 2020
doc. Jan Blatný 29. 10. 2020 – 7. 4. 2021
prof. Petr Arenberger 7. 4. 2021 – 25. 5. 2021
? Mgr. et Mgr. Adam VojtěchCopyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky