Kubek o akci Děkujeme, Odcházíme! i o korupci
Moderátor (Luboš Xaver Veselý):
Na Frekvenci 1 právě začíná Pressklub a naším hostem je prezident ČLK doktor Milan Kubek, dobrý den. Také máte napsáno, že jste šéfredaktorem v časopisu ČLK, to platí pořád?
Ano, to vyplývá z té funkce prezidenta ČLK, ale stále se také - to chci zdůraznit - živím poctivou prací jako lékař internista angiolog.
Máte svojí, na Praze 9 pokud vím, praxi...
Ano, nechci si dělat reklamu, ale máte pravdu.
Jak často jste v ordinaci?
Já se tam snažím být třikrát týdně, ale musím férově přiznat, že ne vždy se to podaří. Já si vždycky na pacienty beru telefon tzn., když nemůžu volám, přeobjednávám, tak někdy je to komplikovanější, ale těžiště té práce je jako lékař.
Uvažoval jste o tom, že byste se na nás české pacienty jako lékař vykašlal, odešel byste do Německa nebo do Anglie třeba?
Já jsem z té nemocnice odešel před 6 lety, protože už ta situace byla neúnosná, já jsem skutečně nebyl schopen uživit rodinu. Buď bych jí neuživil nebo bych jí neviděl, protože těch služeb je obrovské množství. My jsme sloužili takový "trojboj" tzn., že jdete v pátek ráno do práce, jste tam v kuse 4 dny, 3 noci a odcházíte v pondělí odpoledne po své řádné denní směně a už ani nevíte, jak se jmenujete a k tomuto jsem musel mít další 4 služby všední a to také není tak, že to je nějaká jenom noční, to jdete do práce ráno, jste normálně jako lékař na své řádné směně, pak pokračujete 15,5 hodiny noční směnou a poté nastupujete zase normálně na směnu řádnou. Takže množství hodin bylo obrovské.
Říkáte to tak dramaticky, ale než se dostaneme k tomu, že tedy lékaři chtějí houfně odejít z ČR, v čem je prapůvod toho problému v českém zdravotnictví? To přece není problém posledních 2, 3 let? Kde udělali soudruzi v NDR chybu?
Soudruzi udělali chybu v tom, že 20 let si všechny politické reprezentace zvykly zajišťovat pro občany dostupnou a kvalitní a velmi lacinou zdravotní péči na náš úkor. Všichni politici zajišťují péči pro své voliče a velice nízká cena práce zdravotníků je takovou tou zdánlivou komparativní výhodou našeho zdravotnictví, pro kterou to zdravotnictví z vnějšku vypadá jako zázrak efektivity, protože za 7,5 % českého HDP mají občané k dispozici péči, která je srovnatelná jako v Rakousku nebo Německu, používáme stejné léky, stejné přístroje, co je nesouměřitelného je cena té práce a těch 20 let je skutečně poměrně dlouhá doba a lékaři už toho prostě mají dost. Třeba problém pana ministra Hegera ani není v dané chvíli v tom, co říká, ale hlavní problém je v tom, že on je za posledních 20 let asi 15. ministr od kterého to my lékaři slyšíme a prostě trpělivost jednou musela dojít.
Znamená to, že tedy lékaři, jako parta lékařská, že má nějakého špatného manažera ve svém středu, kdo je vede nebo jak se mohlo stát, že to došlo takhle daleko? Jak je možné, že už se na poplach netroubilo před 10 - říkáte 20 let - 15, 5 lety?
