Přeskočit na obsah

CzechMed: Hnusný kapitalista versus dostupná kvalitní medicína

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, komentuje současný hon za senzací v podobě úspor na zdravotnictví doslova za každou cenu. Když pacienti zastávají názor, že ti hnusní kapitalisti nemají co vydělávat, protože oni si žádají plně hrazené výrobky za jakoukoliv cenu, pak se jednoho dne nemohou divit, že už nejsou ani ty kvalitní výrobky, ale dokonce už ani ty „obyčejné“. Proč je důležité vytvářet prostředí přátelské inovacím?


Inovační medicína je drahá. Cesta jedné molekuly od objevení na pult lékárny stojí přibližně jednu miliardu amerických dolarů. Co způsobuje, že přivézt nový výrobek na trh je tak drahé? Způsobuje to stát, který postupem času v zájmu ochrany pacienta požaduje stále rozsáhlejší a rigoróznější testování nových výrobků před jejich uvedením na trh. To pak činí výrobky stále dražšími.

Evropský průmysl zdravotnických technologií představuje 30 procent světových tržeb. Takový vývoj je pro Evropu velmi pozitivní, protože pomáhá jednotlivým zdravotnickým systémů ke zvyšování efektivity. Nové zdravotnické technologie přináší efektivnější léčebné postupy, pomáhají zkracovat pobyt v nemocnicích, přináší lepší léčebné výsledky a v neposlední řadě rychlejší rehabilitace vede k dřívějšímu vrácení pacienta do běžného života.

Dnes se hradí méně inovativní medicíny, pořádají se elektronické aukce s cílem nejnižší jednotkové ceny, preferuje se levný asijský dovoz a vůbec dodavatelé, kteří spíše kopírují, ale nevyvíjejí nic, protože to je nesrovnatelně levnější. Neochota platit zdravotnické inovace vede k postupné ztrátě chuti, ale i schopnosti tyto inovace vyvíjet. Na první pohled chvályhodné šetření veřejných prostředků tím, že se omezuje hrazení inovativních a dražších výrobků ve prospěch výrobků levných, etablovaných, se nakonec obrací proti těm, které měla původně chránit. Proti pacientům. Pod záminkou, že je nevyhnutelné šetřit, abychom všechno poskytli všem, nebudeme ve finále schopni platit ani to, co je nové a pomůže některým.

Existuje však cesta vpřed, která místo osekávání „špičky medicíny“ osekává její „chvost“. Je potřeba změnit léty zavedenou filozofii: všechno, všem a všude, kterou uplatňují zdravotní pojišťovny. Hradí nepředstavitelnou paletu věcí, metod, způsobů, ale i zdravotnických zařízení, která by nesnesla dnešní metr na účinnost a efektivitu. Jedná se o překonané, zbytečné a někdy i přímo škodlivé postupy, které by bylo užitečné zvažovat pro budoucí úhradu. Příroda nespí, vyvíjí se, a my s ní musíme držet krok, jinak si vezme zpět těžce dobytá území, kde jsme již měli převahu a uměli úspěšně léčit,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed.

CzechMed

Zdroj: Czechmed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.