Přeskočit na obsah

Hledá se poslanec

Hasiči jsou připraveni na hasičské zbrojnici na zásah, kdyby někde hořelo, nebo se objevila něco jiného, co řeší. Vyjíždějí podle potřeby. Kdyby třeba jeden celý den nic nebylo, tak by byli ve zbrojnici a leštili hadice. Když hoří hodně, zase jezdí a hasí celý den.

Každý hasičský výjezd stojí peníze. Z minulých let mají nějakou představu, kolik za rok asi jejich činnost stojí a mohou zhruba plánovat náklady, ale když hoří, musí vyjet, i kdyby třeba překročili plánované finance. Nikdo neví, kolik přesně bude za rok požárů, kolik nabourá automobilů, kolikrát vybuchne plyn nebo kolikrát spadne dítě do studny. Lze to jen předpokládat. A teď si představte, že by existoval nějaký hasičsko – pojistný plán a hasiči by mohli náklady minulého roku překročit jen o tři procenta. Takže by měli na výběr, po překročení tohoto limitu nejet hasit a hořící objekt nechat na pospas, nebo jet hasit, ale dostat za to regulační srážku. To je samozřejmě absurdní a nepřijatelná představa. Přitom zcela běžná věc ve zdravotnictví.

Ambulance nejsou fabriky. Nemohou si naplánovat náklady o tři procenta větší než v minulém roce a nepřekročit je. Lékaři léčí, když je potřeba a musí léčit nezávisle na jakémkoliv zdravotně pojistném plánu jakékoliv přerozdělovny zdravotní daně. Když je nemocí méně, léčí méně, když je nemocí hodně, léčí hodně. Léčit musí. Když však je nemocí hodně a oni překročí zdravotně pojistný plán, jsou finančně sankcionováni, jako kdyby dělali něco špatného a museli být potrestáni, aby to už příště neopakovali. Lékaři jsou v pasti. Nemohou odmítnout léčit, nesmí léčit špatně, a když mají jeden rok více nemocných, než ten minulý, tak za to že léčí, jsou potrestáni. To není nejen absurdní, to je neskutečně nemravné až sprosté.

Jiný případ je, že by lékaři léčili zbytečně draze. Pak by jejich potrestání bylo omluvitelné až opodstatnitelné, ale to nemůže vycházet z nějaké excelová tabulka. Na to mají přerozdělovny své revizní aparáty a ty by to měly prokázat. Pokud se zjistí zbytečná a drahá léčba, pak nechť někdo nese následky v případě, že věděl a mohl tak nečinit.

V závěrech mimořádného sjezdu ČLK je zcela oprávněný požadavek:“ Zrušení nespravedlivých regulací vyplývajících z tzv. úhradových vyhlášek a jejich nahrazení funkčním revizním systémem zdravotních pojišťoven. Regulace spotřeby zdravotních služeb na straně klientů pojišťoven, nikoliv prostřednictvím poskytovatelů zdravotních služeb.“. Jenže ze strany přerozděloven je daleko snadnější trestat lékaře na základě excelové tabulky, než vyslat svého revizního lékaře, aby situaci ověřil.

VZP souhlasí s možností regulovat pacienta

Pokud dochází ke zneužívání léčby, je správné regulovat lékaře, nebo pacienta? Na mimořádném sjezdu ČLK vyslovil ředitel VZP souhlas s možností regulovat pacienta, ale řekl, že k tomu musí být vytvořen legislativní rámec. Je zcela jasné, že on, ani nikdo jiný z VZP jej tvořit nebude. Proč by si přidělávali práci?! Regulovat lékaře je nejenže jednodušší, ale také líbivější. Své klienty si VZP jen tak dovolit nakrknout nemůže, lékaře bez okolků.

Obrátil jsem se na prezidenta ČLK s otázkou, jak se ČLK k tomuto postoji ředitele VZP staví. Dozvěděl jsem se, že ČLK má připravené příslušné legislativní návrhy již tři roky, ale není politická vůle na tom pracovat a předložit potřebnou novelu zákona. Tady si dovolím s panem prezidentem ČLK nesouhlasit. Návrh na nový zákon či jeho novelu může podat jeden jediný poslanec. Pokud by právníci komory vypracovali kompletní podklady, to by se nenašel jeden jediný poslanec, který by je předložil?! Tak slabé postavení má ČLK mezi tou spoustu lékařů v poslanecké sněmovně? Tomu lze těžko uvěřit.

Najde se poslanec?

Minimálně bych zkusil oslovit třeba MUDr. Koskubu, sociálního demokrata, člena výboru pro zdravotnictví a člena správní rady VZP, který má jako primář interny na Bulovce přímé zážitky z praxe. Nebo MUDr. Igora Nykla, který pracuje jako soukromý kardiolog. O regulacích ze strany přerozděloven tedy jistě ví svoje. Kdyby si někdo z komory dal tu práci a zjistil, kteří lékaři nadále vykonávají svou lékařskou praxi a jsou tedy osobně konfrontováni s regulacemi, snad by alespoň jeden, třeba ten, co už dál nechce poslancovat, onu zásadní novelu zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění předložil. Ale to je o systematickém politickém lobbingu, který je ze strany ČLK spíše formální, než skutečný.

A jestli tomu tak není, a skutečně se nenajde ani jeden poslanec, který by předložil legislativní návrhy vypracovaný právníky ČLK, pak je to absolutní beznaděj. Pak jen Bůh s námi a zlý pryč. Amen.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…