Tak prapůvod je v určitém altruismu lékařů, kteří v klíčové době po listopadu 89 se soustředili na to, abychom hlavně zajistili pacientům moderní léky, moderní přístroje, které u nás za komunistů nebyly a sami na sebe tak trošku zapomněli a uvěřili tomu, že dříve nebo později ta situace u nás bude tak jako v ostatních civilizovaných státech okolo nás. Já kdyby mi někdo před 20 lety řekl, že za 20 let naše republika bude vypadat jak bude vypadat, tak bych nevěřil. Kdyby mi někdo řekl, že lékaři na tom budou tak, jak jsou, nevěřil bych také. A to je možná odpověď na otázku, co bych dělal - kterou jsem dostal - kdybych byl mladý lékař po škole? Já když jsem byl mladý lékař po škole, tak ty možnosti byly mnohem omezenější, sice už to bylo po listopadu 89, ale lékař mohl odejít do zahraničí s komplikacemi, neuznávala se dosažená kvalifikace apod. a pochopitelně zde byla velká víra v to, že se to dříve či později změní. Dnes je situace jiná, jsme součástí EU, lékaři mohou volně odcházet a odchází vč. své kvalifikace tzn., pokud je někdo kvalifikovaný chirurg, odejde do Německa a tam sežene zaměstnání zase jako rekvalifikovaný chirurg. Hlavně tady zmizela ta naděje, poslední naděje je teď ta akce Děkujeme, odcházíme!, kdy řada kolegů, kteří již mají našlápnuto, že odejdou do zahraničí čeká, jak to dopadne a pokud by to dopadlo špatně, pokud by se panu ministrovi podařilo zadupat tu akci do země, pak by ten exodus lékařů byl dosud nevídaný.
V kterém okamžiku jste to vy, lékaři, prokoučovali? Ten okamžik zlomu, kdy jste věřili, že bude třeba za 15, 20 let lépe a ono pořád není, kde je problém? V kterém tom období, kdybyste to uměl časově, třeba řekněte 2002 až 2005...
Ten chleba se lámal a nastavovaly se znova ty hodnoty začátkem 90. let. Tehdy je prapůvodní chyba a ostatně není žádné tajemství, že jsem byl určitý čas předsedou LOK a já si dobře vzpomínám, když vznikal LOK, já jsem měl čest i po atestaci, přidali mi na platu 300 Kč, já jsem z toho byl velmi frustrovaný a slyšel jsem v rozhlase tedy mladého doktora Ratha, a ten přesně tu frustraci, kterou já jsem cítil, nádherně popsal. Já někdy ze srandy říkám, že LOK má 3 otce, jeden z nich je doktor Rath, který si to vymyslel, druhý je tehdejší předseda vlády, současný prezident pan Václav Klaus, který arogantně poslal lékaře dělat taxikáře, a třetí otec je tehdejší prezident ČLK Bohuslav Svoboda, dnešní pan primátor, který se tehdy za své kolegy, mladší lékaře, nepostavil.
Takže kdo to prokoučoval?
Já si myslím, že ta stěžejní chyba byla skutečně začátkem 90. let, kdy se nastavovaly parametry toho, jak budou které profese oceněny, kam budou směřovat peníze. Tehdy se dalo nejsnáze udělat nějaká smysluplná reforma. Podívejte, jak postupovali soudci. Soudci v první fázi řekli: my potřebujeme peníze, abychom byli nezávislí, abychom kvalitně soudili, abychom se mohli vzdělávat a vůbec se nestarali o to, jak vypadají soudy, že nemají počítače, ale datlují na psacích strojích apod., to přišlo až ex po. Lékaři se chovali obráceně, byli jsme altruističtí, chtěli jsme nejdřív všechno pro pacienty a věřili jsme, že ta slušnost se nám vrátí a dříve nebo později se i ty naše pracovní a platové podmínky zlepší.
Vrátila se vám ta slušnost?
Bohužel právě nevrátila.
Já jsem včera seděl večer v restaurantu se 6 spoluobčany a všichni měli různý názor na to, jak to je s těmi lékaři a jak ta akce vaše Děkujeme, odejděte! vlastně vyznívá a někdo se za to staví a říká, že to dělají lékaři správně, někdo, že ne, ale všech 7 co nás tam bylo, tak jsme se shodli na tom, že nám je to velmi nesympatické na lékařích a že tím vy lékaři u nás pacientů, byť víme, že vás potřebujeme a jsme ve vašich rukou, ztrácíte kredit. Myslíte i vy lékaři na tento okamžik, že my jsme vašimi klienty?
Samozřejmě. Cílem té akce není vyhnat lékaře do emigrace, cílem té akce je naopak zlepšit jejich pracovní podmínky v nemocnicích tak, aby nikam odcházet nemuseli. My jako komora nemůžeme mlčky přihlížet tomu, že nám lékaři odchází po stovkách, jak personálně jsou zdevastovány nemocnice. Ta akce je v zájmu pacientů, protože je přeci v zájmu pacientů, aby je ošetřovali kvalifikovaní lékaři, aby ti lékaři nebyli tak přepracovaní jak jsou. Já si myslím, že v tomhle jsme na jedné lodi a že se to tak uměle vyvolává ta nevraživost, protože některé sdělovací prostředky se skutečně snaží lékaře léčit jako krvelačné bestie.
Připusťte, že my pacienti jsme také v mnoha případech lidé, kteří máme svůj názor a média nám nic vnucovat nemohou. To tak určitě je. Ale řekněte, byl to jediný způsob donutit vládu k jednání? Bylo tím jediným způsobem vzít nás pacienty pod krk?
Myslím, že jak vás pacienty, tak nás lékaře drží pod krkem politické reprezentace této země již 20 let. Ale máte pravdu, proběhla řada nejrůznějších symbolických protestů, byly to stávky, které jsme vždy zorganizovali tak, aby nikdo nebyl poškozen. Byla to řada skutečně symbolických protestů, demonstrace apod. Všichni se nám vysmáli.
Myslím, že to byl zrovna doktor Rath, který kdysi říkal, že stávka musí pacienta bolet. To si nepochybně vzpomeneme. Ale není chyba v tom, že jste třeba jednali s vládou měkce? Vy třeba, řekněme, ČLK?
Jak chcete jednat tvrdě?
Tak jako ostatní manažeři.
My můžeme snášet argumenty, můžeme upozorňovat na to, že skutečně se v nemocnicích plýtvá, že se používají zbytečně drahé léky, že je chaotická investiční politika atd., ale to je tak všechno, co můžete dělat, protože proti nám stojí obrovsky silné lobby, kterým je jasné, že čím více se zaplatí na platech lékařů, tím méně zbyde na nejrůznější kšefty různých korupčníků, mafiánů, zlodějů, kteří jsou jako pijavice přisáti na českém zdravotnictví 20 let. To jsou strašně silní soupeři a my potřebujeme...
Kdo to je, ti soupeři? Pojďme je pojmenovat...
Máme rozpadlou lékovou politiku, ze zákona má Státní ústav pro kontrolu léčiv provádět revize cen a úhrad léků každým rokem. Měl tak poprvé učinit do konce roku 2008. Do dnešního dne to není hotovo. Dnes v senátu pan ředitel Beneš přiznal, že 4500 léků dosud nemělo přehodnocenou tu úhradu a poslední stanovení úhrady bylo, když kurz eura ke koruně byl 28,30 tzn., tady se několik let kupují léky, pojišťovny platí zbytečně vysoké částky. A střízlivý odhad říká, že to je 10 mld. Kč za poslední 3 roky?
A kdo je tedy ten třídní nepřítel v tomto případě?
Já si nemyslím, že to je třídní nepřítel, ale zdravotnictví se stalo houbou, z které saje spousta dodavatelů všeho možného. V daném případě jsou to farmaceutické firmy, které prodávají předražené léky a hloupý stát jim to umožňuje.
A není právě jedna z těch hloupostí státu to, že se mnozí lékaři - a neříkejte, že to tak není - nechají korumpovat těmi farmaceutickými firmami? Vždyť to máme v tolika případech černé na bílém, i vy lékaři máte mezi sebou kolegy, kteří jsou za dobře s farmaceutickými firmami, to vy asi víte lépe ještě než kdokoli jiný. Není to právě v tom, že by lékaři mezi sebou měli spustit prvně nějaký samočistící nebo očisťovací proces, a teprve potom brát do rukou nás pacienty?
