Co chystaly odbory v rámci protestů proti zdravotnické reformě?
12.7.20111
Moderátor (Jan Bumba):
Před pár minutami měla začít na Palackého náměstí v Praze, kde sídlí ministerstvo zdravotnictví demonstrace proti zdravotnickým reformám vlády Petra Nečase. Přesněji spíš než o klasickou demonstraci má jít o jakýsi happening. Na předpokládané dopady reforem chtějí účastníci protestu upozornit scénkami nebo třeba pantomimou. Ivana Břeňková je místopředsedkyní Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče
Happening měl začít ve 12:05, symbolicky 5 minut po 12. Co všechno v rámci happeningu plánujete?
Ivana Břeňková
Tak my plánujeme úplně reálné ukázání toho, jak si myslíme, že bude vypadat poskytování zdravotní péče, to schválení reformních zákonů.
To znamená co?
Ivana Břeňková
To znamená, že tady máme na pódiu dvě taková lůžka, jedno je lůžko jakoby nadstandard, jedno je ve standardu. Tomu také bude odpovídat personál a poskytovaná zdravotní péče.
Předpokládám, že to jedno lůžko bude jaksi v pořádku a to druhé bude velmi nuzné.
Ivana Břeňková
Ne že by úplně velmi nuzné, ale máte pravdu, ta představa, nebo tak to přesně vypadá. To lůžko, které je v nadstandardu, tak má lepší pokrývku, lepší polštářek. A to, které je ve standardu, tak má takovou, my tomu říkáme dečku psí.
Ostatně i předsedkyně vašeho odborového svazu paní Žitníková řekla, že jednou z hlavních výhrad, vašich výhrad je, že ministerstvo ještě neřeklo, co právě má být standard a co nadstandard ve zdravotnictví. Vy tedy nevěříte vůbec tomu, že standard bude stanoven férově?
Ivana Břeňková,
Tady je strašně těžké říct, že je důvěra, já to vezmu nejdřív z toho ekonomického pohledu. Jestliže se má zvyšovat daň z přidané hodnoty a bude se týkat i zdravotnictví, tak tam už bude chybět 7 miliard. Takže těžko je věřit tomu, že ten nadstandard nebo ta ekonomicky náročnější péče bude taková, že by se nedotkla pacientů. Ta se jich dotknout musí. A já bych se u té, jestli můžu, ekonomicky náročnější péči zastavila. My tomu říkáme, že to jsou určité "éčka", protože takový budou mít i znak. A zatím těch éček se mluví o těch pěti, je to, že bude lepší sádra, že budou lepší čočky, že budou klouby, že budou některé operace robotem. A teď se dokonce začíná mluvit o císařském řezu. Takže my skutečně nevíme, kolik těch éček, té ekonomicky náročnější péče, kolik bude, jaká bude, v jaké výši si ji pacienti budou platit. Prostě nevíme k tomu vůbec nic. Jenom víme, že ve zdravotnictví i z důvodu DPH budou chybět miliardy.
Sama říkáte, že ještě nevíte, jak to bude vypadat. Tak proč proti tomu už teď protestujete?
Ivana Břeňková
Protože teď už víme, že pokud ve zdravotnictví, je to stále o financích, ty finance chybí, tak musí se někde vzít. A vzhledem k tomu, že tady se neřeší, já to tak musím říct, že se neřeší korupce, neřeší se předražené zakázky, tak ty finance se někde musí vzít. A ty se budou brát prostě z kapes pacientů.
Jedná s vámi vláda o tom, co dále plánuje ve zdravotnictví? Sešli jste se třeba někdy v poslední době s ministrem Hegrem?
Ivana Břeňková
Úplně v poslední době jsme se nesešli. My jsme měli poslední jednání s panem náměstkem legislativy, kde jsme stále zdůrazňovali naše výhrady k zákonu o zdravotních službách, protože pojem služba, pojem péče je něco diametrálně odlišného. A na tom se prostě vůbec nemůžeme shodnout. A obáváme se, že to je přesně takový ten první kamínek, který spustí to, co my spustit nechceme. Chystáme se, že vládu opět vyzveme k jednání nebo ministerstvo, ale to už nebudou tyto zákony, bohužel. To už budou ty další zákony, ta další vlna, která se na nás chystá.
