Přeskočit na obsah

Kde nová nemocnice Agelu najde lékaře a sestry?

V Praze má vyrůst nová nemocnice. Není to zase tak špatný nápad. Praha je gerontologické město a má velkou spádovou oblast. Populace stárne a je čím dál tím více nemocná. Pokud vznikne nová nemocnice, určitě se nestane, že by nebyl o její služby zájem. Za normálních podmínek by se nová nemocnice úplně v pohodě uživila. Ale máme normální podmínky ve zdravotnictví? Jak všichni dobře víme, už mnoho let nemáme. 

Finanční skupina Agel má jistě tolik financí, že s betonem nebude problém. Možná ani s vybavením. Takže kdyby měl Agel v úmyslu vybudovat takovou tu spící nemocnici, která by se aktivovala jen v případě ohrožení státu, jako tomu bylo za bývalého režimu, tak by to asi krásně vyšlo. Jenže takové nemocnice se už zrušily a Agel chce jistě vybudovat normální, funkční nemocnici. A tak si říkám: „Ti manažeři z Agelu musí mít v hlavě nějaký geniální plán, nebo jdou do neskutečně obrovského rizika.“

Ještě nejsme s vývojem elektroniky a robotizace tak daleko, aby nemocnice fungovaly bez lidí. Bez lékařů, sester, laborantek, sanitářů, opravářů, techniků, administrativy, řidičů atd. atd. Ale dnes, kam se podívám, nejsou lidi. Firmy zoufale shání už i pomocné dělníky. Ve zdravotnictví je personální situace katastrofická a podle statistických předpovědí to bude v nejbližších letech jen horší a horší. Kdo bude v té nové Agelovské nemocnici pracovat?

Přivezou do Prahy pracovní síly z Ostravy a Karviné? To asi ne. Seženou tolik odborně vzdělaného ruského a ukrajinského, či polského personálu? Tomu moc nevěřím. Takže jediná reálná možnost, která mě napadá, je přetahování zdravotnického personálu z pražských špitálů lepšími pracovními podmínkami a lepšími platy.

Výjimečně by v našem zdravotnictví zafungoval trh a to pozitivně. Takže pokud nová nemocnice může zlepšit sociální podmínky práce lékařů, všeobecných sester a ostatních zdravotnických pracovníků, tak držím palce. Pokud by nová nemocnice nabízela stejné pracovní podmínky jako stávající nemocnice, tak, podle mého skromného názoru, bude prázdná.

A možná to je taky takový záměr. Občas se dostanu do velkých nákupních center a chodím kolem luxusních obchodů s oblečením, kosmetikou a drogerií. Pět prodavaček, dvě zákaznice. Nakupuje jen jedna, druhá se jen přišla podívat. Podle mě se takové obchody nemohou uživit prodejem zboží. Důvod jejich existence je nějaký jiný a já na něj nemohu přijít. Možná nějaké daňové úlevy či něco podobného. Nevím. Tak uvidíme, co bude s novou Agelovskou nemocnicí.

Zkouším hádat, který známý redaktor z novin se stane tiskovým mluvčím nové nemocnice. Máte tip?

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Jen když se nás bojí

3. 3. 2023

Uvedu jen část slov vyjadřujících ohrožení, která se v současnosti objevují ve všech sdělovacích prostředcích:

Fanatici

17. 2. 2023

Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidí je závislých na…