Je jasné, že nemohu za všech 40 tisíc lékařů dávat ruku do ohně, ostatně ČLK má závazné stanovisko, jaká pravidla jsou možná ve spolupráci mezi lékaři a farmaceutickými firmami. Ta skutečně závažná korupce - tahle forma v ordinacích, stejně jako můžeme hovořit o obálkách nebo o flaškách - je úplně jinde než v ordinacích.
Sem s tím, kde to je?
Jsou to třeba právní normy, které jsou nastaveny tak, že jsou pro veřejný zájem, veřejný systém zdravotnictví nevýhodné např. právě ta změna stanovování cen a úhrad léků, která se ocitla v zákoně tak, že tam byla přinesena jako součást tzv. Topolánkova stabilizačního batohu, což byl zákon, s kterým vláda v roce 2007 spojila hlasování o své důvěře a to znemožnilo jakoukoli odbornou diskusi o návrzích. Tento zákon vytvářel bývalý náměstek ministra zdravotnictví pan Šnajdr, ale předložil ho formálně do poslanecké sněmovny pan premiér Topolánek tehdejší. Ale ten zákon stvořil systém stanovování cen a úhrad léků, který je neskutečně nepružný, který nahrává těm farmaceutickým firmám a systém, který umožňuje takové věci, jako že my u nás platíme léky, u kterých ta firma není schopna doložit, že jsou účinější než dosavadní dosud používané levnější léky.
Možná by naše posluchače zajímalo, pakliže je ta korupce takto prokazatelná, a myslím korupci to, že jsou tedy vytvořeny takové zákony, které nahrávají farmaceutickým firmám, učinila vaše ČLK trestní oznámení na někoho, kdo ty zákony uvedl v život anebo šli jste k nějakému třeba mezinárodnímu tribunálu anebo co jste udělali za ty kroky podle práva tak, abyste nemuseli nikde organizovat akce, které ergo kladívko potom jdou proti nám pacientům?
Já si nedovedu představit, že je možné trestně stíhat zákonodárce, který má imunitu za to, že schválí hloupý zákon, to si myslím, že možné není. Ale každopádně na případy korupčního jednání pochopitelně upozorňujeme...
Počkejte, na základě čeho teď ministr Kalousek podává trestní oznámení na některé členy vlády Miloše Zemana?
To já si také myslím, že to je trošku plácnutí do vody a kalení vody, ale to je terén, do kterého se já nechci pouštět. Já prostě vůbec nevím nic o způsobu privatizace IPB.
Takže my nemůžeme dělat nic, jenom protestovat?
Myslíte pacienti?
Já být prezidentem ČLK, tak bych pravděpodobně šel za tím nejlepším právníkem a řekl: Na koho my se můžeme obrátit, koho můžeme žalovat za ten a ten zákon? Je to nějaký mezinárodní tribunál někde, který tady podporuje korupci farmaceutických firem? Udělali jste to?
Já si myslím, že nic takového neexistuje a není možné podávat trestní oznámení na zákonodárce na to, jaké přijímají zákony. Nota bene ti lidé mají stejně imunitu.
Tak potom musíme držet hubu a krok, my občané, je to tak?
Ne, ne, nemusíme držet hubu a krok, záleží na tom, koho si zvolíme přeci.
A teď jsme si zvolili dobře, když už jsme u toho?
To se ukáže na tom, jak vláda bude přistupovat k té akci Děkujeme, odcházíme!, protože to je nejsilnější proreformní hnutí ve zdravotnictví a ti lékaři volí popořadě a pokud vláda premiéra Nečase myslí ta hesla o boji proti korupci vážně, tak potom nebude se snažit tu akci zadupávat do země, ale bude se snažit s lékaři domluvit a udělá pořádek třeba právě v těch investicích a to nejsou jenom léky, my jsme se zaměřili na léky, ale vezměte si, že řada přístrojů se musí nakupovat přes nejrůznější kompletátorské firmy, které to prodražují.
Musí?
Musí, protože jsou zase tak nešťastně nastavená pravidla. Dnes o tom hovořila v senátu kolegyně Dernerová, která je členkou představenstva komory a je velmi známá svým bojem proti korupci v severních Čechách.
Já bych si zrovna na vás vsadil, že vy jste ten chlap, který by s tímto uměl něco udělat.
Já si myslím, že pozice prezidenta ČLK nepřeceňujte. Těch nástrojů skutečně není mnoho. V dané chvíli děláme to, že o tom mluvíme, že na to upozorňujeme a celá akce Děkujeme, odcházíme! problémy zdravotnictví zviditelnila. Dokud zde nebyla taková reálná hrozba, tak si politici z toho nic nedělali.
Pojďme pojmenovat tu záležitost tak, aby to, co jsme teď řekli, bylo pro každého srozumitelné. Znamená to tedy, a opravujte mě když tak, že lékaři teď vlastně bojují proti korupci skrze pacienty, je to tak? My, pacienti, jsme takový nástroj vás lékařů pro to, abyste odstranili korupci neboli bojujete i za nás svým způsobem?
Asi by to bylo velké zjednodušení. Těch požadavků nemocničních lékařů je víc. Je to podfinancování zdravotnictví, je to nespravedlnost v platbách zdravotního pojištění, rozpadlý systém specializačního vzdělávání, ale je to opravdu skutečně chaotická investiční politika, zbytečně vysoké náklady za předražené léky, ale je to také nedodržování zákoníku práce, protože dnes lékaři jsou z existenčních důvodů nuceni k obrovskému množství přesčasových hodin. U nás ve zdravotnictví se falšují veškeré statistiky o pracovní době. Na konferenci, co byla v senátu jeden kolega ukazoval, jak v jedné FN fungují 3 lékaři formálně na nejrůznější zkrácené úvazky a přitom on je to pořád stejný lékař a díky falšování statistiky my v podstatě ani nevíme, kolik reálně lékařů v nemocnicích pracuje. Podle těch zfalšovaných statistik vychází MZ 18 tisíc, ale reálně u těch lůžek se pohybuje asi 12 tisíc lékařů.
Takové turecké hospodaření.
Já se nechci Turků dotknout.
Jak vám je osobně jako člověku, jako lékaři, tátovi od rodiny sympatické nebo nesympatické, že někteří lidé v jakémkoli oboru u nás zadarmo vystudují prestižní vysokou školu, třeba Karlovu univerzitu mnohý lékař, a potom ty vědomosti, které mu ta univerzita dala, jede prodávat někam do světa. Měl by na to existovat nějaký zákon nebo něco, když u nás vystuduješ, tak si jeď pracovat, anesteziologu nebo já nevím, co všechno, do Německa, do Anglie, kamkoli, ale zaplať ČR to vzdělání? Zabývá se tímto někdo u vás u lékařů?
Pro mě je to naprosto nepřijatelná představa, protože jednou jsme občané EU a jednou ze základních výhod, pro kterou jsem třeba já strašně podporoval členství v EU je to, že je svobodný pohyb, že si můžete rozhodnout, kde budete žít, pracovat a o tom vzdělání zadarmo... Já jsem to slýchával, když jsem studoval na vysoké škole: buď rád, dělnická třída ti tady platí vzdělání na lékařské fakultě... Nemůžeme kolem naší země stavět dráty...
Buďte korektní, nechte dělnickou třídu dělnickou třídou.
Ale to byly stejné argumenty...
Ne, ne, určitě ve světě a vy to dobře víte, když budete chtít vystudovat v Americe lékařskou prestižní vysokou školu, stojí to spousty peněz. Je pravda, že...
