Přeskočit na obsah

Chceme motivovat lékaře pomocí peněz

Manažeři ve zdravotnictví - seriál Medical Tribune

Atraktivní mladá žena, která dosud řídila pouze malé zdravotnické zařízení, má nyní na starosti podnik s více než půlmiliardovým dluhem. MUDr. Kateřina Toběrná je ve funkci ředitelky Fakultní nemocnice Bulovka pouhé tři měsíce. Za tu dobu dokázala umořit šestinu celkového dluhu. „Musíme přesvědčit ministerstvo, že umíme hospodařit a že má vůbec smysl, aby do této nemocnice peníze přišly,“ říká v rozhovoru pro Medical Tribune.

Takzvaných sto dní hájení už máte za sebou. Takže - jak se vám daří ve funkci?

Zvykám si na úlohu ředitelky fakultní nemocnice. Není to lehké. Ačkoliv zkušenosti s řízením nemocnice mám, nedá se to srovnávat s ekonomickými problémy fakultní nemocnice, která má 2000 zaměstnanců.

Co je na řízení tak velkého podniku nejtěžší?

Nejtěžší je asi zakomponovat manažerské myšlení do problémů, které tady jsou. Nemá cenu dělat nějaké výjimečné plány bez ohledu na danou situaci. Člověk se musí přizpůsobit tomu, v čem pracuje.

Ministerstvo se rozhodlo vyměnit ředitele FN Bulovka zřejmě proto, že očekává od nemocnice jiné výsledky, než má dosud. Jaký máte nyní hlavní úkol?

Ministerstvo se nerozhodlo vyměnit ředitele. Ing. Sláma, bývalý ředitel, rezignoval sám z osobních důvodů. Největší úkol, kvůli kterému tady jsem, je ekonomická situace této nemocnice. Bulovka má vysoké závazky, které musíme začít splácet.

Jak vysoké dluhy nemocnice má?

V květnu, kdy jsem nastupovala, činil dluh něco kolem 600 milionů. Na základě výsledků za květen a červen je vidět, že se nám daří se umořovat závazky. Poprvé od prosince 2006 se nám podařilo dostat dluh pod 500 milionů.

Jaká opatření jste museli podniknout?

Začali jsme velmi pečlivě hlídat náklady, především na léky i na zdravotnický materiál, kde jsme nastavili blokační systém. Oddělení jsou díky tomuto systému nucena více přemýšlet o ekonomické stránce medicíny.

Tak razantní opatření se asi musela odrazit v každodenním životě lékařů a sester. Co myslíte vy – je po vašem nástupu život zaměstnanců na Bulovce jiný?

Myslím, že by se po příchodu nového ředitele život lékaře neměl nijak výrazně měnit. Každý lékař má svou odbornou práci, svoje funkční zařazení, takže v tomto ohledu vše zůstává při starém. Na druhou stranu se musí každý více zamýšlet nad ekonomickou stránkou léčby, uvažovat nad tím, proč tento lék napsat a zbytečně neplýtvat.

Do velkých dluhů nemocnice přicházejí od července další výdaje – peníze na vyšší platy sestrám. Jak to budete řešit?

Požadavek na vyšší platy sestrám bude nemocnici stát řádově miliony. Je to dané zákonem a ty peníze zkrátka musíme najít. Ušetříme je jinde. Budou vznikat nové programy, které by měly zajistit přísun dalších peněz do nemocnice. Rozhodně nebudeme propouštět zdravotnické zaměstnance, protože jich máme málo, zvláště pak sester je nedostatek. Nechystáme se tedy redukovat oddělení, spíše je optimalizovat – budeme hledat možnosti, jak zvýšit výnosy, jakou zavést metodu, která by nám mohla přinést peníze. Přemýšlíme zkrátka o tom, jak zvýšit výnosy nemocnice.

Můžete uvést nějaký příklad toho, jakým typem činnosti by si nemocnice mohla vydělat více peněz?

