Přeskočit na obsah

Hrozí sestrám nezaměstnanost?

Kvalifikace všeobecné sestry po léta znamenala jistotu zaměstnání, byť těžkého a podhodnoceného. Ještě před nedávnem nemocnice o sestry tvrdě bojovaly, investovaly do inzerátů, nabízely náborové příspěvky v řádu desetitisíců. Dnes už je vše jinak. Inzeráty zmizely, mnohde platí stop stav na přijímání nových zdravotníků. Přesycený pracovní trh nevysává sestry mimo zdravotnictví a ty si svého místa začínají vážit. V některých oblastech o místo nezavadí. Proto se tentokrát v diskusním fóru ptáme: Co tato nová situace pro ošetřovatelství znamená? Převažuje ve vaší nemocnici (respektive ve vašem regionu) potřeba nelékařských zdravotnických pracovníků nad zájmem uchazečů? Hrozí podle vás sestrám nezaměstnanost?

Mgr. Erna Mičudová,

náměstek pro NLZP, FN Brno

V rámci evidence uchazečů o zaměstnání evidujeme více zájemců o nelékařské profese, než je počet volných míst, což nám umožňuje vybrat si kvalitního zaměstnance a rozloučit se s těmi, kteří neodvádějí práci dle našich požadavků a představ. Příčin je několik. K profesi všeobecné sestry se díky situaci na trhu práce vracejí pracovníci i s několikaletou přestávkou. Naučili jsme se využívat v organizaci práce profesi zdravotnický asistent a v neposlední řadě i možnost pobírat starobní důchod bez nutnosti ukončení pracovního poměru motivuje některé pracovníky k setrvání v pracovním poměru. Všechny tyto faktory se projevují v naplnění požadovaného počtu nelékařských zdravotnických pracovníků na jednotlivých pracovištích. Současná situace v oblasti nelékařských zdravotnických pracovníků je tedy – s výjimkou profese radiologický asistent – ve FN Brno, ale i v rámci města Brna uspokojivá. Obecně si nemyslím, že by všeobecným sestrám, které nepožadují úpravy pracovní doby, umějí, a především chtějí tuto profesi vykonávat, hrozila nezaměstnanost. Přirozené odchody, například na mateřskou dovolenou, vytvoří dostatek volných míst, ale samozřejmě to nemusí být v blízkosti jejich bydliště a s takovou pracovní dobou, kterou by požadovaly. Pro ošetřovatelství tato situace znamená příležitost ke zvýšení kvality poskytované péče, protože když si můžete pracovníka vybrat, když pracovník ví, že je nahraditelný, tak se požadavky na kvalitu lépe prosazují. Obávám se však, že současná situace je přechodná a odpovídá demografické situaci. Za dva tři roky se opět můžeme potýkat s nedostatkem kvalitního personálu.

Mgr. Václav Kočovský,

ředitel SZŠ a VOŠZ Příbram

Položené otázky by si zasloužily důkladnou analýzu společenského vývoje, který svými proměnami zasáhl také do nelékařských profesí našeho zdravotnictví. Splním však zadání a budu stručný. Ekonomické otřesy vrátily do zdravotnictví velkou část ošetřovatelského personálu – sester, jež pracovaly mimo svůj obor; navíc střední zdravotnické školy až po školy vysoké, které se zabývají vzděláváním oboru ošetřovatelství, připravují dostatek absolventů pro zdravotnická zařízení. Tyto dva fenomény, kdy primární je nesporně prvně jmenovaný, způsobily, že nemocnice i ostatní zdravotnická zařízení v našem (příbramském) regionu mají ošetřovatelského personálu dostatek, uchazečů o zaměstnání začíná být více než systemizovaných míst. Lze tedy uvažovat o tom, že v dohledné době může sestrám nezaměstnanost reálně hrozit. Tato z hlediska nedávné doby překvapivá situace přináší jisté pozitivum v tom, že výběr ošetřovatelského personálu umožní zdravotnickým zařízením zvýšit kvalitu ošetřovatelství jako takového, znovu alespoň zčásti pozvednout prestiž této velice potřebné profese. Avšak vyslovuji svá slova velice obezřetně, protože prestiž se v naší společnosti často odvíjí od ekonomického ohodnocení. A zdravotní sestry nepatří k doceněným profesím.

Mgr. Lenka Nováková,

ředitelka Střední zdravotnické školy Turnov

V Libereckém kraji v současné době potřeba nelékařských zdravotnických pracovníků nepřevažuje nad zájmem uchazečů, alespoň takový pocit mám já. V kraji jsou dvě střední zdravotnické školy (z nichž jedna je navíc VOŠZ) a Ústav zdravotnických studií na Technické univerzitě v Liberci. Možnosti vzdělávání sester jsou v Libereckém kraji dobře pokryty. Je však známou skutečností, že v některých krajích republiky je počet škol příliš vysoký, což je příčinou toho, že sestry nenacházejí pracovní uplatnění (pokud nejsou navíc ochotny dojíždět nebo se přestěhovat). Systém vzdělávání sester je třeba optimalizovat a stabilizovat. Rychlé změny ve vzdělávání neprospívají totiž nejen žákům, studentům a pedagogům, ale hlavně nemocným!

