Přeskočit na obsah

Hyperoxie po resuscitaci je nebezpečná

Studie zveřejněná v prestižním americkém lékařském časopisu The Journal of the American Medical Association (JAMA) poukázala na rizika hyperoxie vyvolané resuscitací po zástavě srdce. Náhlá srdeční zástava patří k nejnebezpečnějším následkům kardiovaskulárních onemocnění. I když se podaří obnovit činnost srdce, umírá až 60 % pacientů před propuštěním z nemocnice.

Tým vedený Hope Kilgannonovou z Cooper University Hospital v americkém Camdenu se zaměřil na vliv hyperoxie po obnovení činnosti srdce a pro tyto účely nasbíral v letech 2001 až 2005 data ze 120 amerických nemocnic. Do studie bylo zahrnuto více než 6 000 pacientů ve věku nad 17 let, u nichž došlo k netraumatické srdeční zástavě a byli podrobeni resuscitaci předtím, než byli dovezeni na JIP.

Na základě koncentrace krevních plynů po hospitalizaci byli pacienti rozděleni do tří skupin. Hyperoxií trpělo 18 % pacientů, hypoxií 63 % pacientů a 19 % mělo koncentrace kyslíku v krvi v normálu. Nejvyšší mortalita byla pozorována u hyperoxické skupiny (63 %). U hypoxické skupiny byla mortalita 57 % a skupina s normoxií vykazovala mortalitu 45 procent. Pacienti s hyperoxií umírali statisticky průkazně častěji než pacienti s normoxií a také průkazně častěji než pacienti s hypoxií.

„Vystavení pacienta hyperoxii se ukázalo jako významný indikátor úmrtí během hospitalizace,“ píší autoři studie a poukazují na fakt, že hyperoxie měla vztah také ke zvýšenému podílu pacientů, kteří jsou propouštěni z nemocnice ve stavu, kdy jsou závislí na péči jiných osob. „Jsme si vědomi toho, že korelace nemusí vždy odrážet příčinnou souvislost. Naše data naznačují, že vysoký přísun kyslíku po zástavě srdce může mít pro pacienta nepříznivé důsledky,“ uvádějí autoři studie.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené