Přeskočit na obsah

Kde nová nemocnice Agelu najde lékaře a sestry?

V Praze má vyrůst nová nemocnice. Není to zase tak špatný nápad. Praha je gerontologické město a má velkou spádovou oblast. Populace stárne a je čím dál tím více nemocná. Pokud vznikne nová nemocnice, určitě se nestane, že by nebyl o její služby zájem. Za normálních podmínek by se nová nemocnice úplně v pohodě uživila. Ale máme normální podmínky ve zdravotnictví? Jak všichni dobře víme, už mnoho let nemáme. 

Finanční skupina Agel má jistě tolik financí, že s betonem nebude problém. Možná ani s vybavením. Takže kdyby měl Agel v úmyslu vybudovat takovou tu spící nemocnici, která by se aktivovala jen v případě ohrožení státu, jako tomu bylo za bývalého režimu, tak by to asi krásně vyšlo. Jenže takové nemocnice se už zrušily a Agel chce jistě vybudovat normální, funkční nemocnici. A tak si říkám: „Ti manažeři z Agelu musí mít v hlavě nějaký geniální plán, nebo jdou do neskutečně obrovského rizika.“

Ještě nejsme s vývojem elektroniky a robotizace tak daleko, aby nemocnice fungovaly bez lidí. Bez lékařů, sester, laborantek, sanitářů, opravářů, techniků, administrativy, řidičů atd. atd. Ale dnes, kam se podívám, nejsou lidi. Firmy zoufale shání už i pomocné dělníky. Ve zdravotnictví je personální situace katastrofická a podle statistických předpovědí to bude v nejbližších letech jen horší a horší. Kdo bude v té nové Agelovské nemocnici pracovat?

Přivezou do Prahy pracovní síly z Ostravy a Karviné? To asi ne. Seženou tolik odborně vzdělaného ruského a ukrajinského, či polského personálu? Tomu moc nevěřím. Takže jediná reálná možnost, která mě napadá, je přetahování zdravotnického personálu z pražských špitálů lepšími pracovními podmínkami a lepšími platy.

Výjimečně by v našem zdravotnictví zafungoval trh a to pozitivně. Takže pokud nová nemocnice může zlepšit sociální podmínky práce lékařů, všeobecných sester a ostatních zdravotnických pracovníků, tak držím palce. Pokud by nová nemocnice nabízela stejné pracovní podmínky jako stávající nemocnice, tak, podle mého skromného názoru, bude prázdná.

A možná to je taky takový záměr. Občas se dostanu do velkých nákupních center a chodím kolem luxusních obchodů s oblečením, kosmetikou a drogerií. Pět prodavaček, dvě zákaznice. Nakupuje jen jedna, druhá se jen přišla podívat. Podle mě se takové obchody nemohou uživit prodejem zboží. Důvod jejich existence je nějaký jiný a já na něj nemohu přijít. Možná nějaké daňové úlevy či něco podobného. Nevím. Tak uvidíme, co bude s novou Agelovskou nemocnicí.

Zkouším hádat, který známý redaktor z novin se stane tiskovým mluvčím nové nemocnice. Máte tip?

Zdroj: www.tribune.cz

Doporučené

Stačí se podívat

21. 6. 2024

Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…