Stránky jsou určené odborníkům ve zdravotnictví.
Čtvrtek 04. březen 2021 | Svátek má Stela
  |  Politika  |  Komentáře  |  Finance  |  Kongresy  |  Z regionů  |  Tiskové zprávy  |  Legislativa  |  Rozhovory  |  COVID-19  |  

INFORMACE

PŘIHLÁŠENÍ
Registrovaný e-mail:
Heslo:
 

HDP - co znamená pro zdravotnictví

HDP - co znamená pro zdravotnictví

12.03.2009 00:00
Zdroj: www.tribune.cz
Autor: doc. Martin Dlouhý
Články a úvahy o finanční a ekonomické krizi zaplňují stránky novin, blogů, televizních debat. Finančníci, ekonomové a politici na nás chrlí různé chmurné předpovědi a ohánějí se různými ukazateli o vývoji ekonomiky. Nechci se připojit do zástupu věštců z křišťálové koule či kávových skvrn. Spíše využiji příležitosti k vysvětlení s jakými magickými čísly ekonomičtí mágové operují a co tato čísla znamenají pro zdravotnictví.

Blog doc. Martina Dlouhého

Články a úvahy o finanční a ekonomické krizi zaplňují stránky novin, blogů, televizních debat. Finančníci, ekonomové a politici na nás chrlí různé chmurné předpovědi a ohánějí se různými ukazateli o vývoji ekonomiky. Nechci se připojit do zástupu věštců z křišťálové koule či kávových skvrn. Spíše využiji příležitosti k vysvětlení s jakými magickými čísly ekonomičtí mágové operují a co tato čísla znamenají pro zdravotnictví.

Asi nejvýznamnějším v hierarchii magických ekonomických čísel je údaj o vývoji hrubého domácího produktu (zkratka HDP). Hrubý domácí produkt má vyjádřit hodnotu všech nově vytvořených statků a služeb během čtvrtletí nebo roku na území daného státu. HDP na jednoho obyvatele se používá v mezinárodním srovnání jako ukazatel hospodářské úrovně země.

Pokud tedy česká hodnota HDP na obyvatele je o 20 % vyšší než hodnota nějaké jiné země, znamená to, že české hospodářství je 20 % výkonnější. Vývoj HDP v čase zase ukazuje, zda se výkonnost hospodářství v průběhu času zvyšuje či zmenšuje, přičemž preferujeme tu první možnost.

11. března 2009 zveřejnil Český statistický úřad odhady HDP za 4. čtvrtletí 2008 a tím také za celý rok 2008. Dozvěděli jsme se, že HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy vzrostl ve 4. čtvrtletí 2008 meziročně o 0,7 %, ve srovnání s předchozím čtvrtletím však klesl o 0,9 %. Za celý rok 2008 vzrostl HDP o 3,1 %.

Co to znamená pro zdravotnictví? Čím vyšší HDP je, tím více prostředků může proudit do zdravotnictví. Země s dvakrát větším HDP může logicky do zdraví občanů investovat dvakrát více. Jestliže HDP roste, zvyšují se mzdy zaměstnanců, což znamená vyšší odvody zdravotního pojištění, ale také větší ochotu a možnost zaměstnanců utratit více za zdraví ze svých kapes.

Vyšší HDP znamená též vyšší výběr daní a to dává prostor státu rozdat více peněz ve veřejném sektoru, zdravotnictví nevyjímaje. Spolu s růstem HDP rostou veřejné i soukromé výdaje na zdravotnictví.

Pokud tedy výkonnost české ekonomiky, měřená vývojem HDP, vzrostla ve 4. čtvrtletí meziročně reálně o 0,7 % (řádek 2 v tabulce), můžeme si to přeložit tak, že jsme se ve 4. čtvrtletí 2008 měli o toto procento lépe než ve 4. čtvrtletí 2007.

A velmi zhruba lze říci, že o stejné procento by mělo být více prostředků i ve zdravotnictví. Tento ukazatel však postupně klesá a jak se objeví mínus, znamená to, že se máme ekonomicky hůře než před rokem. Zatím se objevilo varovné -0,9% ve srovnání se 3. čtvrtletím. A to je indikátorem toho, že se v národním hospodářství děje něco špatně.

Nutno dodat, že ve zdravotnictví můžeme mít k dispozici rychlejší údaje o tom, co se děje v národním hospodářství. Jde o vývoj výběru pojistného na zdravotní pojištění zdravotními pojišťovnami.

Jsem pro to, aby tento ukazatel byl v součtu za všechny pojišťovny pravidelně vyhlašován. Bude jasný signál zdravotnickým zařízením i občanům o tom, co mají ve zdravotnictví očekávat.

doc. Martin Dlouhý, www.tribune.cz

autor přednáší na Vysoké škole ekonomické v Praze

Další blogy Medical Tribune najdete ZDE

Dotazy zasílejte na adresu bezdekova@tribune.cz.Copyright © 2000-2021 MEDICAL TRIBUNE CZ, s.r.o. a dodavatelé obsahu (ČTK).
All rights reserved.  Podrobné informace o právech.  Prohlášení k souborům cookie.  

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Potvrzuji, že jsem odborníkem ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, čili osobou oprávněnou předepisovat léčivé přípravky nebo osobou oprávněnou léčivé přípravky vydávat.
Beru na vědomí, že informace obsažené dále na těchto stránkách nejsou určeny laické veřejnosti, nýbrž zdravotnickým odborníkům, a to se všemi riziky a důsledky z toho plynoucími pro laickou veřejnost.
Pro vstup na webové stránky je potřeba souhlasit s oběma podmínkami.
ANO
vstoupit
NE
opustit stránky