A vy si myslíte, že studium u nás na lékařské fakultě je zadarmo? Že tu rodinu nic nestojí. Já jsem nevystudoval za vaše peníze ani za peníze kohokoli jiného, já jsem když tak vystudoval za peníze svých rodičů, kteří mi umožnili to studium, protože mě celou dobu živili. A já jsem 6 let na té vysoké škole dřel, zatímco moji línější kamarádi už vesele vydělávali peníze a já si myslím, že ze svých daní to zase vesele stále platím.
Ne, teď prosím argumentujte korektně. Existuje něco jako bezplatné školství a tam beze sporu studium třeba na UK spadá. Něco jiného je, že toho dotyčného podporují rodiče, rodina, a že se nadře, to je jasné, to je pravda, ale vy říkáte, že vám to není sympatické nebo příjemné, nám zase není příjemné to, že z našich daní a teď mluvím třeba za naše posluchače, tady funguje nějaké bezplatné školství a fungovalo léta a ti lékaři teď ty informace nabyté zadarmo jdou prodávat do světa. Já vím, co říkáte o tom, že je otevřená EU, to my víme taky, ale proč tedy není nějaká dohoda o tom, že oni budou mít povinnost to té zemi nějak vrátit?
Kolem této země už doufám nikdo nebude dělat nějaké dráty a bránit lidem v pohybu. Vy to vztahujete na lékaře, ale proč?
Já nebráním nikomu v pohybu...
Ale proč stejně nepostupujete k jiným lidem, kteří z této země odcházejí?
Já jsem říkal, ať se to týká kohokoli, inženýrů...
Právě naopak tento stát se zde snaží držet lékaře násilím a je to prostřednictvím jejich vzdělávacího sytému, kdy mladí lékaři musí podepisovat kvalifikační dohody k zaměstnavateli, stabilizační dohodu ke státu, kde se zavazují, že u nás složí atestaci a pak 5 let po atestaci budou pracovat v ČR ve svém oboru. Nic takového v jiných povolání není. Takže k lékařům je společnost velmi nespravedlivá. Určitě se shodneme na tom, že je lepší, aby absolvent UK léčil pacienti v Kolíně nad Labem než v Kolíně nad Rýnem, ale nemůže to ta společnost přece takhle zneužívat. Žijeme v tržní ekonomice nebo ne? Pokud žijeme v tržní ekonomice, tak musí platit pro každého tzn., i pro ty lékaře, i oni mají právo se rozhodnout, kde budou tu svojí pracovní sílu prodávat. Když trh, tak se vším všudy anebo dobře, dostávejme poukázky, lékař speciální poukázka na slevy všeho, erární byty atd. Jestliže žijeme v tržním prostředí, tak musí platit se vším všudy. Lékaři, kteří teď odchází, dělají jenom to, co nás velký guru liberálního kapitalismu prezident Klaus učil, když se vám to nelíbí, jděte si kam chcete, když se vám to nelíbí, jděte dělat taxikáře. Tak proč najednou ten řev, když lékaři chtějí pouze využít toto své právo?
Tak řev! Abychom byli upřímní, tak řev především od vás, protože málokterý občan říká někde, že odchází lékaři a málokterý občan si najímá PR agenturu, aby to někde dávala najevo. Takže ten řev vychází zevnitř lékařů, ale my tomu rozumíme, ona to je jakási forma protestu. Jak to podle vás dopadne, jak odhadujete konec celé té epizody?
