Gynekologie i porodnictví na nejvyšší úrovni
Při velkých vizitách na oddělení šestinedělí se pravidelně ptám maminek – zejména, těch které jsou na pokoji bezprostředně po porodu –, zda byly spokojeny s péčí na porodním sále, co by zlepšily… Musím s potěšením říci, že drtivá většina z nich je nadšená. Přestože jsou sestry a porodní asistentky maximálně fyzicky i psychicky vytíženy, myslím si, že zvládají svou práci s velkou osobní zodpovědností velmi dobře.“
Pro nastávající maminky je v nové porodnici připraveno šest porodních boxů, kde mají absolutní soukromí a které jsou kompletně zařízeny, včetně telemetrického snímání ozev plodu. „Přestože neprovádíme porody do vody, jsou všechny pokoje vybaveny porodními vanami, kde mohou rodičky strávit celou první dobu porodní. Mají rovněž k dispozici koupelny s masážními boxy, které umožňují tlumení bolestí proudy vody, nikoli pouze medikamentózní cestou. Dále kvalitní polohovací porodní lůžka a příslušenství pro doprovázející osobu,“ představuje moderní porodnický trakt MUDr. Novotný. „Naše porodní sály jsou špičkově vybaveny a troufám si tvrdit, že patří k nejlepším v České republice. V jejich areálu se nachází také sekční sál, kde je možno v případě komplikací při fyziologickém porodu okamžitě provést porod císařským řezem. Dítě lze pak ihned předat přímo na JIP, abychom poskytli nejlepší možnou péči.“
Laparoskopie snižuje riziko vzniku infekcí
Plzeňské pracoviště rovněž zajišťuje kompletní spektrum gynekologických operací – např. kyretáže, revize po potratu, evakuace dutiny děložní v rámci interrupce, nitroděložní výkony a pochopitelně laparotomické zákroky od nejjednodušších až po složité, jež se týkají především pacientek s nádorovým onemocněním vaječníku, děložní dutiny či děložního hrdla.
„Specializujeme se na urogynekologické výkony související s inkontinencí, poruchy pánevního dna, dále pak na léčbu endometriózy a cervikální patologie. Provádíme rovněž celé spektrum laparoskopických výkonů – asi 550 ročně, včetně onkogynekologických,“ vyjmenovává další činnosti Gynekologicko-porodnické kliniky Z. Novotný, a vzápětí dodává: „Většinou se snažíme operovat laparoskopicky, např. počet hysterektomií provedených touto metodou se přibližuje sedmdesátiprocentní hranici. Výhoda endoskopie spočívá mimo jiné v tom, že nevzniká operační rána ve stěně břišní, a tudíž je zde i menší riziko vzniku ranné nákazy. A infekcí nitrobřišních se v souvislosti s laparoskopickými operacemi vyskytuje podstatně méně. Laparotomie se dělají pouze u pacientek výrazně komplikovaných – zejména s onkologickými onemocněními, u nichž se laparoskopicky operovat nedá. Rozsáhlejší gynekologické výkony, při kterých dochází k otevření pochvy, se provádějí pod clonou antibiotik.“
Vstřebatelná vlákna se vyplatí
„Je pochopitelné, že ve všech zdravotnických zařízeních se vyskytují nosokomiální nákazy. V naší nemocnici jsou centrálně sledovány a podrobně analyzovány. Pokud některá instituce nevykazuje žádné, nebo jich má naopak příliš mnoho, pak není něco v pořádku,“ vysvětluje MUDr. Novotný. „Je tedy nutno dodržovat všechny zásady asepse. Operování by mělo být co nejméně traumatizující, důležité je důkladné stavění krvácení, aby nevznikaly v dutině břišní či stěně břišní hematomy. Ty jsou živnou půdou bakterií a prvním zárodkem toho, aby hojení neprobíhalo ideálně.
Na klinice proto používáme vstřebatelné antibakteriální šicí materiály Vicryl Plus, s nimiž máme velmi dobré zkušenosti. Zástupci firmy Johnson & Johnson rovněž podporují doškolování mediků. Pořádáme společně jednodenní kursy šití, kde jsou studenti nejprve seznámeni s různými materiály a poté na prasečích nohou s nadšením trénují šití, uzlení, nakládání stehů… Některá pracoviště stále používají silonová šicí vlákna, která jsou levnější. Avšak při uzavření např. poševního pahýlu hrozí v pooperačním období, že v důsledku vypuzování tohoto nevstřebatelného materiálu bude docházet opakovaně ke krvácení a pacientka bude muset mnohokrát navštěvovat gynekologa a podstupovat nepříjemné vyšetření. Myslím si, že se nám rozhodně vyplácí používat vstřebatelná vlákna, protože v peritoneální dutině máme minimálně komplikací,“ konstatuje Z. Novotný. Podle něj je rovněž důležitá spolupráce personálu a pacientek. „Samozřejmě jsou nemocné, které inklinují k infekcím více – např. obézní, u nichž bývá hojení vždy složitější, rovněž s přidruženými chorobami, jako je diabetes mellitus, nutričně zanedbané či s horšími sociálními návyky. Tam potom velmi záleží na péči sester, aby dokázaly takovou pacientku vytipovat a pracovaly s ní. Na všech odděleních máme také sanitářky, jež se problémovým ženám věnují individuálně. Ukázalo se, že je to ekonomicky výhodnější než případné infekční komplikace, které je nutno náročně řešit, prodlužují hospitalizaci, pobyt na JIP apod.“
Zdroj: