Přeskočit na obsah

Doc. Heger: Kontrolujme nemocnice, které školí mladé lékaře

Zeptali jsme lékařů: Co soudíte o plánu ministra zdravotnictví zavázat lékaře k práci v českém zdravotnictví po složení atestace několik let za vyšší dotaci na rezidenční místo? Řeší to odchody lékařů, nebo jaké řešení vidíte vy?

Udržet dostatečné počty lékařů v zemi je legitimní snahou. Dobrovolné závazky rezidentů podpořené stipendii bych proto nezavrhoval, ale jakákoli přísnější administrativní opatření proti práci v zahraničí bych u absolventů považoval za návrat před rok 1989. Je zde také namístě připomenout, že nedostatek lékařů má i hlubší příčiny než jen odchody. V počtu lékařů na obyvatele jsme asi o 10 procent nad průměrem Evropy, a je tedy pravděpodobné, že je zdravotnictví vytěžuje spíše extenzivně než efektivně. Stačí porovnat naši situaci se zahraničím a ptát se, proč si nemůže praktický lékař či nemocniční oddělení dovolit platit administrátory nebo jaké kompetence jsou kde svěřovány sestrám.

Klíčovou příčinou odchodů lékařů se postupně stal i nepřátelský systém specializačního vzdělávání. Zákon byl sice rozumně doladěn, ale vzdělávací programy se neplní, přetížení mladí lékaři se nedostanou k tomu, co pro komplexní vzdělávání potřebují, a mnoho školitelů se školencům nevěnuje. Omlouvám se všem těm, kteří vidí vzdělávání mladších kolegů jako prioritu, ale negativních signálů je tolik, že lze specializační přípravu u nás považovat za pokleslou a již nestačí postupovat shovívavě. MZ by si proto ze 600 milionů korun, plánovaných na zvýšení rezidenční podpory, mělo ponechat alespoň 3 miliony. Z nich by si mohlo zaplatit tři zkušené lékaře do funkce „školních inspektorů“, chvíli jejich prostřednictvím kontrolovat akreditovaná pracoviště (včetně těch nejvyšších fakultních) a po varování je sankcionovat, a to třeba až odebráním akreditace. Myslím, že by bylo do tohoto procesu možno angažovat i ČLK a že by se situace zázračně obrátila během roku.

 

Čtěte celé Fórum MT.

 

Čtěte také

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Fórum: Rezidenti po česku

13. 2. 2024

Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…