Mgr. Dana Vaňková,

náměstkyně pro ošetřovatelskou péči FN Hradec Králové

Skutečnost, že si sestry začínají vážit svého pracovního místa, vychází z ekonomického vývoje v ČR. Práce ve zdravotnictví pro ně stále znamená do určité míry sociální jistotu. Mimoto platy zdravotnických pracovníků (sestry nevyjímaje) měly v posledních letech rostoucí tendenci. Pro ošetřovatelství se mi jeví tento trend jako pozitivní. Stabilita ošetřovatelského týmu s sebou přináší lepší kvalitu poskytované péče pacientům. V současné době v naší nemocnici nepřevažuje potřeba sester nad zájmem uchazečů. Je to dáno do jisté míry obdobím, ve kterém se nacházíme. V průběhu měsíců června až září se objevují na trhu práce absolventi vysokých a vyšších odborných škol, kteří se ucházejí o zaměstnání. Kromě toho se začínají vracet do zdravotnictví sestry, které léta v tomto resortu nepracovaly. Na druhé straně nemalá část sester odchází na dlouhodobou pracovní neschopnost z důvodu rizikových těhotenství a následně na mateřskou dovolenou nebo se stěhují za svými partnery do jiných měst či jdou pracovat do zahraničí atd. Vrcholný management FN HK se snaží velmi pečlivě, dlouhodobě a systematicky plánovat své kroky ve všech strategických oblastech a lidské zdroje patří nejen mezi ty nejdůležitější, ale také nejdražší. Počty a kvalifikace zdravotnických pracovníků jsou dány personálními požadavky zdravotních pojišťoven, jsou uvedeny ve smlouvách se zdravotnickým zařízením a jsou na ně navázány platby za poskytnutou péči pacientům a nelze je jen tak měnit. Do budoucna nás čekají reformní kroky a z toho vyplývající možná následná restrukturalizace lůžkového fondu, která může přinést určité změny ve stavu ošetřovatelského personálu. Nemyslím si, že následným krokem by měla hrozit nezaměstnanost kvalitním a kvalifikovaným sestrám.

Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA,

prezidentka České asociace sester

Kvalifikace všeobecné sestry byla, je a bude pilířem českého zdravotnictví. Česká asociace sester v tuto chvíli nemá žádné informace o tom, že by tyto sestry byly evidovány např. na úřadu práce. Situace se v čase změnila proto, že se podařilo díky České asociaci sester navýšit jejich plat takřka o 15 % a sestry se začaly do své profese vracet i z jiných resortů. To také bylo cílem snažení ČAS o stabilizaci této profese. Zásadní změna v jednotlivých zdravotnických zařízeních je však v tom, že zaměstnavatel je již nyní v pozici, že může svůj tým nelékařů sestavit z pracovníků, kteří plně odpovídají jeho požadavkům. Nicméně je zcela nutné myslet na to, že stárne nejen populace pacientů, ale i těch, kdo péči poskytují. Již nyní nenastupuje do praxe dostatek mladých sester a stávající budou postupně odcházet do důchodu. Tím se v blízkých letech můžeme dočkat situace, kdy opět nebudeme mít dostatek sester. Přechodná forma nezaměstnanosti může vzniknout v některých regionech v důsledku regulace akutních lůžek. Tato situace bude vznikat pod tlakem potřeb regionu vlivem stárnutí populace. Je v zájmu všech, aby systém lůžek byl urychleně přetransformován v lůžka následné péče. Tím automaticky vznikne opět zvýšená poptávka po sestrách.

Lenka Šnajdrová,

admininistrátorka osetrovatelstvi.info.cz

Skutečně je sester dostatek? Eva pracuje jako sestra už skoro 20 let a momentálně není v práci příliš spokojená. Velmi časté změny služeb, vypomáhání na jiném oddělení, rušení směn na poslední chvíli, fiktivní plán služeb, přesčasy na denním pořádku, věčný boj o požadavky, péče o větší skupinu pacientů, neskutečné množství dokumentace… Eva je unavená, i manžel má občas řeči, jak to, že už zase musí do práce. Evu dobře znám, téměř každý den ji potkávám v diskusích na Ošetřovatelství. info a na Medical Tribune. A tatáž Eva si pak tady v Medical Tribune přečte, že sester je dostatek a možná jim hrozí nezaměstnanost. Eva žasne! Je to vůbec možné? V naší zemi evidentně ano. Tak proč tedy Eva nechodí do práce s radostí a z práce v klidu a v pohodě? Že by proto, že:

\\ sester je „umělý“ dostatek kvůli poddimenzovaným personálním požadavkům, takže oficiálně je všechno v pořádku a netřeba to řešit;

\\ sester je dostatek, protože se zavírají oddělení – méně pacientů, menší potřeba personálu;

\\ sester je dostatek, ale vzhledem k tomu, že suplují práci nižšího personálu, tak prostě nestíhají;

\\ sester je dostatek, ale vázne organizace práce;

\\ sester je dostatek, ale jsou pomalé a líné, proto jsou neustále s prací pozadu.

Milé Evy, který či které z bodů platí u vás? A také i v současnosti slýcháte okřídlenou větu: „Můžete jít, za branami čeká zástup dalších“?

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené