Kubek: Násilím nikdo lékaře v Česku neudrží
Zeptali jsme lékařů: Co soudíte o plánu ministra zdravotnictví zavázat lékaře k práci v českém zdravotnictví po složení atestace několik let za vyšší dotaci na rezidenční místo? Řeší to odchody lékařů, nebo jaké řešení vidíte vy?
Přesné parametry ministerského plánu neznáme. Na zasedání vzdělávací rady dne 23. ledna pan ředitel Podrázký představil pouze jeho hrubé obrysy. V přítomnosti pana náměstka Prymuly jsme vyjádřili jménem lékařské komory nesouhlas a požádali jsme o podrobnější informace, které jsme nedostali.
Pro komoru jsou přijatelné pouze pozitivní motivace, tedy regionální stipendia pro studenty nebo finanční podpora pro lékaře v méně atraktivních lokalitách. Je třeba si uvědomit, že lékaři musejí absolvovat nejdelší studium a na rozdíl od většiny vysokoškoláků je poté čeká několik (nejčastěji pět) dalších let domácího studia a velmi tvrdé práce za mizernou mzdu. Už to je znevýhodňuje oproti ostatním vysokoškolákům, o středoškolácích či řemeslnících ani nemluvě. Je naprosto nemorální prosazovat, aby po složení atestace měl lékař, v současnosti ve dvou třetinách případů lékařka, na bedrech statisícové či milionové dluhy.
Komora nesouhlasí s tím, aby se vzdělávání pro mladé lékaře prodražovalo, a tím se uměle zvyšovala jejich závislost na zaměstnavatelích. Lékař v předatestační přípravě normálně pracuje a svojí prací vydělává zaměstnavateli na svoji mzdu. Ze strany nemocnic, které mladé lékaře zaměstnávají, nejde o žádnou charitu. Stejně tak nemocnice vyššího typu, kde musí podle vzdělávacího programu takový lékař část své přípravy absolvovat, také dokáží mladé kolegy a kolegyně pořádně využívat až zneužívat.
Lékaři jsou občané jako všichni ostatní a mají svá práva. Násilím je v České republice nikdo neudrží. Čím více povinností bude stát na bedra mladých lékařů nakládat a čím více klacků pod nohy jim na cestě k atestaci ministerstvo nahází, tím více absolventů lékařských fakult odejde do ciziny hned po promoci, aniž by vůbec začali pracovat v našich nemocnicích. Nevolnictví zrušil císař Josef II. již v roce 1781 a komunistický režim se svými umístěnkami, po kterých se stále části spoluobčanů a politiků stýská, ten také zmizel v propadlišti dějin. Jako občané EU máme právo svobodně se rozhodnout, kde budeme žít a pracovat. Pan ministr i jeho úředníci by na to neměli zapomínat.
Bůh žehnej Evropské unii!
Čtěte celé Fórum MT.
Zdroj: MT