Přeskočit na obsah

Bez elektronických zdravotních záznamů by Izrael neočkoval tak úspěšně

  • Mohl byste popsat roli zdravotních pojišťovny v izraelském očkovacím programu proti Covid-19?

Čtyři zdravotní pojišťovny působící v Izraeli hrají významnou roli v očkovací kampani. Odpovídají za zřízení a provoz očkovacího místa, plánování výkonů a hlášení. Každá oprávněná osoba je vyzvána, aby kontaktovala svou pojišťovnu a naplánovala si čas očkování v jednom z mnoha míst v celé zemi. Před návštěvou očkovacího místa pak dostane textovou zprávu a upozornění na druhou dávku. Po očkování dostane zprávu s dotazem na nežádoucí účinky

  • Do jaké míry pomáhá očkovacímu programu plošná existence EMR (elektronických zdravotních záznamů)?

Existence EMR je zcela zásadní pro úspěch očkovacího programu. Umožňuje identifikovat vysoce rizikové pacienty (např. imunokompromitované pacienty, chronicky nemocné atd.) a upřednostnit jejich imunizaci. Status vakcíny je automaticky zdokumentován v EMR, včetně podrobných informací o podané vakcíně.

  • Co říkají časná data o efektu očkování? Jaké trendy se začínají objevovat?

Naše analýza ukazuje, že po dvou týdnech od první dávky dochází k přibližně 50% snížení šíření infekce. Plná účinnost vakcíny je ještě v tuto chvíli těžko stanovitelná.

  • Pokud jde o druhou dávku, daří se ji aplikovat všem nebo nějak významný podíl naočkovaných zůstává pouze s jednou dávkou?

Pokud pacient dostane první dávku, je pro něj další dávka standardně schovávána, takže u druhé dávky není nedostatek zásob. Obecně jsou ale zásoby vakcíny omezené.

  • Jak byste definoval největší limit, který nyní brzdí očkovací program Izraele?

Vzhledem k tomu, že dvě třetiny cílové populace již byly dosaženy, hlavním omezujícím faktorem je nedostatečná nabídka očkovací látky, která by pokryla všechny dospělé v zemi.

 

Tomáš Jelínek

Autor se věnuje česko-izraelské spolupráci v oblasti Smart Healtcare

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…

Fórum: Rezidenti po česku

13. 2. 2024

Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…