Přeskočit na obsah

Co se v roce 2009 povedlo v českém zdravotnictví

Nový start pro kolorektální screening

Značné změny od ledna zaznamenal screening kolorektálního karcinomu. Asi nejzásadnější je, že si pacient v 55 letech může vybrat mezi opakovaným testem na okultní krvácení do stolice a primární screeningovou kolonoskopií. Pokud je endoskopické vyšetření negativní, může být jedinec po dobu deseti let ze screeningu vyřazen.

„Kolonoskopie přináší zcela jinou kvalitu screeningu. Tam, kde je to možné, bychom ji měli preferovat. Rozhodně jde o nejlepší metodu pro detekci polypů. A diagnostika prekancerózních lézí, respektive pokročilých adenomů je naším hlavním cílem,“ uvádí prof. MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D., místopředseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP. Aby došlo ke skutečnému zlepšení časného záchytu tohoto onemocnění, je nutné, aby veřejnost screening v široké míře přijala.

„Můžeme o nutnosti tohoto vyšetření s pacienty hovořit, můžeme je systematicky zvát, můžeme screening propagovat ve svých čekárnách a na svých webových stránkách. Pokud však neproběhne celostátní masivní mediální kampaň, dále se nepohneme,“ říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

První stránka Lancetu pro českou vakcinologii

Časopis Lancet v říjnu na své titulní straně poutal pozornost k článku, který připravil tým vedený českým vakcinologem prof. MUDr. Romanem Prymulou, CSc., Ph.D. Tato práce dokládá, že při očkování dětí je třeba pečlivě zvažovat preventivní podávání paracetamolu, protože při této profylaxi sice dochází ke snížení výskytu febrilních reakcí, ale také k signifikantně nižší tvorbě protilátek.

Psychiatrická klinika, která nastavuje novou laťku

V lednu ve FN Hradec Králové otevřeli psychiatrickou kliniku představující zcela nový standard v péči o duševně nemocné. Jde po čtyřiceti letech o první stavbu projektovanou přímo pro potřeby psychiatrie. Její velkoryse řešené společné prostory umožňují nekolizní a přímý kontakt personálu s pacienty. Pokoje jsou dvojlůžkové, každý z nich má vlastní sociální zařízení. Dvě oddělení jsou koncipována jako uzavřená, třetí jako otevřené.

Pacienti mají přístup do exteriéru - atria upraveného jako japonská zahrada. "Architekt od nás dostal těžké a do značné míry protichůdné zadání, které vypadá trochu jako zenový kóan: vytvořit maximálně bezpečné prostředí, které však v pacientech bude podporovat pocit, že se jim kontrola nad jejich životy navrací, nikoli že ji ztrácejí, prostředí, které posílí jejich sebedůvěru.

Doufáme, že tento pavilon zvýší laťku pro podmínky hospitalizace a bude se z něj šířit povědomí o tom, jak vypadají prostory vhodné pro moderní psychiatrii," říká přednosta kliniky prof. MUDr. Jan Libiger, CSc. Co vypadá krásně při slavnostním otevření, ještě nemusí snést ostrý provoz se skutečnými pacienty - tato budova ale v praxi obstála. "Teď už víme, že máme, co jsme potřebovali a co jsme chtěli. Pacienti se zde jednoznačně cítí lépe," uvádí prof. Libiger.

Evropské předsednictví nebylo fiasko

Přes pád vlády a dvojí střídání v čele resortu nebylo v oblasti zdravotnictví české předsednictví EU ostuda. Všechny akce, které měly proběhnout, proběhly. Dopředu se podařilo posunout především problematiku zodpovědného přístupu k antibiotikům. Navíc bylo zapotřebí koordinovat společný postup na mezinárodní úrovni vzhledem k nástupu pandemické chřipky.

Absolventi uvažují o kariéře praktika

Po letech se zvýšil zájem absolventů lékařských fakult o práci praktického lékaře. "Rezidenční program, spuštěný v roce 2009, přinesl přes všechny metodické nedostatky a problémy zásadní obrat v podpoře postgraduální přípravy v oboru všeobecné praktické lékařství. Obor získal 155 rezidenčních míst," říká doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., vědecký sekretář Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

"Odborné a profesní organizaci praktických lékařů se podařilo ve spolupráci s reprezentanty oboru na lékařských fakultách rozpoutat informační kampaň, která aktivizovala lékaře v praxích a na fakultách a obor vrátila mezi atraktivní volby absolventů. To je dobře pro všechny," dodává doc. Seifert.

Evropské miliardy do technologií

Přibližně dvě miliardy z evropských operačních programů se investovaly do nové struktury onkologických a traumatologických center, která vznikla na základě ministerských auditů. Podobný vývoj lze očekávat u kardiocenter a neurocenter. Díky tomu si mohla tato pracoviště pořídit technologie, na něž by normálně nedosáhla. Došlo tak i k určitému upevnění této sítě -nemocnice, které při prvním auditu nebyly úspěšné, budou bez takové masivní dotace ztrátu dohánět jen obtížně.

Novorozenecký screening dohnal vyspělou Evropu

Až do letošního roku byl plošný novorozenecký screening zaměřen na fenylketonurii, kongenitální adrenální hyperplazii a kongenitální hypothyreosu. Od prvního října 2009 došlo k zásadní změně - spektrum vyšetřovaných chorob se výrazně rozšířilo. Nově přibylo osm dědičných metabolických poruch a cystická fibróza. Vzorek krve ve formě tzv. suchých kapek od každého dítěte nově projde vyšetřením tandemovou hmotnostní spektrometrií, jež se provádí v Praze a v Olomouci.

Brněnská publikace v Blood

Prestižní časopis Blood uveřejnil práci o vztahu chronické lymfatické leukémie a antionkogenu p53, kterou připravil tým interní hematoonkologické kliniky FN Brno. "V tomto titulu jsme publikovali už dříve, ale dosud jen jako spoluautoři, toto je naše první vlastní originální práce," říká prof. MUDr. Jiří Mayer, CSc., zástupce přednosty kliniky.

"Nejsme striktně výzkumná instituce. Vždycky jsme se tedy snažili, aby vědecká práce byla integrální součástí klinické praxe. A co je důležité, vždy si klademe otázku, zda je navržený výzkum v našich podmínkách proveditelný - není to tak samozřejmé, jak by se zdálo. Naše vlastní výzkumná činnost se dominantně zaměřila na bližší poznání patofyziologie hematologických malignit. Vše nasvědčuje tomu, že je to smysluplná cesta - důkazem je i tato recentní publikace v Blood," dodává prof. Mayer.

Lucie Ondřichová, Medical Tribune

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…