Možností je několik. Restrukturalizace oddělení, komerční programy, využití části oddělení pro lůžka následné péče. Pacienti by nemuseli být převáženi do léčeben dlouhodobě nemocných, ale doléčovali bychom je o patro výš. To by vyžadovalo nové prostory v rámci nemocnice, které teprve musíme najít. Po dvou měsících od nástupu do funkce mapuji situaci, konkrétní ucelenou koncepci budeme společně s vedením vytvářet v průběhu následujících týdnů. V rámci prostorového auditu postupně procházím všechna oddělení a zjišťuji, která oddělení mohou restrukturalizovat, která mohou být postavena jinak a podobně.

MUDr. KATEŘINA TOBĚRNÁ

narozena: 1963 v Praze

vzdělání: Fakulta všeobecného lékařství UK V Praze 1987
atestace: Anesteziologie a reuscitace, Veřejné zdravotnictví, Léčba bolesti a paliativní medicína

členka SSLB JEP (Společnost pro studium a léčbu bolesti)

praxe: Chirurgické oddělení nemocnice Mělník - sekundární lékařka, Anesteziologicko resuscitační oddělení FTN Krč - sekundární lékařka, Nemocnice Třebotov - lůžka následné péče - ředitelka a primářka,Ambulance pro léčbu bolesti a paliativní medicínu - soukromá praxe

vdaná, manžel chirurg, dcera 20 let studující VŠ, syn 17 let studující gymnázium

koníčky: cestování, lyžování, atletika, alternativní medicína

Po svém příchodu do nemocnice jste se rozhodla důkladně zrentgenovat celou nemocnici. Podnikla jste také personální, účetní, právní, bezpečnostní audity. Co ukázaly?

Právní a účetní audit je v běhu, výsledky budou v brzké době, další audity budou následovat v příštích měsících.

Rozhodla jste se také postavit nový tým vedení. Vypsala jste výběrové řízení na všechny náměstky. Ještě před konkurzem jste říkala, že máte představu lidí, kteří jsou zaměření trochu jinak, než dosavadní management. Teď už je po konkurzu – jaké jsou tedy výsledky?

Došlo k výraznějším změnám ve vedení. Náměstkem LPP se stal prim. MUDr. Tomáš Podlešák, náměstkyní pro ošetřovatelskou péči se stala Mgr. Petra Pipková a náměstkem technicko- provozního úseku ing. Milan Dvořák. Vzniklo nové funkční místo – náměstkyně pro kvalitu, akreditaci a infekční problematiku. Tu bude zastávat současná náměstkyně LPP prim. MUDr. Hana Roháčová ,PhD. Tato funkce je pro nemocnici zvlášť důležitá vzhledem k významnému postavení infekčního oddělení v rámci nejen Prahy, ale i celé republiky.

Myslíte si, že s tímto novým týmem se vám podaří splnit úkol, který před sebou máte?

Pevně tomu věřím. Myslím, že výběrová komise vybrala kandidáty, kteří v předchozím zaměstnání či zařazení již dokázali svoje schopnosti, odborné i manažerské.

Pro úspěch vaší mise bude jistě důležité, abyste získala na svou stranu lékaře. Jakým způsobem s nimi komunikujete? Co s nimi probíráte?

Já komunikuji s lékaři hlavně prostřednictvím jejich šéfů – tedy primářů nebo přednostů klinik. Bavím se s nimi například o tom, s jakými přístroji se jim dobře pracuje, jaké přístroje naopak již potřebují výměnu. Toto jsou důležité informace z hlediska dalších investic. Dveře jsou tady přitom otevřené všem - přijít za mnou může každý lékař či sestra.

S jakými problémy za vámi lékaři nejčastěji chodí? Předpokládám, že jsou to peníze.

Samozřejmě se jim nelíbí některé dodržování limitů, které, jak už jsem vysvětlila před chvíli, jsou nutné. Mnozí lékaři byli zvyklí chovat se, řekněme, velkoryseji, méně se zamýšleli nad tím, co objednávají na své oddělení. Tato pravidla ale fungují ve všech nemocnicích a na Bulovce se to začalo nastavovat až nyní.