Vzhledem k tomu, že nám skutečně hrozí nejvážnější krize v českém zdravotnictví, tak já věřím ve vítězství zdravého rozumu, protože jsou potřeba 3 mld. Kč na uspokojení platových požadavků lékařů, o jejichž oprávněnosti nikdo nepochybuje. Ty 3 mld. - můžeme si říkat, že to jsou 3 nebo 4 km dálnice, ale každopádně a já jsem tedy řekl panu premiérovi, že my nechceme žádné dodatečné peníze do zdravotnictví, my umíme ty peníze rychle najít tzn., je nejlevnější lékařům vyhovět jak finančně tak i politicky, je to určitě nejbezpečnější pro občany. A musíme hledat cesty, jak zabránit odchodu lékařů a ne se snažit vymýšlet, jak po 1. březnu zajistit lékařskou péči bez lékařů. Pokud skutečně ti lékaři odejdou, tak je férové říci, že nebude zajištěna ani akutní péče.
My občané vám v tom držíme palce, aby to dobře dopadlo, byť nám to není moc sympatické, že nás berete pod krk, ale když už jsme u toho boje proti korupci, protože jsme vysvětlili, jak úzce to souvisí s korupcí, tehdejší případ lékařky v nemocnici v Brně u sv. Anny, kterou odhalila reportáž televizní, která se nechala korumpovat farmaceutickou firmou, tak abychom věděli, jestli jste začali vy lékaři u sebe nebo ne, je stále lékařkou ta dáma v Brně? Vyhodili jste ji z ČLK?
Lékařkou zůstane, to že jste lékař, to vám nikdo nikdy nemůže vzít. Já si myslím, že je členkou ČLK, v jaké fázi je to disciplinární řízení - omluvte mě, trošku jste mě tím zaskočil, vím, že s ní nějaké disciplinární řízení vedeno je.
Už dlouho ale.
Já vím, ale ony se tam do toho také pletly orgány činné v trestním řízení a v momentě, kdy běží jednání na policii, tak my musíme to své jednání přerušit. Ale neběží promlčecí lhůta. Takže teď jste mě skutečně trochu zaskočil, nevím v jaké je to fázi, jestli už byla potrestána, jestli proběhl soud, jestli se k tomu komora mohla vrátit. Každopádně to jednání je naprosto neomluvitelné. A co je důležité, a to rozhodne o závažnosti trestu na půdě ČLK, jestli se paní doktorce prokáže, že ona tím svým zištným jednáním poškodila pacienty. Protože pokud ona si pouze vybírala z několika možností stejně účinných léků lék od určité firmy, který byl pro daného pacienta zcela indikován a který těm lidem pomáhal, tak to potrestání pochopitelně nemůže být tak razantní, jako kdyby z těchto zištných důvodů pacientům psala léky, které oni nepotřebují nebo které jim nedej bože škodí. Pak by jednoznačně z komory vyloučena byla.
Lékaři, kteří s farmaceutickými firmami jezdí na dovolenou do Brazílie a píše se, že to je školení atd., tak to pokud mám já zprávy, já jsem se na to ptal, tak stále to běží u nás v našem zdravotnictví. Je proti tomuto už vytvořena nějaká zeď nebo něco? Víte, co bychom získali finančních prostředků a lékaři by nemuseli nám utíkat za hranice všedních dnů, kdyby nejezdili na dovolenou do Brazílie s farmaceutickými firmami?
Mně také vadí to, že si ctihodný pan profesor klidně veřejně - a nepřijde mu to jako nic divného - přizná, že on vlastně moc žádné peníze nepotřebuje, protože když potřebuje jet na nějaký kongres, tak mu to zaplatí farmaceutická firma, to je pochopitelně nepřijatelné, proto lékařská komora založila nadační fond, Juventus Medica, na podporu vzdělávání mladých lékařů a ty farmaceutické firmy a jiní dárci mohou přispět do toho fondu, ten fond spravuje nadace Charty 77 a co je důležité, ona podporuje lékaře, ale neexistuje žádná vazba mezi konkrétním dárcem a konkrétním příjemcem tzn., ten fond nemůže těm farmaceutickým firmám nabídnout nic jiného, než dobrý pocit a příp. dobré jméno, že podporují dobrou věc, ale není to o korupci.
Děkujeme, že jste přišel a držíme palce, na shledanou.
Zdroj: Frekvence 1