Přeskočit na obsah

Apeluji na své kolegyně

Zajímavostí je, že na tomto výstupu se usneslo, stejně jako v průběhu akce DO, pouze předsednictvo této organizace. Nikde nebylo zveřejněno, zda byly dotazovány členky a jaký výsledek byl hlasování mezi členkami.

Dle medií je v této organizace organizováno 15 000 sester, což není ani polovina ze všech sester, a přesto je toto prohlášení prezentováno médii tak, aby se vzbudilo dojem, že tento názor prezentuje všechny sestry. Upřímně se divím členkám platícím příspěvky do této organizace, že s tímto postupem souhlasí.

Nemohu mluvit za všechny sestry, ale nemyslím si, že by sestry byly tak dobře ohodnoceny, aby se mohly nad navýšení platů povznést, a čekat na to, jak dopadnou reformy.

Já osobně chci důrazně protestovat proti tomu, aby prohlášení paní Juráskové bylo prezentováno jako prohlášením všech nebo většiny sester.

Paní Jurásková podepsala při ukončení akce DO z nějakého, mě dosud nezřejmého titulu, s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem memorandum, kde souhlasí s navýšením platů pro nelékaře dle úspěchu reforem. Já, jako nečlenka ČASu se jím necítím nijak zavázána a trvám na dodržení slibu, který ministr zdravotnictví dal všem sestrám a Odborovému svazu zdravotnictví a sociální péče, a to navýšení platů lidem pracujících ve zdravotnictví v roce 2012 o 10 procent.

Tento slib nebyl rozhodně vázán na úspěch reforem (či spíše deforem) zdravotnictví.

Tento slib daný představitelem vlády považuji za závazný. Proto nechápu, jak je možné, že se dnes manipuluje s tímto slibem podle potřeb ministra zdravotnictví, potažmo celé vlády.

 

Druhou a pro mne podstatnou zprávou z výstupu jednání předsedkyň ČASu je, že se ustavuje výbor k vytvoření nelékařské komory. Zaráží mne, kdo dal paní Juráskové jako předsedkyni ČASu a zároveň ředitelce nemocnice spravované státem, mandát tuto komoru stvořit a předpokládám i patrně vést.

Ostře se proti tomu, aby komoru vytvořily zástupkyně ČASu, ohrazuji.

S podivem na celé této situaci je fakt, že to byla paní Jurásková, která navrhovala zrušit komoru lékařskou a teď chce být u vzniku komory sesterské.

Mám z tohoto dojem, že jde o záměr přivést do další organizace, která by byla povinná, peníze z kapes sester. A vzhledem k postojům, které prezentují zástupkyně této odborné organizace nejsem přesvědčena o tom, že by pod vedením těchto lidí byla komora nelékařů pro sestry přínosem a zastáncem jejich práv.

Chtěla bych apelovat na své kolegyně, aby zvážily svůj přístup k akcím pořádaných Z3 a daly jasně najevo, že sestry jsou podstatnou části zdravotnictví a trvají na slibech, které jim vláda, prezentována ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, dala.

Muroňová Monika

www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…