Přeskočit na obsah

CzechMed: Ještě není tak špatně, abychom něco měnili!

CzechMed upozorňuje na nezanedbatelnou roli inovací v oblasti zdravotnictví. Za posledních 20 let (1980 – 2000) se očekávaná délka dožití počítaná v okamžiku narození prodloužila o 3 roky. Na tomto vývoji mají významnou roli zdravotnické technologie, které přispěly k zefektivnění léčby, zkrácení doby hospitalizace nebo redukci pooperačních komplikací. I přes tyto nezanedbatelné výhody a časové i finanční úspory nemají inovace u zdravotních pojišťoven úspěch. S trochou nadsázky bychom mohli konstatovat, že ještě není tak špatně, aby musely něco změnit.

 

Inovace umožňují vyšší kvalitu za lepší cenu. Toto není reklamní tahák, ale skutečnost. Na inovace je nutno nahlížet v širších souvislostech a v dlouhodobých horizontech. Zdravotnické technologie dnes volně dostupné a běžně používané byly před padesáti lety považovány za zbytečný a nedostižný luxus. Takový posun je možný díky usilovnému snažení průmyslu, který stále hledá efektivnější způsoby léčby. Přesto jsou zdravotní pojišťovny vůči inovacím chladné a setrvávají na tradičních způsobech léčby.

 

Ani současný tlak na cenu inovacím nenahrává a nutí průmysl k jejich omezení a zpomalování, což sice nepocítíme dnes, ale v nejbližších letech. Upřednostňování centralizovaných nákupů nebo elektronických aukcí nevytváří prostředí, kde by kvalita hrála významnou roli. Hlavním parametrem výběru je jednotková cena, která však nezohledňuje celkové náklady na léčbu, proto na první pohled efektivní řešení se může značně prodražit. Jako by se zdálo, že o inovace ve zdravotnictví nestojíme,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Palát, prezident CzechMed, České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků.

 

Průmysl zdravotnických technologií v zemích EU:

  • Tržby v hodnotě 97 miliard EUR v roce 2009, což představuje více než 30 procent světové produkce,

  • 8 procent tržeb je reinvestováno do vývoje nových produktů, tj. cca 7,5 miliard EUR ročně,

  • V EU existuje cca 22 500 společností, které se zabývají vývojem a výrobou zdravotnických technologií, více než 80 procent z nich jsou společnosti s méně než 250 zaměstnanci, průmysl zdravotnických technologií v zemích EU zaměstnává na 500 000 odborníků,

  • Průmysl zdravotnických technologií je velmi dynamický, každých 18 – 24 měsíců přináší nový produkt,

  • Skutečnost, že se jedná o velmi dynamické odvětví, potvrzuje počet žádostí o patentovou ochranu, v roce 2009 bylo přihlášeno 16 500 patentů, což je 12 procent všech žádostí v EU,

  • Členské země EU vynakládají na zdravotnictví zhruba 8,3 procenta HDP, z čehož zdravotnické technologie přestavují jen 4,2 procenta celkových nákladů ve zdravotnictví – toto číslo je téměř konstantní a už několik let se nemění.

 

Inovace přispívají k efektivitě ve zdravotnictví.

  • V letech 2000 až 2008 došlo ke snížení průměrné délky hospitalizace v zemích EU o 13 procent, což významně snížilo náklady zdravotnických rozpočtů.

  • Vlhké hojení ran oproti tradiční léčbě snižuje náklady na léčbu a zvyšuje úspěšnost léčby.

  • Moderní stomické pomůcky zkvalitňují život pacientům a šetří práci ošetřujícímu personálu. Toaleta u pacienta bez dekubitu za pomoci 2 sester stojí 206,79Kč, při péči s dekubitem 306,79Kč. Zavedení stomie přijde na 7 000Kč. Jaká je tedy návratnost?

 

Stolice

Bez dekubitu

S dekubitem

3x denně

11,3 dnů

7,6 dnů

5x denně

6,8 dnů

4,5 dnů

7x denně

4,8 dnů

3,2 dnů

 

* * *

 

MUDr. Miroslav Palát, MBA

Prezident CzechMed

Zdroj: CzechMed

Sdílejte článek

Doporučené

Na rodině stále záleží

20. 9. 2024

Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.