V tisku jste uvedla, že chcete „zlepšit měřitelné kvality poskytovaných služeb pacientů.“ Jakým způsobem chcete motivovat zdravotníky k tomu, aby poskytovali lepší péči, a aby byli pacienti více spokojení?

Samozřejmě, že zdravotníky (a nejen je) nejvíce motivují peníze. Pokud nastavíme takové parametry, kterými by se dalo měřit, jak kvalitně lékaři a sestry pracují, lze je také podle toho motivovat. Vezměte si, že lze jednoduše spočítat, kolik měl chirurg reoperací. Kolik na takového lékaře chodí stížností, kolik pochval? Pokud jsou případy opakovaných stížností na jednoho lékaře s tím, že se nevhodně chová, nebo že několikrát špatně určil diagnózu, je to určité kritérium kvality jeho práce. A naopak – dobré výsledky léčby či pochvaly na adresu zdravotníka mohou pro něj znamenat pozitivní finanční ohodnocení. Určité parametry na zhodnocení lékařské i ošetřovatelské péče se podle mého názoru dají nastavit. Pak bude záležet na vedoucím daného oddělení, jak k tomu přistoupí. Ale měl by mít k dispozici tyto parametry na hodnocení každého lékaře či zdravotní sestry.

V první řadě se budu snažit, aby profitovala Bulovka jako taková,
problémy jednotlivých oddělení jsou až na druhém místě.

Znamená to tedy, že takže každý primář či přednosta bude mít pravomoc buď váš systém hodnocení přijmout, nebo nepřijmout?

Tento systém hodnocení bude platit pro všechna oddělení. Šéfové odděleních nemohou přeci hodnotit své podřízené podle možných osobních sympatií či antipatií. Musí je hodnotit podle kvality odvedené práce.

Má podle vás ředitel nemocnice dost pravomocí k tomu, aby něco změnil? Nebo do určité míry platí, že nemocnici stejně vedou přednostové a primáři?

Kdybych si myslela, že ředitel nemůže nic zásadního na chodu nemocnice změnit, tak sem nenastoupím. Myslím si, že měnit se dá úplně všechno. Rozhodně si myslím, že mám určité pravomoci, které některá zaběhnutá pravidla změní.

Máte tedy takové pravomoci, jaké jste očekávala předtím, než jste sem nastoupila?

To já nemohu říct. Já teprve zjišťuji, jak ta situace vypadá. Prošla jsem tři čtvrtiny všech oddělení, ještě mi zbývá projít další oddělení. Je pravda, že v poslední době jsou určité celorepublikové tendence, aby primáři  měli více pravomocí v otázkách ekonomického provozu oddělení.Podle mého názoru jsou primáři zdravotničtí pracovníci, kteří  přímo podléhají řediteli.   Investice, řízení toku peněz nemocnice či další koncepce je však plně v kompetenci ředitele a managementu nemocnice.

Vy jste přišla s vizí  vyrovnat dluhy, které nemocnice má a nasadila jste razantní úsporná opatření. Nenarazila jste na výrazný vzdor ze strany primářů?

Já jsem neměla čas na to, abych to z takové stránky zkoumala. Po odborné stránce to na odděleních funguje.  A pokud by tam byly nějaké výrazné problémy, které se týkají nemocnice jako celku, zasáhnu. Vždy každému říkám, že na prvním místě je Bulovka jako celek. V první řadě se budu snažit, aby profitovala Bulovka jako taková, problémy jednotlivých oddělení jsou až na druhém místě. Ta jednoznačná posloupnost tam bude.

Při přípravě na náš rozhovor jsem si vzpomněla na náměstka MUDr. Michala Toběrného, který je náměstkem pro léčebnou péči v Nemocnici Na Homolce. Je to Váš příbuzný?

To je můj muž.

Jak to vypadá, když se večer sejdete? Konzultujete s ním své zkušenosti s řízením nemocnice?

Když už se večer někdy sejdeme, tak jsme oba stěží schopni něco konzultovat (smích). Můj muž je především chirurg, tu funkci nikdy neopustil a chce se jí nadále věnovat. Samozřejmě, že se spolu bavíme o práci, ale situace obou nemocnic je poněkud jiná. Homolka není fakultní nemocnice, my ano, Homolka se specializuje na dva základní obory a má do velké míry úplně jiné problémy než Bulovka. Stává se ale, že v některých konkrétních problémech řízení se na svého muže občas obracím.

S čím například?

Nedávno jsme se bavili o tom, jak zavést parametry na zvyšování kvality péče pro pacienty, protože na Homolce to mají zvládnuté velmi dobře. Mají s tím více zkušeností a některé jejich poznatky by se daly použít i u nás.

Ale v otázce toho, jak umořit půlmiliardový dluh vám manžel asi příliš neporadí. Přemýšlela jste o tom, že byste zavedla nějakou modifikaci takzvaného bonusového a sankčního řádu, který ve státem řízených nemocnicích platil za dob Davida Ratha? Tedy že by lidé ve vedoucích funkcích byli finančně zainteresováni na hospodářských výsledcích nemocnice?

Je asi správné, že vedoucí lékaři jsou motivováni hospodářským výsledkem svých oddělení, ale v naší nemocnici by to byl v tuto chvíli problém. Nechtěla bych kolegy v tomto ohledu diskriminovat. Provoz mnoha oddělení na Bulovce byl ze stran pojišťoven dlouhodobě podhodnocený, nemocnice nedostávala žádné dotace. Například co se týče přístrojového vybavení jsme na tom velmi špatně. Lékaři nemají na čem dělat a vydělávat. Takže posuzovat je jen podle toho, že nevydělávají, by v současné době nebyl ten správný krok.

Z hlediska přístrojového vybavení jste na tom velmi špatně?

Ano. Musíme řešit, jak dál. Musíme někde sehnat peníze na jejich obnovu.

To se vám nebudou moc dobře splácet dluhy, když nakoupíte drahá přístrojová vybavení…

Finanční situace tady není dobrá, jako asi dnes v žádné fakultní nemocnici. Nemocnice poskytuje péči těžším případům z okolí, menší nemocnice v okolí vozí pacienty k nám. Navíc na Bulovku je sváženo nejvíce pacientů od záchranné služby – od pražské i středočeské záchranné služby…

Jsme stále u té stejné otázky - kde tolik peněz budete shánět?

Důležité je, jak to uvnitř nemocnice začne vypadat. Zda ukážeme, že umíme hospodařit a zda  ministerstvo přesvědčíme, jestli má vůbec smysl, aby do této nemocnice peníze přišly.

Chápu to správně tak, že byste v těch auditech mohli objevit „černé díry“, které budete umět zalepit a ministerstvo či pojišťovny pak budou ochotnější dávat do nemocnice více peněz?

Budeme žádat o dotace na ministerstvo. To dalo podmínky, že pokud bude hospodářský výsledek Fakultní nemocnice na Bulovce v plusu, můžeme jednat o dalších dotacích.

Být v plusu ale znamená umořit půlmiliardový dluh …

Za poslední dva měsíce jsme snížili závazky o téměř 100 milionů korun. Takže  je důvod k určitému optimismu.

Vedle práce ředitelky nemocnice ještě provozujte soukromou ambulanci léčby bolesti, kam právě pospícháte. Kolik hodin týdně máte ordinaci a jak tyto dvě činnosti zvládáte dohromady?

Ani já se nechci vzdát své odbornosti, proto stále pracuji  jako lékařka v ambulanci pro léčbu bolesti. Jsem tam každý týden jedno celé odpoledne. Již jsem si zařídila svůj program na Bulovce tak, abych ambulanci stíhala.Navíc v ambulanci pracuji s kolegyní a jsme v akutních případech či v době dovolených navzájem zastupitelné.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…