Přeskočit na obsah

Bez elektronických zdravotních záznamů by Izrael neočkoval tak úspěšně

  • Mohl byste popsat roli zdravotních pojišťovny v izraelském očkovacím programu proti Covid-19?

Čtyři zdravotní pojišťovny působící v Izraeli hrají významnou roli v očkovací kampani. Odpovídají za zřízení a provoz očkovacího místa, plánování výkonů a hlášení. Každá oprávněná osoba je vyzvána, aby kontaktovala svou pojišťovnu a naplánovala si čas očkování v jednom z mnoha míst v celé zemi. Před návštěvou očkovacího místa pak dostane textovou zprávu a upozornění na druhou dávku. Po očkování dostane zprávu s dotazem na nežádoucí účinky

  • Do jaké míry pomáhá očkovacímu programu plošná existence EMR (elektronických zdravotních záznamů)?

Existence EMR je zcela zásadní pro úspěch očkovacího programu. Umožňuje identifikovat vysoce rizikové pacienty (např. imunokompromitované pacienty, chronicky nemocné atd.) a upřednostnit jejich imunizaci. Status vakcíny je automaticky zdokumentován v EMR, včetně podrobných informací o podané vakcíně.

  • Co říkají časná data o efektu očkování? Jaké trendy se začínají objevovat?

Naše analýza ukazuje, že po dvou týdnech od první dávky dochází k přibližně 50% snížení šíření infekce. Plná účinnost vakcíny je ještě v tuto chvíli těžko stanovitelná.

  • Pokud jde o druhou dávku, daří se ji aplikovat všem nebo nějak významný podíl naočkovaných zůstává pouze s jednou dávkou?

Pokud pacient dostane první dávku, je pro něj další dávka standardně schovávána, takže u druhé dávky není nedostatek zásob. Obecně jsou ale zásoby vakcíny omezené.

  • Jak byste definoval největší limit, který nyní brzdí očkovací program Izraele?

Vzhledem k tomu, že dvě třetiny cílové populace již byly dosaženy, hlavním omezujícím faktorem je nedostatečná nabídka očkovací látky, která by pokryla všechny dospělé v zemi.

 

Tomáš Jelínek

Autor se věnuje česko-izraelské spolupráci v oblasti Smart Healtcare

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…