Přeskočit na obsah

Jsem už magistra, kde si ale dodělám specializaci?

Dotaz: Naprosto mě zaskočilo, když jsem zjistila, že to, že jsem úspěšně ukončila magisterské studium v oboru Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví, není dle zákona dostatečná známka toho, že jsem schopná samostatně pracovat a musím si dodělat specializaci. Přitom sehnat takovou organizaci, která toto umožňuje v rámci mého oboru je téměř nemožné. Našla jsem pouze institut v Brně, který ale toto vzdělávání otevřel v loňském roce a letos pouze pokračují v započatém díle. Podle množství hodin mi stejně ale přišlo, že místo práce se budu věnovat dojíždění do Brna a studiu. Je k dispozici nějaký seznam institucí poskytujících specializaci hygienikům nelékařům nebo ještě lépe - neexistuje nějaký e-learningový modul? 

 

Odpovídá PhDr. Michaela Hofštetrová Knotková, náměstek úseku regulace nelékařských povolání NCO NZO.

Vážená kolegyně,

odbornou způsobilost k výkonu povolání odborného pracovníka v ochraně veřejného zdraví jste získala absolvováním akreditovaného zdravotnického magisterského studijního oboru pro přípravu odborného pracovníka v ochraně veřejného zdraví, jak uvádíte.

Dle § 28 odst. 2 zákona č.96/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, musíte do doby získání specializované způsobilosti pracovat u poskytovatele zdravotních služeb pod odborným dohledem.

Takže své povolání můžete vykonávat.

Co se týče seznamu akreditovaných zařízení pro specializační obor hygiena a epidemiologie, odkazuji vás na http://www.mzcr.cz/Odbornik/obsah/akreditace_3091_3.html, kde jsou uvedeny aktuální informace.

Nicméně doporučuji vám podat žádost o zařazení do specializačního studia. Žádost naleznete na https://ezp.mzcr.cz/. Specializační vzdělávání se realizuje v případě dostačeného počtu zájemců.

 

 

 

 

Zdroj: ČTK

Doporučené

Jen když se nás bojí

3. 3. 2023

Uvedu jen část slov vyjadřujících ohrožení, která se v současnosti objevují ve všech sdělovacích prostředcích:

Fanatici

17. 2. 2023

Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidí je závislých na…