A dá se, nebo můžete definovat, čeho teď chcete dosáhnout? Protože asi se nedá čekat, že by teď vláda stáhla své reformní návrhy. Nebo ano?
Ivana Břeňková
My bychom chtěli dosáhnout k tomu, aby senátoři tedy ten zákon vrátili, aby nebyl podpořen paragraf 13, kde je přesně napsáno, co je tedy ta ekonomicky náročnější péče a co je ta základní péče, na co má ten pacient nárok. My chceme, aby se to vrátilo prostě do toho stavu, v kterém to je, abychom opravdu mluvili o tom, že se bude, když se bude připlácet, tak se bude připlácet na služby, to je ubytování nebo prostě, jak bych to řekla, lůžko, strava, ale není to ta péče. Tu péči musí mít každý pacient prostě kvalitní, tu nejlepší.
Místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková. Děkujeme za rozhovor. Na shledanou.
Ivana Břeňková
Také vám děkuji. Na shledanou.
Ve studiu komentátor Radiožurnálu Petr Nováček. Dobrý den Petře.
Redaktor (Petr Nováček):
Hezký den.
Čeho podle Vás mohou odbory tím protestem dosáhnout?
Petr Nováček
No tak já jsem zaznamenal a posluchači taky, že to bude happening, dokonce krev prý poteče proudem snad až hodinu. Nevím, koho to potěší. Já si myslím, že fakticky v této chvíli nemohou dosáhnout ničeho, protože ty předlohy zákonu jsou dneska k projednání ve sněmovně. Fakticky by čehosi mohli dosáhnout, až senát, jak se očekává, většinu v něm má levice, ten zákon vrátí nazpátek sněmovně s připomínkami. Tam já bych viděl, že by nějaký projev odborů mohl zabrat. Ale pozor, u nás je to tak podle příslušných zákonů, tedy ústavy, že Poslanecká sněmovna, je-li jí zákon senátem vrácen s připomínkami, tak buďto musí akceptovat všechny připomínky, nebo je všechny odmítne a znovu většinou svých hlasů prohlásí tu původní variantu. A to si myslím, že takhle to nakonec dopadne. Ale víte, dělat demonstraci v létě je trošku zvláštní. To je opravdu, odborářští vůdcové nedělávali demonstrace v létě, na Štědrý den a tak podobně.
Moc lidí je na dovolených.
Petr Nováček
No, hodně lidí je na dovolených, hodně lidí má jiné zájmy. Navíc tedy, protože tam poblíž Palackého náměstí bydlím, tak tam probíhá řada rekonstrukčních prací, takže doufejme, ale to myslím vážně, že někdo nespadne do výkopu a ještě si nezpůsobí zranění.
Myslíte Petře, že mají odbory a organizace zastupující pacienty reálný důvod k obavám, že se omezí rozsah péče, na kterou dnes mají lidé nárok?
Petr Nováček
Honzo, při zchátralosti mé tělesné schránky a péči, kterou potřebuji od zdravotnických zařízení, si to opravdu myslím. Podívejte se, já si dovedu představit seniora, který je v důchodu a teď se mu přihodí něco takového, jako já nevím, zlomenina krčku, stehenní kosti nebo nedej panebože iktus či jiná choroba, která vyžaduje dlouhou hospitalizaci, případně ještě další několikatýdenní rehabilitaci. Teď si představte, že ten člověk bydlí v nájemním bytě. Dostane důchod. Z toho důchodu bude muset zaplatit ten poplatek zatím neomezený žádnou lhůtou ve výši 100 korun denně.
Což je omezeno v jiných evropských zemích.
Petr Nováček
Současně bude muset zaplatit nájemné a další podobné položky. Dovedu si představit, že někteří senioři se mohou dostat do vážných problémů, nebo lidi s velmi nízkými příjmy. Víte, myslím si, že současně s touto úpravou už měla veřejnost znát příslušné opatření, které jistě budou muset přijít z ministerstva práce a sociálních věcí. Já nepochybuji o tom, že se to nějak vyřeší, protože v téhle podobě to podle mně není možné, ale to, že to nejde souběžně, vyvolá zbytečně silné emoce, s kterými samozřejmě se pak dá pracovat nejen při protestních happeningách.
Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček. Děkuji. Na shledanou.
Radiožurnál
Zdroj: Radiožurnál